Ogólnopolska Izba Księgarń
Marian Bizan, , Zeszyty Literackie

Marian Bizan, Zeszyty Literackie

Zmarł Marian Bizan (1927 -2018)

Udostępnij

Redakcja Zeszytów Literackich zawiadamia, iż marł Marian Bizan, przyjaciel i współpracownik Wydawnictwa i Fundacji Zeszytów Literackich.

 
9 maja zmarł Marian Bizan. Urodzony w 1927 w Brodnicy. Historyk literatury i wydawca, redaktor Państwowego Instytutu Wydawniczego (1953-1990), radca ambasady i dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu (1990-1995). Laureat nagrody edytorskiej PEN Club (1979). Autor m.in. glos do dzieł Słowackiego oraz książek „Ziemia Święta. Zapiski z podróży” i „Album brodnickie”. Przyjaciel „Zeszytów Literackich”.
 
MB
Marian Bizan

„Album brodnickie”
Książka o rodzinnych dziejach, o małej ojczyźnie, o ludziach, o odwiedzanych miejscach i czytanych książkach, o muzyce. To zapiski z pamięci składające się na rozległą i poruszającą panoramę świata nasyconego znaczeniem – świata, o którym trzeba pamiętać, bo w nim właśnie biją źródła naszej teraźniejszości i coraz trudniej uchwytnego poczucia sensu.

O książce pisał Tomasz Fiałkowski:
"Jego książka to szkoła czytania minionego świata – zamkniętego w dokumentach i przedmiotach, trwającego w naszej ulotnej pamięci. To także lekcja wrażliwości na sztukę, literaturę i muzykę, na wzajemne związki pejzażu i historii, której ten pejzaż był świadkiem...
Piękna to lektura, a zarazem mimowolny autoportret pięknego człowieka".
» zobacz

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się