Podsumowanie roku 2020

Podsumowanie roku 2020

Podsumowanie roku 2020 - online

Udostępnij

Ten Covidowy rok będzie zapamiętany przez nas nie tylko dzięki obowiązkowi noszenia maseczek, zachowania bezpiecznego odstępu i kwarantanny, ale przede wszystkim stąd, iż jedyną bezpieczną sferą okazał się internet czyli przestrzeń wirtualna. To do niej przeniosły się bardzo różne wydarzenia; od spotkań autorskich, uroczystości wręczenia nagród literackich, imprezy targowe, kiermasze, przedsięwzięcia dedykowane książce jak i jej reklamie.

Tradycyjnie co roku przedstawialiśmy w formie wydarzeń polecanych najważniejsze imprezy związane z ruchem wydawniczo- księgarskim w Polsce i na świecie. Tym razem
z racji zaistniałej sytuacji będzie to zbiorcza lista najważniejszych eventów, które odbyły się w trybie online. Pojawiły się specjalne dedykowane wirtualne kanały ma Facebooku i Youtube. Dołączyły do nich później podcasty.

Jeszcze osiemnastego stycznia 2020 roku we Francji oraz w wielu instytutach francuskich na świecie odbyła się Noc czytania. Była to zarazem pierwsza tego typu edycja imprezy w Warszawie. Gościła ją Mediateka Instytutu Francuskiego w Polsce (Warszawa, ul. Widok 12) Zaczęła się godz. 20, 00 a skończyła się po północy!

Potem 2. Sądeckie Targi Książki, które odbyły się w Krynicy Zdroju zapraszały miłośników książek 29 lutego do Pijalni Głównej. Wydarzeniu towarzyszyła uroczysta gala wręczenia Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora. Patronat medialny nad targami objęły: portal Sądeczanin.info i miesięcznik "Sądeczanin".

Na początku marca Biuro Literackie zapowiadało, iż w 2020 roku będzie świętować swoje dwudziestopięciolecie. Oprócz jubileuszowych publikacji, wystaw, konferencji, okolicznościowych imprez i wydarzeń zostały zaplanowane nowe inicjatywy wydawnicze, kolejne książki debiutantów, innowacyjne projekty edukacyjne oraz szkoleniowe. Ale to wszystko w związku z rozwijającą się w Polsce pandemią koronawirusa częściwo przeszło do trybu online. Z czego na początku marca nikt nie zdawał sobie sprawy.

Tuż za naszą granicą na Białorusi w Mińsku obyły się XXVII Międzynarodowe Targi Książki Na polskim stoisku oferowano ponad 600 tytułów, a jego organizator, Instytut Polski w Mińsku, przygotował dla gości m.in. prezentacje książek Sergiusza Piaseckiego, Zbigniewa Herberta i Janusza Wiśniewskiego.

„Mamy sezon jubileuszowy i tegoroczne targi są dobrą okazją, żeby zaprezentować nasz dorobek z ostatnich lat, a więc książki, przekłady, które powstały przy wsparciu instytutu” - powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński. W minionym roku instytucja ta świętowała 25-lecie swojej działalności na Białorusi.

1 marca poeta, dramaturg i dyplomata Ernest Bryll skończył 85 lat. „Przez moje wiersze widziałem świat o wiele mądrzej niż przez moje kombinacje i myślenie polityczne” - powiedział PAP Ernest Bryll. Poeta, dramaturg i dyplomata, skończył w niedzielę 85 lat. Ostatnio zaczął  śpiewać. Urodził się 1 marca 1935 roku w Warszawie. Był dziennikarzem, szefem zespołów filmowych, kierownikiem literackim teatrów, tłumaczem, autorem musicali, dramaturgiem i dyplomatą. Jest poetą - opublikował prawie 40 tomów wierszy.

Również w marcu Polska graficzka, Iwona Chmielewska, otrzymała nagrodę główną w kategorii New Horizons w konkursie BolognaRagazzi Award 2020 przyznawanej przez Międzynarodowe Targi Książki w Bolonii – największe i najważniejsze na świecie targi książki dla dzieci i młodzieży. To jej trzecie takie wyróżnienie w karierze, wcześniej jurorzy uhonorowali jej „A House of the Mind: Maum” i „Oczy” (odpowiednio w 2011 i 2013 roku).
W tym samym miesiącu swoje dziewięćdziesiąte urodziny obchodził Józef Wilkoń – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii, człowiek, na którego książkach wychowały się pokolenia czytelników.

Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom ogłosiła laureatów V jubileuszowego Konkursu im. Astrid Lindgren. Konkursowi honorowo patronowali: Ambasada Szwecji, Biblioteka Narodowa oraz Instytut Książki.
Kategoria wiekowa do 6 lat:

  • I nagroda: Małgorzata Kur – Gucio na tropie zaginionej świnki morskiej

Kategoria wiekowa 6-10 lat:

  • I nagroda: Krzysztof Kochański – Selfie ze Stolemem

Kategoria wiekowa 10-14 lat:

  • Grand Prix Konkursu i I nagroda: Katarzyna Ryrych – Lato na Rodos

Od połowy kwietnia zaczęto odwoływać imprezy targowe, kiermasze, festiwale literackie. Między innymi Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Literackiego w Budapeszcie poinformowali, że zaplanowana na 23-26 kwietnia tego roku impreza nie odbędzie się w pierwotnym terminie.

Zaczęły się akcje typu: „Zostań w domu! Czytaj książki i graj w gry”. Polskie wydawnictwa i dystrybutorzy łączą siły na czas pandemii. W ten szczególny czas, kiedy wszyscy powinniśmy dbać o siebie i swoich bliskich, Wydawnictwa W.A.B. i Wilga, wydawca gier planszowych Fox Games oraz Virtualo i Empik Go połączyly siły, by promować bezpieczny czas spędzony z kulturą. W ciągu najbliższego tygodnia rozdano ponad tysiąc książek oraz gier planszowych.

W tym też czasie namawiano do „Czytanie książek w czasach pandemii”. Między innymi Lubimyczytac rozpoczęło akcję „czytamwdomu-kupujeksiazki”. Czytanie to doskonałe lekarstwo na bolączki dzisiejszego świata. Co więcej, jako czytelnicy możemy uratować rynek książki, promując czytanie jako sposób na przetrwanie trudnych czasów. Lektury użytkownikom lubimyczytać.pl polecał m.in. Wojciech Chmielarz.

Pisarze m.in. Wojciech Chmielarz rozpoczęli pisanie książek na Facebooku i online. Dołączyli do tej inicjatywy Łukasz Orbitowski i Szczepan Twardoch.

Zaczęły ukazywać się różne listy w internecie polecające na ten Covidowy czas odstresowujące tytuły książek. Jednym z pierwszych okazał się "Książkowy Pakiet Antystresowy" wg. Gabriela Leonarda Kamińskiego z Portalu Księgarskiego. Znalazły się w num m.i.n. Przygody Dobrego Wojaka Szwejka, t.1.2. Przygody Dyla Sowizdrzała i Jagnuszka Poczciwca, Przemyślny szlachcic don Kichot z Manczy, t. 1, t. 2, koniecznie w nowym tłumaczeniu Wojciecha Charchalisa, Żywot młodzika niepoczciwego imieniem Pablos czyli wzór dla obieżyświatów i zwierciadło filutów, w świetnym tłumaczeniu Kaliny Wojciechowskiej, Gargantua i Pantagruel CZY ChauserA, Opowieści kantenberyjskie.

Instytut Książki uruchomił nowy cykl: #czytajnazdrowie. Będzie w nim regularnie publikować informacje o najciekawszych inicjatywach czytelniczych przygotowanych przez biblioteki z myślą o czasie spędzanym w domu. Swój cykl rozpoczęlil od poznańskiej Biblioteki Raczyńskich, która ma dla czytelników wyjątkowo bogaty program.
Kolejną akcję zainicjowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - NieZostawiamCzytelnika , ma na celu promowania dostępu do kultury, nauki i informacji w czasach pandemii oraz informowania o ciekawych i wartościowych wydarzeniach, w których czytelnicy oraz bibliotekarze mogą wziąć udział zdalnie. Na facebookowym profilu SBP udostępniane są informacje min. o spotkaniach organizowanych online z pisarzami, blogerami i artystami.

Nie zapomniano też o najmłodszych. Międzypokoleniowy Festiwal Ojce i Dziatki zapraszał na wirtualne spotkania z ulubionymi autorami książek dla dzieci. W ramach akcji #czytankinaczasie i #zostańwdomu goście festiwalu czytali fragmenty swoich książek. Do tej pory z małymi czytelnikami spotkali się m.in. Marcin Szczygielski, Marta Guśniowska czy Marcin Kozioł. Wszystkie nagrania znajdziecie na Facebooku festiwalu.

