
Polsko-norweskie spotkanie dotyczące funduszy norweskich
Polsko-norweskie spotkanie dotyczące funduszy norweskich


Ministra Hanna Wróblewska spotkała się z Lubną Jaffery, ministrą kultury i równouprawnienia Królestwa Norwegii. Głównym tematem spotkania była dotychczasowa i przyszła współpraca w ramach funduszy norweskich oraz EOG. Omówiono także kwestie współpracy kulturalnej.
W spotkaniu uczestniczyła także Marta Cienkowska podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Øystein Bø, ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie.
Ministry kultury Polski i Norwegii omówiły kwestie przyszłej współpracy, w tym planowane na 23 kwietnia br. podpisanie Memorandum of Understanding w sprawie wdrażania funduszy norweskich i EOG w ramach kolejnej perspektywy na lata 2021-2028. Z puli środków dla Polski dofinansowanie dla kultury wyniesie 90 mln euro.
Podsumowując dotychczasową współpracę w ramach funduszy norweskich i EOG podkreślono, że w ramach trzech dotychczasowych edycji funduszy norweskich i EOG od 2004 r. na realizację projektów kulturalnych w Polsce przekazanych zostało ponad 260 mln euro, w tym ponad 217 mln euro na programy infrastrukturalne i blisko 43 mln ero na programy wspierające współpracę i wymianę kulturalną. Wdrożone zostały 263 projekty, w tym 77 projektów infrastrukturalnych i 186 projektów z partnerami z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.
Podczas spotkania poruszono również zagadnienie dezinformacji. Polska, aby zapobiegać zagrożeniom, jakie niesie ze sobą dezinformacja, podjęła w ramach prezydencji w Radzie UE prace nad projektem konkluzji Rady w sprawie oceny ram prawnych audiowizualnych usług medialnych i usług platform udostępniania plików wideo. Prace są obecnie w końcowej fazie. Zgodnie z założeniami zostaną przyjęte przez Radę ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu w maju br.
Ministry kultury Polski i Norwegii rozmawiały także o młodych artystach rozpoczynających kariery - jednym z priorytetów programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Omawiając wyzwania, z którymi mierzą się artyści wchodzący na rynek pracy, wymieniły się doświadczeniami na temat mechanizmów wsparcia i ułatwień funkcjonujących w obu krajach.
zródło:https://www.gov.pl