Polsko-czeska wiosna literatury po raz trzeci

Polsko-czeska wiosna literatury po raz trzeci

Polsko-czeska wiosna literatury – Polacy i Czesi – (nie)nasz koniec świata?

Udostępnij

Rusza 3. edycja Polsko-czeskiej wiosny literatury, organizowanej przez Mazowiecki Instytut Kultury i Czeskie Centrum w Warszawie. Wśród gości festiwalu znaleźli się polscy i czescy pisarze, autorzy komiksów, tłumacze i wydawcy czeskiej i polskiej literatury, dziennikarze, i aktorzy, m.in.: Mariusz Szczygieł, Mikołaj Łoziński, Monika Sznajderman, Julia Różewicz, Andrzej Jagodziński, Weronika Murek, František Tichý, Martin Šimečka, Josef Formanek i Ivana Myškova.

Temat główny tegorocznej edycji brzmi „Polacy i Czesi – (nie)nasz koniec świata?”. Odnosi się do coraz częściej pojawiającego się w literaturze polskiej, czeskiej i światowej, motywu „końca” – rozumianego bardzo szeroko w sensie geograficznym, politycznym, społecznym, filozoficznym i kulturowym. Wokół tej problematyki i pytań, w odniesieniu do konkretnych publikacji i tytułów z polskiej i czeskiej literatury, będą toczyły się dyskusje i rozmowy festiwalu.

W tym roku jednym z głównych partnerów festiwalu będzie Fundacja Instytut Reportażu, reprezentowana przez Mariusza Szczygła – autora głośnych i tłumaczonych na wiele języków książek o Czechach. Mariusz Szczygieł pojawi się także w roli gościa festiwalu – podczas wieczoru 13 maja, gdzie wystąpi wspólnie z popularną czeską performerką Adelą Elbel.

Spotkania i wydarzenia festiwalowe będą odbywały się w kilku miejscach Warszawy – głównie w Mazowieckim Instytucie Kultury, ale również w Faktycznym Domu Kultury czy siedzibie „Gazecie Wyborczej”.

Festiwal stanowi jedno z głównych wydarzeń (obok Warszawskich Targów Książki w Warszawie 2020), promujących czeską i polską literaturę w Warszawie, gdzie Czechy są Gościem Honorowym. Zakończenie festiwalu zaplanowano 17 czerwca – będzie ono połączone z uroczystym zakończeniem prezydencji Czech w Grupie Wyszehradzkiej.

Festiwal otworzy wieczór literacko-filmowy pt. „Hrabal na Elektoralnej / 52 lata później”, który nawiązuje do jedynego spotkania autorskiego Bohumila Hrabala w Warszawie w marcu 1968 r. w dzisiejszej siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury przy ul. Elektoralnej 12. Wieczór rozpocznie się o godz. 19:00. Wezmą w nim udział aktor Wojciech Pszoniak i pisarz Janusz Anderman. Zaprezentowany zostanie film „Skowronki na uwięzi” Jiřígo Menzela wg opowiadań Hrabala, który został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie w 1990 r.

Ciekawym wydarzeniem muzycznym w ramach festiwalu będzie koncert „Polish-Czech Jazz Connection”. 24 marca o godz. 19 wystąpią Leszek Żądło i Emil Viklický. Koncert połączony będzie z promocją książki “Gorzki Świat” Josefa Škvoreckiego (Wydawnictwo Czarne) oraz spotkaniem z tłumaczami czeskiej literatury – Janem Stachowskim i Andrzejem Jagodzińskim. Gościem specjalnym wieczoru będzie Paweł Brodowski – redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum”.

Wzorem lat ubiegłych miłośnicy polskiej i czeskiej literatury będą mieli okazję wziąć udział w wielu  spotkaniach i panelach dyskusyjnych z pisarzami, tłumaczami, wydawcami i dziennikarzami.  26 marca w Faktycznym Domu Kultury (Warszawa, ul. Gałczyńskiego 12) rozmowę z pisarkami Weroniką Murek (autorką debiutującą w 2015 zbiorem opowiadań pt. „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, za który była nominowana do Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada i za który zdobyła Nagrodę Literacką im. W. Gombrowicza) i Ivaną Myškovą, autorką wydanej przez Dowody na Istnienie w tłumaczeniu Elżbiety Zimnej (która tłumaczyć będzie również samo spotkanie) książki “Białe zwierzęta są bardzo często głuche”.