Kolejna akcja to internetowe spotkania „Czytanie na drugie śniadanie” Tydzień spędzony w domu upłynie ciekawiej, jeśli na drugie śniadanie zaserwujecie najmłodszym porcję dobrej literatury dla dzieci. Codziennie od poniedziałku do piątku o 9.30 Kraków Miasto Literatury UNESCO zapraszały do wspólnego spędzenia czasu przy bajce czytanej przez znane postaci krakowskiej kultury. Znaleźć w niej można było bajki, ilustracje, komiksy i inne literackie harce z pisarzami, komiksiarzami i artystami znanymi z książkowych stronic.
Warsztaty online dla dzieci od Przecinka i Kropki pt. W domu jest fajnie i kropka!” to cykl warsztatów online dla dzieci i rodziców, na które zapraszał Empik, organizator programu Przecinek i Kropka wraz z Rzecznikami Nauki oraz edukatorami i autorami literatury/

Scenariusze zajęć, zabawy i kolorowanki od wydawnictwa Media Rodzina. Czy są wśród Was miłośnicy Kici Koci, Krowy Matyldy, Mądrej Myszy czy Żubra Pompika. Wydawnictwo Media Rodzina przygotowało scenariusze zajęć, zabawy i kolorowanki na podstawie swoich książek.

Dzięki wejściu w życie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych uruchomiono ogólnopolski program wsparcia „Kultura w sieci” program MKiDN finansowania zmian formy upowszechniania działalności twórczej lub prezentacji jej efektów w elektronicznych kanałach komunikacji, przede wszystkim w Internecie. Budżet programu wyniósł 20 mln zł. Wnioski można było składać do 20 kwietnia 2020.

Oprócz warsztatów, szkole uruchomiono webinaria tematyczne: w ramach obszaru grantowego Tłumaczenia literackie, zapraszano przedstawicieli wydawnictw do udziału spotkaniach online poświęconych możliwościom realizacji projektów w ramach Tłumaczeń literackich.

Szesnastego kwietnia 2020 roku wystartowały Pierwsze Wirtualne Targi Historyczne. Portal Histmag.org postanowił zainicjować internetowy odpowiednik tradycyjnych imprez, czyli Wirtualne Targi Historyczne. We współpracy z 25 polskimi wydawcami oferowano publikacje historyczne - powstał internetowy katalog ponad 100 książek i e-booków. Wszystkie propozycje dostępne były w atrakcyjnych cenach, rabaty sięgają do 50 procent. Wspomniane targi zostały zainaugurowane 16 kwietnia i trwały aż do 29 kwietnia.
Od 23 do 30 kwietnia odby
ł się wirtualny Festiwal Nadziei Versopolis. W projekcie brało udział blisko czterdziestu partnerów z 25 krajów. Polskę reprezentował Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska i portal Rozstaje.

Autorzy światowych bestsellerów zachęca
li Polaków do zostania w domach i czytania! W ramach „Autorzy mówią” to część kampanii Onetu zostajewdomu. W ramach jej promocji popularni pisarze zostali poproszeni o nagranie filmów z przekazem dla polskich czytelników Odzew był imponujący. Do wspólnego wysiłku na rzecz powstrzymania rozwoju epidemii zachęcali: Ken Follett, Lucinda Riley, Diane Setterfield, Harlan Coben, Alex Marwood, Antti Tuomainen, B.A. Paris i Graham Masterton.

Za granicą: Brytyjski parlament przyjął ustawę likwidującą podatek VAT od publikacji cyfrowych. Dotychczas obowiązywała 20 proc. stawka podatku, podczas gdy książki papierowe miały stawkę zero. Plany zniesienia podatku VAT od e-książek i e-gazet zostały znacznie przyspieszone, aby zachęcić czytelników do sięgania po książki elektroniczne.

Trzydziestego kwietnia 2020 powstało „Pismo środowiska ludzi książki do pana prezydenta Andrzeja Dudy i pana premiera Mateusza Morawieckiego”, dot. Środowisko ludzi książki – pisarze, wydawcy, księgarze, stowarzyszenia i organizacje – o ratowaniu kultury.

W 21-24 maja odbyły się Pierwsze tak duże Wirtualne Targi Książki BOOKTARG. W ich organizacji współuczestniczyły firmy: Allegro, Lubimyczytać.pl oraz Legimi. Sprzedaż książek odbywała się na platformie Allegro, do której kierowano ze strony www.booktarg.pl. Swoje oferty wystawiały sklepy na stałe współpracujące z Allegro. W ramach Targów obyło się sporo ciekawych paneli i webinariów branżowych.

Konkurs Mądra Książka Roku 2019 wyróżniający najlepsze wydane w Polsce książki popularnonaukowe został rozstrzygnięty 22 maja, czyli w planowanym terminie, jednak sama gala została przeprowadzona w trybie online.

