Pogrzeb Julii Hartwig
Zmarła 13 lipca w Pensylwanii poetka Julia Hartwig spocznie 13 września w rodzinnym grobie na Starych Powązkach w Warszawie - podała Danielle Lehtinen, córka poetki, w
korespondencji z ks. Andrzejem Lutrem, przyjacielem zmarłej.
Informacje o pogrzebie poetki znajduje się na stronie internetowej Laboratorium WIĘZI.
Msza święta żałobna zostanie odprawiona 13 września o godzinie 13 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie. Po niej nastąpi odprowadzenie prochów poetki do rodzinnego grobu w pobliżu kościoła.
Kazanie wygłosi ks. prof. Alfred Wierzbicki z Lublina, filozof i poeta, dobry znajomy zmarłej pisarki.
Julia Hartwig publikowała wiersze, przekłady z literatury francuskiej i recenzje na łamach "Nowej Kultury", "Świata", "Poezji". W 1970 roku wraz z mężem wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Wykładała na uniwersytetach w USA i Kanadzie. W 1974 r., po powrocie do kraju, pracowała, publikując zbiory poezji własnej i tłumaczonej z innych języków, a także eseje i tomy prozy. Wspólnie z Międzyrzeckim wydali "Antologię poezji amerykańskiej", kilka książek dla dzieci, tom tłumaczeń wierszy i prozy Guillaume'a Apoillinaire'a, a także "Listy" Arthura Rimbauda. Napisała monografie "Apollinaire"
(1961), przełożoną m.in. na język francuski, oraz "Gerard de Nerval" (1973). W jej wyborze i przekładach ukazała się pierwsza w Polsce antologia poetek amerykańskich "Dzikie brzoskwinie" (2003) oraz zbiór prozy Henriego Michaux "Seans z workiem" (2004).
Tomy poetyckie Hartwig to m.in. "Pożegnania" (1956), "Czuwanie" (1978), "Czułość" (1992), "Zawsze od nowa" (1999), "Nie ma odpowiedzi" (2001), "Błyski" (2002), "Bez pożegnania" (2004), "To wróci" (2007), "Jasne niejasne" (2009). Publikowała także prozę m.in. "Dziennik amerykański" z pobytu w Stanach i dziennik podróży "Zawsze powroty", w którym poetka zebrała zapiski z podróży do Francji i USA.
Polski PEN Club w dzień po pogrzebie - 14 września - organizuje wieczór "Pożegnanie Julii Hartwig", podczas którego głos zabiora m.in. Anna Nasiłowska, Piotr Matywiecki i Adam Pomorski, a wiersze czytać będą Maja Komorowska i Adam Bauman.