Połączenie instytucji kultury we Wrocławiu

Połączenie instytucji kultury we Wrocławiu

Połączenie instytucji kultury we Wrocławiu

Udostępnij

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej Wrocławia skierowane zostały trzy uchwały zamiarowe o połączeniu instytucji kultury. Jeśli uchwały zostaną podjęte, rozpoczęte zostaną przygotowania do połączenia Ośrodka Postaw Twórczych z Centrum Kultury "Zamek", Strefy Kultury Wrocław z Ośrodkiem Działań Artystycznych "Firlej" oraz Wrocławskiego Instytutu Kultury z Klubem "Pod Kolumnami".

Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej zamiar taki musi zostać ogłoszony na trzy miesiące przed planowanym połączeniem. W okresie tym przygotowane zostaną wszystkie szczegóły tego procesu. Jego zakończenie wymagać będzie kolejnych uchwał RMW, które mogą zostać podjęte jesienią br.

 - Liczę, że instytucje po zamianach rozpoczną działalność z początkiem 2023 r. Szanując tradycje i dorobek instytucji zachowane zostaną nazwy "Firlej", Klub "Pod Kolumnami" i "Zamek" – mówi dyrektor Wydziału Kultury Jerzy Pietraszek. - Połączenie instytucji stworzy szansę sprawniejszego pozyskiwanie środków zewnętrznych na nowe projekty i efektywniejszego zarządzania, co dotyczy m.in. wykorzystania przestrzeni, ułatwi działania sceny muzycznej i działania lokalne - dodaje.

Firlej oraz Klub Pod Kolumnami z niewielkim zatrudnieniem na poziomie 4 etatów, zostaną wsparte doświadczeniem zdobytym przez pracowników Strefy Kultury Wrocław i Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Podobne wsparcie kompetencyjne uzyska Zamek, dzięki Ośrodkowi Postaw Twórczych. CK Zamek, zachowując swój lokalny charakter, zyska nowe obszary aktywności i ogólnomiejski charakter. To ważny argument  zwłaszcza w obliczu koniecznych, wielomilionowych inwestycji w jego siedzibę. Niewykorzystywane dziś piwnice, brak windy, czy pełniejsze wykorzystanie dawnej sali kinowej to tylko kilka palących przykładów potrzeb. Na ten rok planowane jest rozpoczęcie prac renowacyjnych tarasów.

- Zmiana umożliwi efektywniejsze zarządzenie finansami, co jest niezwykle istotne w obliczu kryzysu oraz wzrostu kosztów utrzymania obiektów i kosztów osobowych – mówi Pietraszek.- W roku 2023 przygotowane zostaną rozwiązania w celu zoptymalizownania kosztów. Oszczędności powinny pojawić się najwcześniej w roku 2024. Wspólna księgowość, promocja, większe i bardziej doświadczone zespoły pozyskujące środki zewnętrzne, bogatsza oferta i pełniejsze wykorzystanie przestrzeni to nie tylko szansa na oszczędności, ale i na zwiększenie dochodów.

Dyrektorami połączonych instytucji zostaną: Paweł Kamiński (OPT), Olga Nowakowska (SKW) i Dominika Kawalerowicz (WIK). Pracownicy łączonych instytucji zachowają miejsca pracy.

W chwili obecnej rozpoczynają się rozmowy z radnymi w komisjach Rady Miejskiej oraz na sesji. Następnie prowadzone będą rozmowy z pracownikami instytucji oraz dopracowywane plany łączenia.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się