Urszula Kozioł Człowiekiem Słowa 2019

Urszula Kozioł Człowiekiem Słowa 2019

Urszula Kozioł Człowiekiem Słowa 2019

Udostępnij

Sześciodniowy Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie zakończyło przyznanie Nagrody Człowieka Słowa. Wyróżnieniem, które stworzono dla wybitnych postaci dbających o piękno polszczyzny, uhonorowano Urszulę Kozioł – związaną z Roztoczem poetkę, prozaiczkę, felietonistkę i autorkę form dramatycznych.

Justyna Sobolewska w laudacji uzasadniała, że twórczość laureatki to „poetycka podróż, odbywająca się w czasie i przestrzeni we wszystkich kierunkach, docierająca do matecznika polszczyzny”, zaś w jej wierszach „płynie rytm życia i historii”.

Statuetkę chrząszcza zaprojektowaną przez Józefa Wilkonia wręczyła Urszuli Kozioł Maja Komorowska, wyróżniona tytułem Człowieka Słowa w ubiegłym roku. Na scenie obecny był również Wiesław Myśliwski, pierwszy laureat Nagrody.

Podczas uroczystej gali kończącej festiwalowe działania w Szczebrzeszynie ogłoszono również „Apel szczebrzeski”. Zainicjowane przez Festiwal Stolica Języka Polskiego coroczne odezwy powstały jako wyraz troski o bogactwo polszczyzny. Tym razem apelowano o „ratowanie biernika”, który coraz częściej jest wypierany w komunikacji przez dopełniacz.

W programie tegorocznej odsłony Festiwalu Stolica Języka Polskiego znalazło się ponad sto wydarzeń, z czego większość stanowiły oczywiście odbywające się przez cały tydzień spotkania autorskie. W Szczebrzeszynie i Zamościu, gościli między innymi Krzysztof Varga, Anna Bikont, Grzegorz Uzdański, Małgorzata Rejmer, Rafał Wojasiński, Wiesław Myśliwski, Małgorzata Lebda, Olga Hund, Wiktor Jerofiejew, Adam Wajrak, Jerzy Jarniewicz, Remigiusz Mróz, Marcin Wicha, Adam Zagajewski.

Nie zabrakło aktorskich czytań literatury, koncertów, pokazów filmów, rozegrano też poetycki mecz na wiersze Jana Brzechwy i Anny Świrszczyńskiej (tegorocznych patronów festiwalu).

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się w Szczebrzeszynie Mała Stolica Języka Polskiego, czyli poszerzony program dla najmłodszych, pełen kreatywnych warsztatów i spotkań z autorami książek dla dzieci przygotowany przez Magdalenę Kłos-Podsiadło i Katarzynę Stoparczyk.

We wszystkich wydarzeniach uczestniczyła licznie publiczność z całej Polski, korzystając nie tylko z okazji do spotkań ze znakomitymi pisarzami, ale też uroków wakacyjnego Roztocza.

Organizatorem Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, a jego mecenasem Alior Bank.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się