"Polska – kraj poetów?” – dyskusja na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej
O polskiej poezji, w tym twórczości Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Wisławy Szymborskiej, rozmawiali uczestnicy dzisiejszej dyskusji „Polska – kraj poetów?”. Spotkanie zorganizowano podczas Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej.
Od wtorku w stolicy Tajwanu odbywa się Taipei International Book Exhibition TIBE, jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na Dalekim Wschodzie. Polska po raz pierwszy występuje w roli gościa honorowego. W trakcie wydarzenia odbywają się m.in. spotkania z polskimi twórcami i koncerty. Targi potrwają do niedzieli.
W dyskusji na temat polskiej poezji uczestniczyli: poetka Marzanna Bogumiła Kielar, wicedyrektor Instytutu Książki Krzysztof Koehler (prowadzący) oraz chiński poeta i wydawca Bei Ling.
Zdaniem Marzanny Bogumiły Kielar poezja w Polsce zawsze była ważniejsza niż proza. Zgodził się z nią Bei Ling. „Tak, Polska jest krajem poetów i poezji, ale także krajem muzyki” – stwierdził. Wicedyrektor Instytutu Książki powiedział jednak, że „to jest trochę nadużycie. Faktem jest, że w okresie stanu wojennego, w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, poezja była najbardziej silną formą wyrazu tych różnych rzeczy związanych z sytuacją polityczną, ze świadomością wspólnotową”.
Dodał, że w tamtym czasie Czesław Miłosz, mieszkający w USA mówił o tym, że „poezja amerykańska czy poezja zachodu jest trochę o niczym”. „Na najważniejsze pytania, które ludzie zadają sobie w życiu już nikt nie odpowiada. Wydaje się, że poezja polska niosła wtedy poważne pytania, stąd była potrzebna i ważna, była tłumaczona i miała taką pozycję, jaką miała” – powiedział.
W jego ocenie współczesna polska poezja „upodobniła się do poezji zachodniej i już chyba nie jest poezją niosącą zasadniczą strukturę myślenia”. „Może duża, dobra powieść podejmuje się tych pytań, ale faktycznie polska poezja niestety stała się poezją kraju, gdzie jest duża konsumpcja i życie z dnia na dzień” – ocenił Koehler.
Podczas debaty rozmawiano także o Czesławie Miłoszu, Zbigniewie Herbercie i Wisławie Szymborskiej. Uczestnicy dyskusji dzielili się ze słuchaczami osobistymi wspomnieniami związanymi z nimi.
Bei Ling powiedział, że Wisława Szymborska po otrzymaniu Nobla w dziedzinie literatury stała się bardzo sławna na Tajwanie i w Chinach. Ma tam bardzo dużo swoich czytelników. „Jej poezja jest łatwa do zrozumienia, humorystyczna i pełna ironii” – ocenił Ling.
Organizatorem polskiej prezentacji są Instytut Książki oraz Biuro Polskie w Tajpej. Partnerami: Instytut Adama Mickiewicza, Biblioteka Narodowa, Instytut Pileckiego i Międzynarodowe Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Polska gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek TIBE 2023 w Tajpej”.
źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna