Podsumowanie Seminarium Biblioteka Nowa 2019

Podsumowanie Seminarium Biblioteka Nowa 2019

Podsumowanie Seminarium Biblioteka Nowa 2019 [foto- i wideorelacje]

Udostępnij

Edycja 2019 Seminarium Biblioteka Nowa dobiegła końca. Złożyły się na nią:

1.  wizyta studyjna w bibliotekach Austrii i Niemiec (czerwiec);

2.  wykłady i warsztaty w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu oraz wizyta studyjna w okolicznych bibliotekach (wrzesień);

3. wykłady i warsztaty w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Floriana Ceynowy Stacja Kultura w Rumi oraz wizyta studyjna w okolicznych bibliotekach (wrzesień).

Do udziału Instytut Książki zaprosił kadrę kierowniczą bibliotek publicznych, w których planowana jest modernizacja obecnego obiektu lub budowa nowego. W sumie przeszkoliliśmy 150 bibliotekarzy z różnych zakątków Polski. Zakres tematyczny koncentrował się na kwestiach architektury obiektów, aranżacji wnętrz oraz nietypowych metod uatrakcyjniania przestrzeni bibliotecznych. Instytut jest bowiem operatorem Priorytetu 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Infrastruktura bibliotek”, w ramach którego można uzyskać środki na remont, przebudowę, rozbudowę i budowę oraz wyposażenie budynków bibliotek publicznych w gminach wiejskich, gminach miejsko-wiejskich oraz gminach miejskich do 50 tys. mieszkańców. Z takich też ośrodków rekrutowali się uczestnicy Seminarium. Obok nich obecni byli przedstawiciele bibliotek wojewódzkich – grupa koordynatorów programu „Infrastruktura bibliotek” dla poszczególnych regionów.

W czerwcu w trwającej pięć dni wizycie studyjnej w bibliotekach Austrii i Niemiec wzięło udział blisko 50 bibliotekarzy z całej Polski. Uczestnicy odwiedzili imponujące pod względem architektonicznym obiekty: Bibliotekę Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu oraz biblioteki miejskie w Augsburgu, Stuttgarcie, Schwäbisch Hall, Norymberdze i Zwickau, jak również uniwersytecką w Chociebużu. Zapoznali się z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, aranżacyjnymi, z tajnikami zarządzania przestrzenią biblioteczną, a także metodami tworzenia i wdrażania ciekawych programów skierowanych do czytelników i odbiorców kultury. Szczegółową relację można przeczytać tutaj: https://bit.ly/2mUhp2p – tekst został opublikowany w numerze 7-8/2019 miesięcznika „Biblioteka Publiczna”.

Wrześniowe spotkania seminaryjne odbywały się w Starym Sączu i w Rumi, w bibliotekach, które zostały zrealizowane w sposób wzorcowy z wykorzystaniem środków pochodzących z "Infrastruktury bibliotek". Kierujące tymi bibliotekami, dyr. Maria Sosin i dyr. Krystyna Laskowicz, opowiedziały Instytutowi Książki o znaczeniu Priorytetu 2 dla rozwoju bibliotek w Polsce – wywiady do przeczytania tutaj: https://bit.ly/2nvrlj8. O zmianach zachodzących w ostatnich latach w bibliotekach publicznych mówili też w studiu TVP Gdańsk przed rozpoczęciem Seminarium w Rumi dyr. Laskowicz oraz pomysłodawca nowej odsłony i główny organizator cyklu Seminariów Biblioteka Nowa od 2017 roku Jakub Pacześniak. Nagranie do odtworzenia tutaj: https://bit.ly/2mT0ehA (od 53 min). 

W Starym Sączu i Rumi o koncepcjach i procesach modernizacji obiektów opowiedzieli autorzy projektów: mgr inż. arch. Wojciech Świątek, reprezentujący pracownię „55 Architekci” (Stary Sącz) oraz dr hab. Jan Sikora, reprezentujący biuro „Sikora Wnętrza” (Rumia). Tajniki aranżacji wnętrz starała się przybliżyć słuchaczom Sabina Mazurek-Zawadzka z biura „Occo Studio”. Dr Paweł Kuczyński zaprezentował częściowe wyniki badań ewaluacyjnych programu „Infrastruktura bibliotek” prowadzonych przez Instytut Książki od 2018 roku (pełne wyniki będą znane w grudniu 2020 r.). Z kolei Katarzyna Stryczniewicz poprowadziła warsztaty „Zapach biblioteki. Nieoczywisty pomysł na promocję czytelnictwa”, podczas których mowa była o roli zapachu w odbiorze przestrzeni czy o wpływie zapachu na budowanie nawyku czytania książek. Uczestnicy komponowali własne zapachy z naturalnych olejków eterycznych. Drugi dzień Seminarium był poświęcony na wizyty studyjne w okolicznych bibliotekach, w większości zrealizowanych dzięki środkom pochodzącym z programu „Infrastruktura bibliotek”. Bibliotekarze uczestniczący w Seminarium w Starym Sączu mogli odwiedzić biblioteki w Barcicach, Gołkowicach Górnych, Podegrodziu i Kamionce Wielkiej, zaś uczestnicy Seminarium w Rumi – biblioteki w Bolszewie, Kartuzach, Sopocie i Gdyni.

Galerię zdjęć z Seminarium w Starym Sączu można obejrzeć tutaj (fot. Magdalena Brodacka, Jakub Pacześniak i PiMGBP w Starym Sączu).

Galerię zdjęć z Seminarium w Rumi można obejrzeć tutaj: https://bit.ly/2lWqeZu i https://bit.ly/2lq5rwU (fot. Grzegorz Winnicki z WBP w Lublinie). Jest też dostępna relacja filmowa z Rumi: https://bit.ly/2n5MX5a (realizacja G. Winnicki).

Warto wiedzieć, że program „Infrastruktura bibliotek” budzi zainteresowanie także za granicą. W czerwcu Jakub Pacześniak przedstawił ponad dwustuosobowej grupie czeskich bibliotekarzy efekty programu. Bibliotekarze spotkali się w Pradze przy okazji walnego zgromadzenia SKIP (Stowarzyszenia Bibliotekarzy i Pracowników Informacji Republiki Czeskiej) połączonego z wręczeniem nagród dla najlepszych czeskich bibliotekarzy oraz konferencją, na której wystąpili także specjaliści z Francji, Niemiec i Słowacji. Blok spotkań służył wymianie pomysłów i doświadczeń, wzajemnej inspiracji, prezentacji osiągnięć i wskazaniu kierunków rozwoju bibliotek. Pełny program praskich spotkań znaleźć można tutaj: https://bit.ly/2lwS7XO.

Dodajmy, że niemal setka bibliotekarzy z Polski odbyła wizytę studyjną w bibliotekach czeskich w 2017 r. w ramach Seminarium „Biblioteka Nowa”. Także bibliotekarze czescy przybyli z wizytą studyjną do bibliotek w Polsce (maj 2019). Odwiedzili m.in. powstałe w ramach „Infrastruktury” biblioteki publiczne w Czarnym Borze na Dolnym Śląsku, w Świeciu w woj. kujawsko-pomorskim czy w Rumi na Pomorzu. Na trasie znalazły się także Biblioteka Grafit we Wrocławiu, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Sopoteka, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy i Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego „Koszykowa” oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach. Program wizyty studyjnej dla bibliotekarzy czeskich opracował Instytut Książki.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się