Ogólnopolska Izba Księgarń
Podzielony Booker dla Atwood i Evaristo

Podzielony Booker dla Atwood i Evaristo

Podzielony Booker dla Atwood i Evaristo

Udostępnij

Jury prestiżowej nagrody Bookera złamało zasady obowiązujące od 1992 roku: przyznało nagrodę dwóm pisarkom - Margaret Atwood i Bernardine Evaristo. Atwood jest najstarszą laureatką, a Evaristo - pierwszą czarnoskórą.

79-letnia Kanadyjka Margaret Atwood otrzymała tę nagrodę za swoją najnowszą książkę "The Testaments".

Otrzymała ją już raz - w 2000 roku temu, za powieść "Ślepy zabójca" ("The Blind Assassin"). W 1986 była nominowana do Bookera za najsłynniejszą swoją książkę "Opowieść podręcznej" ("Handmaid's Tale").

"The Testaments" to niejako jej kontynuacjq - Atwood wraca do patriarchalnej krainy Gilead z "Opowieści podręcznej", 15 lat po opisanych tam wydarzeniach.

Drugą laureatka została Bernardine Evaristoe, 60-letnia Brytyjka, pierwsza czarnoskóra kobieta, która otrzymała Bookera.Nagrodzona została ósma książka pisarki, "Girl, Woman, Other".

Opowiada historię ośmiu czarnoskórych Brytyjek, na przestrzeni 100 lat.

- My, czarne Brytyjki, wiemy, że jeśli same nie napiszemy o sobie, nikt inny tego nie zrobi - powiedziała Evaristo. Wyraziła nadzieję, że jej radość z pierwszeństwa nie potrwa zbyt długo i wkrótce kolejna czarnoskóra kobieta otrzyma Bookera.

Jury przyznające Nagrodę Bookera złamało zasadę, która ustanowiono w 1992 roku.

Wówczas  po raz drugi, po 1974 roku, zapadł remisowy werdykt jury. Zdecydowano wtedy, że nagrody w przyszłości nie będzie można dzielić.

I było tak aż do tego roku, gdy członkowie jury w ciągu pięciogodzinnej debaty nie byli w stanie podjąć decyzji.

Przewodniczący jury, Peter Florence, oświadczył, że obydwie nagrodzone autorki w swoich powieściach mają do przekazania pilne i ważne prawdy, a przy tym ich książki są "porywającymi thrillerami", które mogą przemówić do wszystkich czytelników. - Nawet do tych, którzy czytają tylko jedną książkę rocznie, w tym przypadku, mam nadzieję, przeczytają dwie - stwierdził Florence


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się