6 kwietnia w siedzibie MIK miłośnicy wydawnictwa Czarne będą mieli okazję spotkać się z jego redaktor naczelną, pisarką Monika Sznajderman. Spotkanie pt. “Pusty las, życie na końcu świata”. Rozmowę poprowadzi poetka, publicystka i tłumaczka czeskiej literatury Renata Putzlacher z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

8 maja, również przy Elektoralnej 12, gośćmi spotkania pt. “Koniec rodziny?” będą: pisarz Mikołaj Łoziński (laureat Nagrody Kościelskich i Paszportów „Polityki”, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”) i jego czeską tłumaczką Lenką Kuhar Daňhelovą. Fragmenty prozy pisarza przeczyta aktor Łukasz Borkowski.

Program

Marzec

7 MARCA, SOBOTA / Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12, bilety
19.00 – Hrabal na Elektoralnej / 52 lata później – wieczór literacko-filmowy z udziałem WOJCIECHA PSZONIAKA i JANUSZA ANDERMANA w 52. rocznicę spotkania Bohumila Hrabala z polską publicznością w marcu 1968 roku.
Projekcja filmu Skowronki na uwięzi Jiřígo Menzela, który został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie w 1990 roku, wg opowiadań Hrabala.
Wieczór prowadzą Elżbieta Szymańska i Aleksander Kaczorowski.
24 MARCA, WTOREK / Mazowiecki Instytut Kultury , Elektoralna 12, bilety
19.00 – Polish-Czech Jazz Connection – LESZEK ŻĄDŁO i EMIL VIKLICKÝ Polsko-czeski koncert jazzowy, premiera książki Gorzki świat Josefa Škvoreckiego Wydawnictwa Czarne.
Spotkanie z tłumaczami czeskiej literatury: JANEM STACHOWSKIM i ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM. Gość specjalny wieczoru: PAWEŁ BRODOWSKI – redaktor naczelny „Jazz Forum”.
26 MARCA, CZWARTEK/ Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12, wstęp wolny
19.00 – Uprawa białych zwierząt metodą Miczurina – spotkanie z pisarkami IVANĄ MYŠKOVĄ i WERONIKĄ MUREK. Rozmowę prowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ, tłumaczenie – Elżbieta Zimna.
30 MARCA / Mazowiecki Instytut Kultury , Elektoralna 12
11.00 – Transport poza wieczność – spotkanie dla młodzieży z autorem książki – FRANTIŠKIEM TICHYM, i jej tłumaczką ANNĄ WANIK. Książka otrzymała w roku 2018 najważniejszą czeską nagrodę literacką Magnesia Litera. Spotkanie moderuje Elżbieta Szymańska.
Zapisye.szymanska@mik.waw.pl
(31 marca dodatkowe spotkanie w Krakowie – szczegóły na stronie http://warsaw.czechcentres.cz)

