Polsko-ukraińska dyskusja o komiksie historycznym na festiwalu „Siła Słowa” [relacja i zdjęcia]

Polsko-ukraińska dyskusja o komiksie historycznym na festiwalu „Siła Słowa” [relacja i zdjęcia]

Polsko-ukraińska dyskusja o komiksie historycznym na festiwalu „Siła Słowa”

Udostępnij

Spotkanie pod tytułem „Metafora czy realizm”, które odbyło się dziś na Scenie Plenerowej obok Pałacu Kultury i Nauki było częścią festiwalu „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”, zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.

W dyskusji wzięli udział dwaj ukraińscy wydawcy – Vyacheslav Buhaiovsky i Dmytro Biriukov, a także Kyrylo Malow – autor komiksu „Zwycięstwo” oraz Marek Oleksicki – współautor polskiej serii komiksowej „Bradl”. Spotkanie poprowadził Paweł Timofiejuk – wydawca komiksów i prezes Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego.

Spotkanie rozpoczęło się od pytania o to czy łatwiej tworzy się komiksy fantastyczne czy historyczne. Rozmówcy zgodzili się, co do faktu, że trudniejsze do narysowania są z reguły komiksy historyczne – z uwagi na konieczność oddania realistycznych, historycznych detali. Prowadzący pytał także o to, czy trudno jest wplatać elementy fikcji fabułę komiksu historycznego.

„Postacie fikcyjne wzbogacają naszą historyczną formę. Mimo wszystko nie tworzymy przecież akademickiej książki historycznej, ale fikcyjną opowieść opartą o rzeczywiste wydarzenia” – powiedział Marek Oleksicki, rysownik znany z serii komiksowej „Bradl”.

Rozmówcy zauważyli, że jedną z największych szans stojących przed twórcami komiksów historycznych (a także tradycyjnych powieści i publikacji innego rodzaju) jest możliwość wyciągnięcia ciekawych postaci historycznych z niepamięci.

Vyacheslav Buhaiovsky zauważył, że mimo wszystko najważniejsza dla twórców komiksów historycznych powinno być opowiedzenie ciekawej, wciągającej historii. Więcej o konkretnych postaciach i wydarzeniach historycznych zainteresowani czytelnicy będą mogli doczytać później. Najważniejszym zadaniem twórców komiksu jest właśnie to, by zainteresować odbiorców konkretnymi wydarzeniami historycznymi.

Spotkanie zakończyło się wypowiedzią Dmytro Biriukova, który opowiedział o tym, że komiks ukraiński jest coraz bardziej doceniany w Polsce, a trwające Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie są szansą, by stał się on jeszcze bardziej obecny w naszym kraju.

***

Program festiwalu „Siła Słowa” powstał we współpracy Instytutów Książki: Ukrainy i Polski oraz organizatora Targów – Fundacji Historia i Kultura, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się