Wydawnictwo Jedność
"Nakarmić kamień", Bronka Nowicka

"Nakarmić kamień", Bronka Nowicka

Poezja z nagrodami: „Nakarmić kamień”

Udostępnij

 W ramach akcji „Poezja z nagrodami” ukazuje się właśnie książka wyróżniona Nagrodą Literacką Nike. „Nakarmić kamień” Bronki Nowickiej to „44 zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża prozy poetyckie, które tworzą równie zdyscyplinowaną kompozycję. O poznawaniu granic między rozmaitymi sposobami istnienia i próbach ich przekroczenia. O emocjach i cielesności, o doświadczeniu cudzej śmierci. To książka, która po lekturze długo z nami pozostaje” – tak uzasadniał decyzję jury Nagrody Nike Tomasz Fiałkowski.

 

„Większość przedmiotów opisanych w tym tomie istnieje jedynie w mojej pamięci. Tylko kilka z nich zachowało postać materii: widelec, poduszka do igieł, stare zdjęcie matki. Ich fotografie znalazły się w niniejszym wydaniu książki po to, by zderzyć zawarte w mikrohistoriach obrazy z ich pierwowzorami. Reszta zamieszczonych tu prac powstała w odpowiedzi na słowa, które wywoływały imaginacje domagające się utrwalenia. Mam nadzieję, że kontakt z dwiema kategoriami obrazów nada spotkaniu Czytelników z 'kamieniem' nieco inny wymiar” – mówiła w biBLiotece Bronka Nowicka.

Związek między człowiekiem a rzeczą to dla poetki pole, na którym obnaża bezrefleksyjne przyzwyczajenie do codzienności. Jednocześnie jest to podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, „zatrzymanych” w przedmiotach. Przedstawiony przez Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo-skutkowe, własną logikę. „Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe. Chciałabym, żeby żywi ludzie byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka” – mówiła autorka.

Kilka słów o autorce:

Bronka Nowicka urodziła się w 1974 roku. Jej pola inspiracji i twórczości to: intermedia, język, obraz w ruchu. Jest reżyserką filmową i teatralną, a także scenarzystką, absolwentką łódzkiej Filmówki i ASP w Krakowie. Podczas uroczystej gali wręczenia Nagrody Literackiej Nike otrzymała statuetkę oraz czek na 100 tys. złotych. Książki Biura Literackiego siedmiokrotnie były już w finale Nagrody Nike. W 2009 roku jej laureatem został Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za tom „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”.

Zamów książkę

http://poezjem.pl/tytul/675/Nakarmic-kamien/1/

 

Inne książki Autora

http://poezjem.pl/tytuly_autora/243/Bronka-NOWICKA/

 

Inne premiery Biura Literackiego

http://www.poezjem.pl/

 

Fragmenty

http://www.biuroliterackie.pl/biblioteka/ksiazki/nakarmic-kamien-2/

 

Rozmowa

http://poezjem.pl/tytuly_autora/243/Bronka-NOWICKA/

 

Komentarz

http://www.biuroliterackie.pl/biblioteka/recenzje/poezja-nagrodami-nakarmic-kamien/

 

Szkic

http://www.biuroliterackie.pl/biblioteka/recenzje/esej-joanny-mueller/

 

Wideo

http://www.biuroliterackie.pl/biblioteka/nagrania/aparat-2/

 

Zdjęcia

http://www.biuroliterackie.pl/biblioteka/zdjecia/nakarmic-kamien/

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się