Kwiecień

6 KWIETNIA, PONIEDZIAŁEK / Mazowiecki Instytut Kultury , Elektoralna 12, wstęp wolny
19.00 – Pusty las, życie na końcu świata – spotkanie autorskie z polską pisarką i właścicielką Wydawnictwa Czarne – MONIKĄ SZNAJDERMAN. Rozmowę prowadzi poetka, publicystka i tłumaczka czeskiej literatury RENATA PUTZLACHER z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.
16 KWIETNIA, CZWARTEK / Faktyczny Dom Kultury , Gałczyńskiego 12, wstęp wolny
19.00 – Piąty wymiar w czasach genetyki – spotkanie z pisarzami MARKÉTĄ BAŇKOVĄ i MARTINEM VOPĚNKĄ. Rozmowę prowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ, tłumaczenie – Elżbieta Zimna.
22 KWIETNIA, ŚRODA / Faktyczny Dom Kultury , Gałczyńskiego 12, wstęp wolny
19.00 – Zniknąć najlepiej dla wszystkich – spotkanie z czeską pisarką i scenarzystką PETRĄ SOUKUPOVĄ, i polską wydawczynią oraz tłumaczką jej książek – JULIĄ RÓŻEWICZ z Wydawnictwa Afera. Rozmowę prowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ.
28 KWIETNIA, WTOREK / "GAZETA WYBORCZA," Czerska 8/10, wstęp wolny
19.00 – Koniec obojętności? – spotkanie z publicystą MARTINEM ŠIMEČKĄ, autorem książki Słowacja – dzieje obojętności (Universitas 2019). W rozmowie biorą udział: polski tłumacz książki ANDRZEJ JAGODZIŃSKI oraz Redaktor Naczelny „Gazety Wyborczej” – ADAM MICHNIK. Tłumaczenie spotkań – Maciej Mętrak.
Główny organizator spotkania: „Gazeta Wyborcza”.
(29 kwietnia dodatkowe spotkanie w Lublinie – szczegóły na stronie http://warsaw.czechcentres.cz)

Maj

8 MAJA, PIĄTEK / Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12, wstęp wolny
19.00 – Koniec rodziny? – spotkanie z pisarzem MIKOŁAJEM ŁOZIŃSKIM i jego czeską tłumaczką LENKĄ KUHAR DAŇHELOVĄ. Rozmowę prowadzą: Urszula Kropiwiec i Elżbieta Szymańska. Fragmenty prozy autora przeczyta ŁUKASZ BORKOWSKI.
13 MAJA, ŚRODA/ Mazowiecki Instytut Kultury , Elektoralna 12, wejściówki
19.00 – Kto się śmieje, pokazuje zęby – show czeskiej performerki ADÉLI ELBEL, z asystą MARIUSZA SZCZYGŁA – pisarza, felietonisty i wydawcy. Po występie rozmowę z artystką poprowadzi Mariusz Szczygieł, tłumaczenie – Edyta Serafin.
Podczas wieczoru KIERMASZ ŚMIESZNEJ CZESKIEJ KSIĄŻKI księgarni Wrzenie Świata w Warszawie.

Czerwiec

1 CZERWCA, PONIEDZIAŁEK/ Mazowiecki Instytut Kultury , Elektoralna 12, zapisy
11.00 – Dzień Dziecka z czeskim komiksem, czyli Jarmil na Elektoralnej – wernisaż wystawy komiksów czeskiego artysty – MARKA RUBCA, i warsztaty dla dzieci z jej autorem. Spotkanie prowadzą Paulina Czajor, Elżbieta Szymańska, tłumaczenie – Edyta Serafin.
Zapisy: e.szymanska@mik.waw.pl
4 CZERWCA, CZWARTEK/ Mazowiecki Instytut Kultury , Elektoralna 12, wstęp wolny
19.00 – Kronika szaleństwa XX wieku – spotkanie z czeskim pisarzem JOSEFEM FORMÁNKIEM – autorem książki Mówić prawdę wydawnictwa Krytyki Politycznej, i jej tłumaczem  ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM. Tłumaczenie – Maciej Mętrak.
17 CZERWCA, ŚRODA/ Mazowiecki Instytut Kultury , zaproszenia
19.00 – uroczysty finał festiwalu i koncert z okazji zakończenia prezydencji Czech w Grupie Wyszehradzkiej – występ czeskiej orkiestry swingowej The Melody Makers.
Główny organizator: Ambasada Republiki Czeskiej.
Podczas wieczoru wernisaż wystawy Czeskiego Centrum – Tu i teraz. Czeski komiks współcześnie / wystawa dostępna do 30.06.2020.

Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Czeskie Centrum
Partnerzy: Fundacja Instytut Reportażu, „Gazeta Wyborcza”, „Jazz Forum”, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo EMG, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Universitas, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Paterka & Partners
Kuratorzy programowi: Elżbieta Szymańska (Mazowiecki Instytut Kultury), e.szymanska@mik.waw.pl, Taťjana Langášková (Dyrektor Czeskiego Centrum), ccwarszawa@czech.cz
Współpraca programowa: Mariusz Szczygieł, Anna Wanik

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się