W radiowej Dwójce premiera słuchowiska o Andrzeju Bobkowskim: „Guatemala hobby shop"

W radiowej Dwójce premiera słuchowiska o Andrzeju Bobkowskim: „Guatemala hobby shop"

W radiowej Dwójce premiera słuchowiska o Andrzeju Bobkowskim: „Guatemala hobby shop"

Udostępnij

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w najbliższą niedzielę 10 stycznia na premierę słuchowiska „Guatemala Hobby Shop” Jarosława Jakubowskiego o emigracyjnym pisarzu Andrzeju Bobkowskim. W obsadzie m.in. Andrzej Mastalerz, Wiktoria Gorodeckaja i Sławomir Orzechowski. Emisja o godz. 19.00.

Guatemala Hobby Shop” to słuchowisko Jarosława Jakubowskiego o Andrzeju Bobkowskim – pisarzu, który jeszcze przed wybuchem II wojny światowej wraz z żoną wyjechał do Francji, by tam oczekiwać na wizę argentyńską, która umożliwiłaby mu pracę w przedstawicielstwie Polskiego Exportu Żelaza w Buenos Aires. Wybuch wojny zatrzymał Bobkowskich we Francji blisko na dekadę. Tuż po wojnie Bobkowski nawiązuje kontakty z „Kulturą” Jerzego Giedroycia, londyńskimi „Wiadomościami” Mieczysława Grydzewskiego, publikuje także w „Tygodniku Powszechnym” wydawanym w kraju. A w 1948 roku Bobkowscy przenoszą się do Gwatemali, gdzie pisarz, obok twórczości literackiej, zajmuje się modelarstwem, które od dawna jest jego wielką pasją. W stołecznej Gwatemali otwiera tytułowy warsztat modelarski „Guatemala Hobby Shop”.

Akcja słuchowiska dzieje się w ostatnich latach życia pisarza, już po zdiagnozowaniu u niego guza mózgu. Choć realia życia Bobkowskich w tamtym czasie są prawdziwe, to historia opowiedziana w słuchowisku jest fikcją literacką. Do chorego Bobkowskiego przybywa „z kraju” specjalny emisariusz, który namawia go do powrotu do Polski, mamiąc lepszymi warunkami życia, znakomitą opieką medyczną, czyli tym, na co Bobkowscy w Gwatemali nie mogli liczyć. W zamian chce „tylko” akceptacji status quo w komunistycznym kraju.

Słuchowisko Jarosława Jakubowskiego podejmuje temat niezależności twórcy, stawia pytania o granice wolności artystycznej i ceny jaką się płaci za jej ograniczenie. Znakomite role stworzyli w nim: Andrzej Mastalerz (także reżyser słuchowiska; na zdjęciu) jako Bobkowski i Sławomir Orzechowski jako Gość – ten który przychodzi, by kusić i obiecywać. Niezwykle kameralną i ciepłą postać Barbary Bobkowskiej stworzyła Wiktoria Gorodeckaja.

  • Jarosław Jakubowski – „Guatemala Hobby Shop”, reżyseria – Andrzej Mastalerz; realizacja akustyczna i opracowanie muzyczne Agnieszka Szczepańczyk. Obsada: Andrzej Mastalerz, Wiktoria Gorodeckaja, Sławomir Orzechowski, Antoni Domin, Jakub Strach.

  • Premiera słuchowiska w radiowej Dwójce w niedzielę 10 stycznia o godz. 19.00.

  • Zdjęcie Andrzeja Mastalerza do pobrania tutaj.

  • Więcej o pisarzu w specjalnym serwisie Polskiego Radia: bobkowski.polskieradio.pl/

***

Polskie Radio, obchodzące w tym roku 95-lecie istnienia, jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin oraz Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.



Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się