Podwójna rocznica: urodzin Julii Hartwig i śmierci Czesława Miłosza

Podwójna rocznica: urodzin Julii Hartwig i śmierci Czesława Miłosza

Podwójna rocznica: urodzin Julii Hartwig i śmierci Czesława Miłosza

Udostępnij

14 sierpnia Julia Hartwig obchodziłaby swoje urodziny, tego dnia przypada również 15. rocznica śmierci Czesława Miłosza.

Julia Hartwig była wybitną poetką, osobą wielkiej klasy, do ostatnich lat życia zaangażowaną w sprawy polskiej kultury i losy kraju. Bliska współpracowniczka „Zeszytów Literackich” od numeru 15.

Tak pisał o Julii Hartwig Czesław Miłosz:



„Ktoś powiedział, że każdy wiersz liryczny jest cząstką autobiografii, nawet jeżeli nic w nim nie ma z wyznań. Wierszy JULII HARTWIG nie umiem czytać inaczej niż układając z nich autobiograficzną powieść. Osobą, która opowiada, jest kobieta z polskiej inteligencji, mająca za sobą doświadczenia lat wojny, dużo podróżująca, o znacznej wiedzy o sztuce, wyposażona w znajomość obcych języków, zadomowiona w trzech miastach: Warszawie, Paryżu i Nowym Jorku.
Osoba ta jest też poetką [...]”.

Dorobek poetycki Czesława Miłosza nie przestaje fascynować. Kolejne tomy jego eseistyki, publicystki i korespondencji nadal ciekawią czytelników i ujawniają wartość jego myśli. Ostrzeżenia, które formułował w tomie „Zdobycie władzy” czy książce „Rosja. Widzenia transoceaniczne”. Tom I „Dostojewski — nasz współczesny”, dziś uderzają nas równie mocno, czas nie osłabił jego głosu.

Zapraszamy do lektury wiersza „Ale książki”, którego pierwodruk ukazał się na łamach „Zeszytów Literackich”. W PALIMPSEŚCIE prezentujemy „Do Czesława Miłosza list trzeci — powrót na Grizzly Peak” autorstwa Jerzego Illga, publikujemy również wstęp do zbioru korespondencji Miłosza i Gombrowicza, autorstwa Michała Szymańskiego.
» więcej
hartwig_zl
„Zeszyty Literackie” 115 numer dedykowany JULII HARTWIG
W numerze piórem Julii Hartwig wiersze, fragmenty jej dzienników, zapiski z podróży oraz portrety przyjaciół.
» kup teraz
rosja_1
CZESŁAW MIŁOSZ „Rosja. Widzenia transoceaniczne”
Tom I „Dostojewski — nasz współczesny”
„Rosja” jest zbiorem szkiców będących kontynuacją „Zniewolonego umysłu” w szerszej perspektywie czasu i obszaru geograficznego. Miłosz pisze o specyfice „rosyjskości”, przejawiającej się w myśli religijnej, filozofii, literaturze, w dziele tworzenia ładu społecznego i politycznego, i o niebezpieczeństwie odrzucenia wolności indywidualnej.
Istnieją jednak różne rodzaje zniewolenia. „Strach przed myśleniem na własny rachunek — te słowa Miłosza są dzisiaj bardziej aktualne niż kiedykolwiek przedtem” — pisał Tony Judt
» kup teraz
ksiazki_milosz
CZESŁAW MIŁOSZ „I książki mają swój los”
Numer specjalny „Zeszytów Literackich” o polskiej poezji, o Francji, o sporach w „Kulturze”, o tym, jak rodzą się książki, o przyjaźni, o tym, jak Miłosz wybrał wolność i dlaczego pojechał do USA...
» kup teraz

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się