Za nami pierwsze spotkania Zespołu do spraw pola literackiego

Za nami pierwsze spotkania Zespołu do spraw pola literackiego

Za nami pierwsze spotkania Zespołu do spraw pola literackiego

Udostępnij

Powołany w połowie lutego br. Zespół ds. pola literackiego jest organem pomocniczym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do jego zadań należy praca nad systemowymi rozwiązaniami w obszarze pola literatury, a także analiza zagadnień i problemów twórców oraz instytucji.

Ostatnie spotkanie Zespołu poświęcone było problemowi skutecznego zwalczania piractwa internetowego. Uczestniczyli w nim specjaliści z Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej, Artur Wojciechowski, dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Beata Gutowska, członkini Zarządu Stowarzyszenia Czytam Słucham Legalnie.

fekty prac Zespołu

Posiedzenia Zespołu do spraw pola literackiego odbywają się co miesiąc. Do uczestnictwa w pracach zapraszani są eksperci, w tym przedstawiciele organów administracji rządowej i samorządowej, instytucji kultury, stowarzyszeń czy środowisk akademickich.

Na pierwszym posiedzeniu - w lutym - Zespół podjął decyzje o:

  • przygotowaniu i wysłaniu wniosku do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przeprowadzenie analizy wniosków zawartych w raporcie Polskiej Sieci Ekonomii pt. „Jeszcze książka nie zginęła? Raport o stanie polskiego rynku książki”,
  • zainicjowaniu badania Instytutu Książki dotyczącego warunków pracy osób piszących książki w Polsce,
  • rozesłaniu do bibliotek ankiet dotyczących praktycznych aspektów realizacji zapisów Ustawy o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych z 7 listopada 1996 r.

Powyższe działania zostały zrealizowane a podczas marcowego posiedzenia Zespołu omówiono konieczny zakres badań, które umożliwią wypracowanie odpowiednich narzędzi reagowania w celu skutecznego zwalczania piractwa internetowego. Wskazane przez ekspertów i ekspertki sposoby rozwiązania problemu będą przedmiotem analizy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kolejny etap prac Zespołu

W kwietniu odbędzie się warsztat pt. „Okrągły Stół Rynku Książki, który jest skierowany do ponad 20 organizacji reprezentujących poszczególnych uczestników pola literackiego. Jego celem jest pogłębiona rozmowa o rekomendacjach zawartych w raporcie Polskiej Sieci Ekonomii pt. „Jeszcze książka nie zginęła? Raport o stanie polskiego rynku książki”, w tym analiza wynikających z ich realizacji korzyści i zagrożeń dla poszczególnych środowisk.

Informacje o kolejnych wydarzeniach zaplanowanych przez Zespół i skierowanych do różnych grup osób związanych zawodowo z polem literackim będziemy na bieżąco publikować na stronie MKiDN.

Zespół do spraw pola literackiego

Powołanie Zespołu do spraw pola literackiego jest odpowiedzią Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na problemy zgłaszane przez środowisko. Składa się z osób, działających w obszarze rynku książki, reprezentujących różne środowiska i grupy. W skład Zespołu wchodzą:

  • Agata Diduszko-Zyglewska - przewodnicząca, MKiDN,
  • Edyta Wiśniowska - sekretarz, MKiDN,
  • Grzegorz Jankowicz - Instytut Książki,
  • Magdalena Hajduk-Dębowska,
  • Jacek Dehnel,
  • Rafał Lisowski,
  • Jerzy Woźniakiewicz,
  • Łukasz Zych.

Dowiedz się w jaki sposób realizujemy postulaty środowiska literackiego

żródło:https://www.gov.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się