SVĚT KNIHY, Praga, Czechy

SVĚT KNIHY, Praga, Czechy

Polska na Targach Książki w Pradze

Udostępnij

Wyjątkowo silną reprezentację będzie miała Polska na tegorocznych Targach Książki SVĚT KNIHY w stolicy Czech. To wynik współpracy Instytutu Książki i Instytutu Polskiego w Pradze.

SVĚT KNIHY to największe wydarzenia poświęcone literaturze w Republice Czeskiej. Co roku odwiedza je około 40 tysięcy osób. W ostatnim czasie targi i festiwal – zlokalizowane w secesyjnym Pałacu Przemysłowym – zaczęły także ekspansję do innych ważnych punktów Pragi. W jednym z nich, unikatowej sali spotkań literackich na pokładzie zeppelina zawieszonego ponad Centrum Sztuki Współczesnej DOX wystąpi najbardziej utytułowany z polskich gości festiwalu – Adam Zagajewski.

Tematami przewodnimi targów są w tym roku komiks oraz – z uwagi na nagromadzenie okrągłych rocznic – historia. W związku z tym w polskiej wyprawie znalazła się z jednej strony ilustratorka Aleksandra Cieślak (autorka nagrodzonej w Bolonii „Książki do zrobienia“, która ukazała się już także po czesku), a ze strony drugiej dwie wyjątkowe pisarki: Elżbieta Cherezińska i Anna Janko. Cherezińska zaprezentuje w Pradze swoje pierwsze tłumaczenie na czeski: powieść „Gra w kości“, bogata w wątki (przeważnie dość dramatyczne i bolesne) polsko-czeskie, bo przecież opowiadająca o relikwiach praskiego biskupa a polskiego patrona św. Wojciecha. Anna Janko przedstawi natomiast swój esej „Mała Zagłada“ dotyczący „dziedzicznej traumy“ II wojny światowej.

Publikacje obu autorek ukazały się w ramach cyklu wydawniczego zainicjowanego przez Instytut Polski w Pradze przy wsparciu IK z okazji setnej rocznicy Odrodzenia Państwa Polskiego. W ciągu 12 miesięcy z logiem cyklu ukazało się już 9 publikacji dotyczących historii Polski oraz relacji polsko-czeskich. „Pierwotnie zamierzaliśmy jedenasty tytuł serii przedstawić na 11 listopada tego roku“ – tłumaczy Maciej Ruczaj, dyrektor IP w Pradze – „ostatecznie jednak do końca 2018 roku cykl będzie liczył niemal 20 tytułów. Książki wydane w ramach cyklu stanowią centralny punkt polskiego stoiska na targach, gdzie znaleźć można zarówno publikacje polskich wydawców, jak i wybór z najnowszych tłumaczeń na czeski.

Polskim gościem targów będzie także historyk Paweł Ukielski z Muzeum Powstania Warszawskiego, który przybywa w nietypowej roli – jako członek komisji konkursowej polsko-czeskiego konkursu na najlepszy komiks historyczny. Polscy artyści rysowali wydarzenia i postaci z historii Czech i odwrotnie – młodzi czescy graficy musieli poradzić sobie z takimi postaciami jak Anna Walentynowicz czy Witold Pilecki. Wynik – wystawę „Razem w komiksie. Polacy i Czesi 1918 – 2018“  będzie można po raz pierwszy obejrzeć właśnie na praskich targach.

Szczegółowy program polskiej prezentacji:

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się