Stolica języka od Szczebrzeszyna po Zamość
Wręczeniem Nagrody Człowieka Słowa podsumowano sześć dni Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Wyróżnieniem, które stworzono dla wybitnych postaci dbających o piękno polszczyzny uhonorowano Urszulę Kozioł – poetkę, prozaiczkę, felietonistkę, autorkę form dramatycznych, związaną z Roztoczem.
W laudacji nagrody autorstwa Justyny Sobolewskiej uzasadniono, że twórczość laureatki to „poetycka podróż, odbywająca się w czasie i przestrzeni we wszystkich kierunkach, docierająca do matecznika polszczyzny”, zaś w jej wierszach „płynie rytm życia i historii”.
Anna Bikot i Wojciech Szot
Statuetkę chrząszcza zaprojektowaną przez Józefa Wilkonia wręczyła Urszuli Kozioł Maja Komorowska, wyróżniona tytułem Człowieka Słowa w ubiegłym roku. Na scenie obecny był również Wiesław Myśliwski, pierwszy laureat Nagrody.
Justyna Sobolewska i Urszula Kozioł
Podczas uroczystej gali kończącej festiwalowe działania w Szczebrzeszynie ogłoszono również „Apel szczebrzeski”. Zainicjowane przez Festiwal Stolica Języka Polskiego coroczne odezwy powstały jako wyraz troski o bogactwo polszczyzny. Tym razem apelowano o „ratowanie biernika”, który coraz częściej jest wypierany w komunikacji przez dopełniacz.
Finałowym punktem sobotniego programu w festiwalowym miasteczku w Szczebrzeszynie był recital Edyty Geppert, a w niedzielę Stolica Języka Polskiego przeniosła się do Zamościa.
Festiwal zakończył się wspaniałym koncertem „Pawlik/Moniuszko” w wykonaniu Włodek Pawlik Trio.
Marcin Wicha
W programie tegorocznej odsłony Festiwalu Stolica Języka Polskiego znalazło się ponad sto wydarzeń, z czego większość stanowiły oczywiście odbywające się przez cały tydzień spotkania autorskie. W Szczebrzeszynie i Zamościu, gościli między innymi Krzysztof Varga, Anna Bikont, Grzegorz Uzdański, Małgorzata Rejmer, Rafał Wojasiński, Wiesław Myśliwski, Małgorzata Lebda, Olga Hund, Wiktor Jerofiejew, Adam Wajrak, Jerzy Jarniewicz, Remigiusz Mróz, Marcin Wicha, Adam Zagajewski. Tradycyjnie nie zabrakło aktorskich czytań literatury, koncertów, pokazów filmów, rozegrano też poetycki mecz na wiersze Jana Brzechwy i Anny Świrszczyńskiej (tegorocznych patronów festiwalu).
Wielkim zainteresowaniem cieszyła się w Szczebrzeszynie Mała Stolica Języka Polskiego, czyli poszerzony program dla najmłodszych, pełen kreatywnych warsztatów i spotkań z autorami książek dla dzieci przygotowany przez Magdalenę Kłos-Podsiadło i Katarzynę Stoparczyk.
We wszystkich wydarzeniach uczestniczyła licznie publiczność z całej Polski, korzystając nie tylko z okazji do spotkań ze znakomitymi pisarzami, ale też uroków wakacyjnego Roztocza.
Organizatorem Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, a jego mecenasem, od samego początku – Alior Bank.
foto: Rafał Siderski