Polecamy „Co Pan widzi? Różewicz filmowy” Andrzeja Sapiji
Co Pan widzi? Różewicz filmowy to niezwykły portret podwójny. Punktem wyjścia dla tej książki stały się materiały do filmów o poecie, kręconych przez jej autora, znanego dokumentalistę – Andrzeja Sapiję – na przestrzeni ponad 10 lat. Rozmowy z Różewiczem i rozmowy o Różewiczu przeplatane są tu notatkami samego reżysera.
Przyglądamy się więc zarówno poecie, jak i procesowi tworzenia filmów o nim. Co więcej, książka pozwala zobaczyć twórczość Różewicza w kontekście wielu dziedzin i w spojrzeniach wielu osób. Wypowiadają się tu min.: wybitny tłumacz Karl Dedecius, historyk sztuki Mieczysław Porębski, krytyk i historyk literatury Ryszard Przybylski, aktor Wojciech Siemion, poeta Czesław Miłosz, reżyser Kazimierz Kutz. Także członkowie rodziny: żona, syn, brat. Budowana rozmowami biografia pisarza jest więc zarazem wielowątkowa, obszerna a przy tym rzetelna i niezwykle żywa. Relacje artystyczne nieodmiennie łączą się w niej z budowaniem międzyludzkich więzi. Mamy tu także do czynienia z fascynującym obrazem pewnego etapu rozwoju polskiej kultury. Tego, na którym uważnie ważone słowa zataczały szerokie kręgi.
Filip Bajon: „Ekstraordynaryjny pomysł Andrzeja Sapiji, by zebrać wszystkie materiały z jego peregrynacji Różewiczowskich w formę literacką, zawierzając literaturze i sprowadzając wszystkie składowe do sposobu powieści literackiej, daje efekt piorunujący. Jest to najlepsza biografia wielkiego artysty, jaką czytałem”.
Marek Miller: „Co Pan widzi? jest znakomitym portretem poety a zarazem autoportretem reżysera. To mały traktat o budowaniu więzi pomiędzy autorem i jego bohaterem”.
ANDRZEJ SAPIJA, artysta plastyk, reżyser filmowy i telewizyjny, pedagog – profesor PWSFTviT w Łodzi. Zrealizował ponad sześćdziesiąt filmów dokumentalnych. Znaczna ich część poświęcona jest kulturze, sztuce i wybitnym artystom (m.in.: Tadeuszowi Różewiczowi, Tadeuszowi Kantorowi, Magdalenie Abakanowicz, Romanowi Opałce, Wojciechowi Fangorowi, Kazimierzowi Karabaszowi). Wiele filmów podejmowało tematykę historyczną (np. Jagiellonowie, Polskie Państwo Podziemne, Powstanie Warszawskie… 60 lat później, Z pokolenia na pokolenie). Autor ośmiu spektakli dla Teatru Telewizji.