Biblioteka Słó - Wtedy W Lonszscu
Sofijski Międzynarodowy Festiwal Literacki

Sofijski Międzynarodowy Festiwal Literacki

Polska na Sofijskim Międzynarodowym Festiwalu Literackim

Udostępnij

W ramach 45. Sofijskich Międzynarodowych Targów Książki odbywa się jubileuszowy 5. Sofijski Międzynarodowy Festiwal Literacki (12-17.12.2017), którego gościem specjalnym są kraje Grupy Wyszehradzkiej. Tematem przewodnim festiwalu, którego organizatorem jest  Stowarzyszenie „Bułgarska Książka”, będzie „Literatura krajów Grupy Wyszehradzkiej”.

Wydarzenie odbywa się przy wsparciu Ministerstwa Kultury Bułgarii i Stołecznego Urzędu Miasta Sofii. Partnerami projektu, oprócz Instytutu Polskiego w Sofii, Czeskiego Centrum, Instytutu im. Ballasiego Węgierskiego, Instytutu Kultury i Ambasady Słowacji w Bułgarii są instytucje z krajów Grupy Wyszehradzkiej, które zajmują się promocją książki danego kraju za granicą (Instytut Książki w Krakowie, Moravian Library w Brnie, Kulturkombinat w Budapeszcie, Centre for Information on Literature w Bratysławie). Stowarzyszenie „Bułgarska Książka” otrzymało grant finansowy z Funduszu Wyszehradzkiego na organizację festiwalu.

Lista autorów, którzy zostali zaproszeni na festiwal:

- Kaja Malanowska,  Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Krzysztof Varga (Polska),

- Michal Ajvaz, Iva Prohazkova, Milosh Urban (Czechy),

- Viktor Horvath, Laslo Marton, Gyorgy Dragoman (Węgry),

- Mihal Hvorecky, Peter Bily i Jana Benova (Słowacja).

Wydarzenie jest częścią Kalendarza Wydarzeń Kulturalnych Stołecznego Urzędu Miasta Sofii w 2017 r.

11.12.2017     
godz. 18.
30
Sofia

Promocja bułgarskiego wydania książki „Świadectwo poezji.  Sześć wykładów o dotkliwościach naszego wieku” Czesława Miłosza  (wyd. RIVA w Sofii, tłumaczenie: Bogdan Gliszew). Książkę przedstawi literaturoznawca prof. Bożydar Kunczew.

Zbiór sześciu wykładów wygłoszonych przez Czesława Miłosza w języku angielskim na amerykańskim Uniwersytecie Harvarda w roku akademickim 1981/1982, gdzie, jako pierwszy poeta słowiański z Europy środkowo-wschodniej, został zaproszony na katedrę Charles Eliot Norton Chair of Poetry. Wykłady laureata Literackiej Nagrody Nobla traktują o kondycji współczesnego świata, poezji, roli poety w historii.

Klub Literacki „Peroto”, Narodowy Pałac Kultury, pl. Bułgaria nr 1, wstęp wolny

We współpracy z wyd. RIVA

12.12.2017
godz. 19.00-22.00
Sofia

Networking meeting "Private Sector and State Support for Promotion of Literature and Books"

Spotkanie poświęcone będzie polityce wydawniczej i promocji literatury krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wezmą w nim udział przedstawiciele instytucji z krajów Grupy Wyszehradzkiej: dr Urszula Horoszko, Koordynator Projektów Specjalnych, Instytutu Książki (Polska), Moravian Library (Czechy), Kulturkombinat (Węgry), Centre for Information on Literature (Słowacja).

Klub 42,  Narodowy Pałac Kultury,  pl. Bułgaria nr 1, wstęp wolny

14.12.2017
godz. 14.00
Sofia

Promocja bułgarskiego wydania książki „Tworki” Marka Bieńczyka (wyd. Panorama Związku Tłumaczy w Bułgarii, tłumaczenie: Desislawa Nedialkowa).

Książkę przedstawi pisarz Czawdar Cenow.

"Tworki” – najczęściej nagradzana powieść Marka Bieńczyka. Akcja powieści rozgrywa się w roku 1943 w podwarszawskich Tworkach. Jej bohaterowie to grupka dwudziestolatków, dziewcząt i chłopców, Polaków i Żydów, którzy pracują w pozostającym pod niemieckim zarządem szpitalu psychiatrycznym. Znajdują tu azyl, dający nadzieję na przetrwanie okupacji.

Narodowy Pałac Kultury, sala nr 4, parter, pl. Bułgaria nr 1, wstęp wolny

We współpracy ze Stowarzyszeniem „Bułgarska Książka”, wydawnictwem Panorama Związku Tłumaczy w Bułgarii

14.12.2017     
godz. 18.00    
Sofia

„Weź się w swoje ręce. Psychologia współczesnego miejskiego człowieka” - spotkanie z pisarką Kają Malanowską. Z udziałem Wladimira Poleganowa i Momczila Nikolowa. Moderator: Albena Stambolowa.

„Imigracje” to opowieści o różnych wymiarach obcości. Życie w Stanach Zjednoczonych, indyjskie wesele, turystyczna wycieczka do Turcji. Azjatycka drag queen, ekscentryczny ojciec, osamotniona i zamknięta w swoim świecie emigrantka. Obsesje, depresje, rozmaite odcienie zagubienia i niedostosowania. Spotkania z obcymi i doświadczenie bycia kimś obcym.

Narodowy Pałac Kultury, scena festiwalowa, p. II, pl. Bułgaria nr 1, wstęp wolny

We współpracy ze Stowarzyszeniem „Bułgarska Książka”, wydawnictwem „Wesela Luckanowa”, wstęp wolny

15.12.2017     
godz. 15.00    
Sofia

Rozmowa z poetą Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim i promocja bułgarskiego wydania tomu poetyckiego „То ciało mogło być moje” (wyd. EMAS, Sofia, 2017, tłumaczenie: Panayot Karagyozow). Moderator: Sylwia Czolewa

Narodowy Pałac Kultury, scena festiwalowa, p. II, pl. Bułgaria nr 1, wstęp wolny

We współpracy ze Stowarzyszeniem „Bułgarska Książka”, wyd. EMAS, wstęp wolny

16.12.2017     
godz.
18.00    
Sofia

Reportaż literacki jako gatunek: prawda historyczna i fikcja – spotkanie z Krzysztofem Vargą i Zacharim Karabaszliewem. Moderator: Grisza Atanasow

Powieść Krzysztofa Vargi „Trociny” (wyd. Paradox Sofia, 2017, tłumaczenie: Milena Milewa, Diliana Denczewa) to przezabawna, ale i niezwykle gorzka powieść bezlitośnie mówiąca o polskiej codzienności i Polakach. Pełna błyskotliwych sformułowań opowieść o ukrytych fobiach, frustracjach i głęboko skrywanym wstydzie.

Narodowy Pałac Kultury, scena festiwalowa, p. II, pl. Bułgaria nr 1, wstęp wolny

We współpracy ze Stowarzyszeniem „Bułgarska Książka”, wydawnictwem „Ciela Norma


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się