Powrót akcji Drugie Życie Książki na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Drugie Życie Książki to akcja organizowana przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, która co roku pozwala tysiącom tytułów odnaleźć nowych właścicieli. Po pandemicznej przerwie zostanie wznowiona w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, czyli 23 kwietnia, w Pałacu Potockich.
Każdy z nas ma na półce tytuły, do których nie jest przywiązany – pochopne zakupy, nietrafione prezenty, duble, pozycje już od dawna niemające nic wspólnego z zainteresowaniami i upodobaniami posiadacza, a także książki, które pojawiły się właściwie nie wiadomo skąd. Dla nich wszystkich można znaleźć nowych właścicieli, a przy okazji zabrać ze sobą do domu dużo bardziej pożądane utwory. Książki w końcu powinny być czytane, nie zaś leżeć zapomniane na półkach. W ramach akcji Drugie Życie Książki wszystkie porzucone w odmętach biblioteczek pozycje mogą trafić w ręce kolejnych czytelników.
Akcja odbędzie się w sobotę, 23 kwietnia w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20). Zbiórkę rozpoczynamy od godziny 10.45, a wymiana ruszy o godzinie 11.00. Cała akcja potrwa do godziny 12.00, a bezpośrednio po niej organizatorzy zapraszają na pierwsze spotkanie z cyklu Fantastyka i Futurologia w Pałacu Potockich.
Jak wziąć udział w akcji? Zasady są proste. Na wymianę wystarczy przynieść przynajmniej jedną książkę, a maksymalnie dziesięć. Należy zwrócić uwagę na ich stan – książki nie muszą być nowe, ale nie mogą być zniszczone czy niekompletne, wszak kolejny właściciel będzie chciał je przeczytać. Celem akcji jest wymiana pozycji o szeroko rozumianych walorach literackich, niekoniecznie zaś książek kucharskich czy poradników. Tytuły dzielone są na dwie kategorie – te wydane przed 1995 rokiem, które można wymienić na inne pozycje pochodzące z tego okresu, i te opublikowane po tej dacie, za które zabrać można dowolne publikacje. Wymienia się książką za książkę – jeżeli przyniosło się ze sobą pięć pozycji, pięć innych można zabrać ze sobą do domu.