Kolejna impreza targowa online: Domowe Targi Książki z Grupą Wydawniczą Wydawnictwa Poznańskiego : 14 – 17 maja 2020. Zapraszano na nasze wirtualne stoiska na Facebooku i Instagramie:
– w czwartek,14.05 – Wydawnictwo Poznańskie
– w piątek,15.05 – We Need YA
– w sobotę, 16.05 – Czwarta Strona
– w niedzielę, 17.05 –Czwarta Strony Kryminału
Udział Polski w roli gościa honorowego Międzynarodowych Targów Książki i Festiwalu Literackiego „Svět knihy" w maju 2020
skończył się w związku z koronawirusem prezentacją online polskiego bloku literackiego na portalu iliteratura.cz, gdzie można było znaleźć cykl wywiadów (m.in. z historykiem literatury prof. Jiřím Trávníčkiem oraz ilustratorem Piotrem Sochą) i recenzji wydanych ostatnio w języku czeskim powieści Martyny Bundy, Weroniki Gogoli, Piotra Pazińskiego i innych polskich autorów.

„Nowy stan skupienia” - to hasło IX Festiwalu Miłosza w Krakowie, który rozpocznie się 4 czerwca i w całości przeniesiony został do sieci. W programie znajdą się spotkania z autorami, premiery książek, a także warsztaty uważnego pisania i konkurs dla „niedebiutujących” poetów.

Wirtualne Targi Książki Empiku
zorganizowane przez EMPIK przyciągnęły 60 tysięcy odbiorców, 33 spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami online zgromadziły 640 tysięcy unikalnych widzów. Oferta targowa obejmowała w sumie 6,5 tys. tytułów prezentowanych przez ponad 40 wydawców. W ciągu tygodnia skorzystało z niej blisko 60 tysięcy czytelników, którzy zakupili 120 tys. egzemplarzy książek, co stanowi wzrost sprzedaży o blisko 120% w porównaniu do okresu przed wydarzeniem.

E-Dzień Dziecka już od jutra
30 maja 2020. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z ministerstwami oraz TVP ABC przygotowała mnóstwo internetowych atrakcji – gier on-line, spektakli teatralnych, warsztatów, bajek i prezentacji. Gospodarzem E-Dnia Dziecka będzie Wiadomirek. W weekend rozpoczął się także XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Przez cały dzień wiersze i bajki czytali dzieciom członkowie rządu.

Ruszyła pierwsza edycja TargiKsiazki.Online. Spotkania z pisarzami, wieczorynki dla dzieci czytane przez autorów, konkursy, warsztaty, szkolenia dla wydawnictw czy panel poświęcony literaturze erotycznej – to tylko mały przedsmak tego, co czekało na miłośników książek podczas wydarzenia TargiKsiazki.Online 2020. Impreza ruszyła 1 czerwca i trwała aż trzy tygodnie – do 21 czerwca 2020.
TaKsiazka.pl, jedna z największych internetowych księgarni w Polsce i organizator wydarzenia TargiKsiazki.Online, mogła  ogłosić sukces.To były trzy tygodnie literackiej uczty. Impreza trwała od 1 do 21 czerwca. Przez ten czas 400 000 czytających internautów wzięło udział w 76 wirtualnych wydarzeniach. Spędzili na targach łącznie 38 godzin i 15 minut! Komentarze po imprezie są wyłącznie pozytywne, a uczestnicy domagają się kolejnej edycji.

9. edycja Festiwalu Miłosza, jednego z najważniejszych festiwali literackich w Polsce, rozpoczęła się 4 czerwca pod hasłem „Nowy stan skupienia”. Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczna impreza w całości odbędzie się w internecie i trwała aż do jesieni.

Z wielką przyjemnością informowaliśmy, że 17. edycja ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek odbędzie się wirtualnie 16 czerwca. Wzorem minionych lat Fundacja Bookcrossing Polska zapraszała do współtworzenia tego dnia. Proponowano: zrób zdjęcie, nagraj filmik.

Przenoszono terminy różnych targów i festiwali: Non Fiction na sierpień.

W czerwcu minęło 30 lat od kiedy branża wydawniczo-księgarska w Polsce ma swoją izbę gospodarczą. W chwili wielkich przemian, w czerwcu 1990 spotkali się wydawcy „solidarnościowi” i jeszcze do niedawna „państwowi” i rozpoczęli wspólne działania na rzecz interesów tej branży, rozwoju rynku książki i czytelnictwa.

Za granicą: Tegoroczne Międzynarodowe Targi Książki w Pekinie (Beijing International Book Fair, 26-30.08) odbyły się także on-line. Organizatorzy zapraszali wszystkich wystawców do bezpłatnego skorzystania z usług internetowych on-line na platformie, którą uruchomią w lipcu. Będzie dostępna do końca roku. Platforma umożliwia prezentację wybranych tytułów oraz bezpośrednie rozmowy dotyczące sprzedaży praw.


Po resztę zapraszam na strony www.ksiazka.net.pl  -Wydarzenia


 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się