„Ktoś powiedział, że każdy wiersz liryczny jest cząstką autobiografii, nawet jeżeli nic w nim nie ma z wyznań. Wierszy JULII HARTWIG nie umiem czytać inaczej niż układając z nich autobiograficzną powieść. Osobą, która opowiada, jest kobieta z polskiej inteligencji, mająca za sobą doświadczenia lat wojny, dużo podróżująca, o znacznej wiedzy o sztuce, wyposażona w znajomość obcych języków, zadomowiona w trzech miastach: Warszawie, Paryżu i Nowym Jorku.
Osoba ta jest też poetką [...]”.
Dorobek poetycki Czesława Miłosza nie przestaje fascynować. Kolejne tomy jego eseistyki, publicystki i korespondencji nadal ciekawią czytelników i ujawniają wartość jego myśli. Ostrzeżenia, które formułował w tomie „Zdobycie władzy” czy książce „Rosja. Widzenia transoceaniczne”. Tom I „Dostojewski — nasz współczesny”, dziś uderzają nas równie mocno, czas nie osłabił jego głosu.
Zapraszamy do lektury wiersza „Ale książki”, którego pierwodruk ukazał się na łamach „Zeszytów Literackich”. W PALIMPSEŚCIE prezentujemy „Do Czesława Miłosza list trzeci — powrót na Grizzly Peak” autorstwa Jerzego Illga, publikujemy również wstęp do zbioru korespondencji Miłosza i Gombrowicza, autorstwa Michała Szymańskiego.