"Polska – kraj poetów?” – dyskusja na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

"Polska – kraj poetów?” – dyskusja na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

"Polska – kraj poetów?” – dyskusja na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

Udostępnij

O polskiej poezji, w tym twórczości Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Wisławy Szymborskiej, rozmawiali uczestnicy dzisiejszej dyskusji „Polska – kraj poetów?”. Spotkanie zorganizowano podczas Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej.

Od wtorku w stolicy Tajwanu odbywa się Taipei International Book Exhibition TIBE, jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na Dalekim Wschodzie. Polska po raz pierwszy występuje w roli gościa honorowego. W trakcie wydarzenia odbywają się m.in. spotkania z polskimi twórcami i koncerty. Targi potrwają do niedzieli.

W dyskusji na temat polskiej poezji uczestniczyli: poetka Marzanna Bogumiła Kielar, wicedyrektor Instytutu Książki Krzysztof Koehler (prowadzący) oraz chiński poeta i wydawca Bei Ling.

Zdaniem Marzanny Bogumiły Kielar poezja w Polsce zawsze była ważniejsza niż proza. Zgodził się z nią Bei Ling. „Tak, Polska jest krajem poetów i poezji, ale także krajem muzyki” – stwierdził. Wicedyrektor Instytutu Książki powiedział jednak, że „to jest trochę nadużycie. Faktem jest, że w okresie stanu wojennego, w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, poezja była najbardziej silną formą wyrazu tych różnych rzeczy związanych z sytuacją polityczną, ze świadomością wspólnotową”.

Dodał, że w tamtym czasie Czesław Miłosz, mieszkający w USA mówił o tym, że „poezja amerykańska czy poezja zachodu jest trochę o niczym”. „Na najważniejsze pytania, które ludzie zadają sobie w życiu już nikt nie odpowiada. Wydaje się, że poezja polska niosła wtedy poważne pytania, stąd była potrzebna i ważna, była tłumaczona i miała taką pozycję, jaką miała” – powiedział.

W jego ocenie współczesna polska poezja „upodobniła się do poezji zachodniej i już chyba nie jest poezją niosącą zasadniczą strukturę myślenia”. „Może duża, dobra powieść podejmuje się tych pytań, ale faktycznie polska poezja niestety stała się poezją kraju, gdzie jest duża konsumpcja i życie z dnia na dzień” – ocenił Koehler.

Podczas debaty rozmawiano także o Czesławie Miłoszu, Zbigniewie Herbercie i Wisławie Szymborskiej. Uczestnicy dyskusji dzielili się ze słuchaczami osobistymi wspomnieniami związanymi z nimi.

Bei Ling powiedział, że Wisława Szymborska po otrzymaniu Nobla w dziedzinie literatury stała się bardzo sławna na Tajwanie i w Chinach. Ma tam bardzo dużo swoich czytelników. „Jej poezja jest łatwa do zrozumienia, humorystyczna i pełna ironii” – ocenił Ling.

Organizatorem polskiej prezentacji są Instytut Książki oraz Biuro Polskie w Tajpej. Partnerami: Instytut Adama Mickiewicza, Biblioteka Narodowa, Instytut Pileckiego i Międzynarodowe Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Polska gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek TIBE 2023 w Tajpej”.

źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się