Podsumowanie Seminarium Biblioteka Nowa 2019 [foto- i wideorelacje]
Edycja 2019 Seminarium Biblioteka Nowa dobiegła końca. Złożyły się na nią:
1. wizyta studyjna w bibliotekach Austrii i Niemiec (czerwiec);
2. wykłady i warsztaty w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu oraz wizyta studyjna w okolicznych bibliotekach (wrzesień);
3. wykłady i warsztaty w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Floriana Ceynowy Stacja Kultura w Rumi oraz wizyta studyjna w okolicznych bibliotekach (wrzesień).
Do udziału Instytut Książki zaprosił kadrę kierowniczą bibliotek publicznych, w których planowana jest modernizacja obecnego obiektu lub budowa nowego. W sumie przeszkoliliśmy 150 bibliotekarzy z różnych zakątków Polski. Zakres tematyczny koncentrował się na kwestiach architektury obiektów, aranżacji wnętrz oraz nietypowych metod uatrakcyjniania przestrzeni bibliotecznych. Instytut jest bowiem operatorem Priorytetu 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Infrastruktura bibliotek”, w ramach którego można uzyskać środki na remont, przebudowę, rozbudowę i budowę oraz wyposażenie budynków bibliotek publicznych w gminach wiejskich, gminach miejsko-wiejskich oraz gminach miejskich do 50 tys. mieszkańców. Z takich też ośrodków rekrutowali się uczestnicy Seminarium. Obok nich obecni byli przedstawiciele bibliotek wojewódzkich – grupa koordynatorów programu „Infrastruktura bibliotek” dla poszczególnych regionów.
W czerwcu w trwającej pięć dni wizycie studyjnej w bibliotekach Austrii i Niemiec wzięło udział blisko 50 bibliotekarzy z całej Polski. Uczestnicy odwiedzili imponujące pod względem architektonicznym obiekty: Bibliotekę Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu oraz biblioteki miejskie w Augsburgu, Stuttgarcie, Schwäbisch Hall, Norymberdze i Zwickau, jak również uniwersytecką w Chociebużu. Zapoznali się z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, aranżacyjnymi, z tajnikami zarządzania przestrzenią biblioteczną, a także metodami tworzenia i wdrażania ciekawych programów skierowanych do czytelników i odbiorców kultury. Szczegółową relację można przeczytać tutaj: https://bit.ly/2mUhp2p – tekst został opublikowany w numerze 7-8/2019 miesięcznika „Biblioteka Publiczna”.
Wrześniowe spotkania seminaryjne odbywały się w Starym Sączu i w Rumi, w bibliotekach, które zostały zrealizowane w sposób wzorcowy z wykorzystaniem środków pochodzących z "Infrastruktury bibliotek". Kierujące tymi bibliotekami, dyr. Maria Sosin i dyr. Krystyna Laskowicz, opowiedziały Instytutowi Książki o znaczeniu Priorytetu 2 dla rozwoju bibliotek w Polsce – wywiady do przeczytania tutaj: https://bit.ly/2nvrlj8. O zmianach zachodzących w ostatnich latach w bibliotekach publicznych mówili też w studiu TVP Gdańsk przed rozpoczęciem Seminarium w Rumi dyr. Laskowicz oraz pomysłodawca nowej odsłony i główny organizator cyklu Seminariów Biblioteka Nowa od 2017 roku Jakub Pacześniak. Nagranie do odtworzenia tutaj: https://bit.ly/2mT0ehA (od 53 min).
W Starym Sączu i Rumi o koncepcjach i procesach modernizacji obiektów opowiedzieli autorzy projektów: mgr inż. arch. Wojciech Świątek, reprezentujący pracownię „55 Architekci” (Stary Sącz) oraz dr hab. Jan Sikora, reprezentujący biuro „Sikora Wnętrza” (Rumia). Tajniki aranżacji wnętrz starała się przybliżyć słuchaczom Sabina Mazurek-Zawadzka z biura „Occo Studio”. Dr Paweł Kuczyński zaprezentował częściowe wyniki badań ewaluacyjnych programu „Infrastruktura bibliotek” prowadzonych przez Instytut Książki od 2018 roku (pełne wyniki będą znane w grudniu 2020 r.). Z kolei Katarzyna Stryczniewicz poprowadziła warsztaty „Zapach biblioteki. Nieoczywisty pomysł na promocję czytelnictwa”, podczas których mowa była o roli zapachu w odbiorze przestrzeni czy o wpływie zapachu na budowanie nawyku czytania książek. Uczestnicy komponowali własne zapachy z naturalnych olejków eterycznych. Drugi dzień Seminarium był poświęcony na wizyty studyjne w okolicznych bibliotekach, w większości zrealizowanych dzięki środkom pochodzącym z programu „Infrastruktura bibliotek”. Bibliotekarze uczestniczący w Seminarium w Starym Sączu mogli odwiedzić biblioteki w Barcicach, Gołkowicach Górnych, Podegrodziu i Kamionce Wielkiej, zaś uczestnicy Seminarium w Rumi – biblioteki w Bolszewie, Kartuzach, Sopocie i Gdyni.
Galerię zdjęć z Seminarium w Starym Sączu można obejrzeć tutaj (fot. Magdalena Brodacka, Jakub Pacześniak i PiMGBP w Starym Sączu).
Galerię zdjęć z Seminarium w Rumi można obejrzeć tutaj: https://bit.ly/2lWqeZu i https://bit.ly/2lq5rwU (fot. Grzegorz Winnicki z WBP w Lublinie). Jest też dostępna relacja filmowa z Rumi: https://bit.ly/2n5MX5a (realizacja G. Winnicki).
Warto wiedzieć, że program „Infrastruktura bibliotek” budzi zainteresowanie także za granicą. W czerwcu Jakub Pacześniak przedstawił ponad dwustuosobowej grupie czeskich bibliotekarzy efekty programu. Bibliotekarze spotkali się w Pradze przy okazji walnego zgromadzenia SKIP (Stowarzyszenia Bibliotekarzy i Pracowników Informacji Republiki Czeskiej) połączonego z wręczeniem nagród dla najlepszych czeskich bibliotekarzy oraz konferencją, na której wystąpili także specjaliści z Francji, Niemiec i Słowacji. Blok spotkań służył wymianie pomysłów i doświadczeń, wzajemnej inspiracji, prezentacji osiągnięć i wskazaniu kierunków rozwoju bibliotek. Pełny program praskich spotkań znaleźć można tutaj: https://bit.ly/2lwS7XO.
Dodajmy, że niemal setka bibliotekarzy z Polski odbyła wizytę studyjną w bibliotekach czeskich w 2017 r. w ramach Seminarium „Biblioteka Nowa”. Także bibliotekarze czescy przybyli z wizytą studyjną do bibliotek w Polsce (maj 2019). Odwiedzili m.in. powstałe w ramach „Infrastruktury” biblioteki publiczne w Czarnym Borze na Dolnym Śląsku, w Świeciu w woj. kujawsko-pomorskim czy w Rumi na Pomorzu. Na trasie znalazły się także Biblioteka Grafit we Wrocławiu, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Sopoteka, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy i Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego „Koszykowa” oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach. Program wizyty studyjnej dla bibliotekarzy czeskich opracował Instytut Książki.