Pomóż pisarzom, wylicytuj wizytę w mieszkaniach Noblistów

Pomóż pisarzom, wylicytuj wizytę w mieszkaniach Noblistów

Pomóż pisarzom, wylicytuj wizytę w mieszkaniach Noblistów

Udostępnij

Medytacja w biegu z Joanną Bator, architektoniczny spacer po Warszawie w towarzystwie Grzegorza Piątka, wycieczka rowerowa z Jakubem Kornhauserem, czy odwiedziny w mieszkaniach Noblistów - Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza są w zasięgu ręki. Trwają licytacje, z których dochód pomoże wesprzeć środowisko literackie w ramach akcjaliteracka.pl.

Branża wydawnicza mierzy się ostatnio z kryzysem. Przesunięcie premier literackich, festiwali i spotkań z czytelnikami sprawiło, że wielu pisarzy zostało bez pracy i środków do życia. Na szczęście środowisko literackie jest solidarne, a Stowarzyszenie Unia Literacka postanowiło wesprzeć finansowo najbardziej potrzebujących ludzi książki. Ruszyły również licytacje charytatywne Allegro na stronie akcjaliteracka.pl, z których dochód zostanie przekazany wszystkim pozbawionym funduszy pisarzom.
 
 
Na aukcji znalazła się m.in. niebywała gratka dla miłośników twórczości Wisławy Szymborskiej, czyli weekend w krakowskim mieszkaniu poetki. Zaciszna przestrzeń służy obecnie pisarzom, poetom, tłumaczom i artystom, którzy biorą udział w programie rezydencji organizowanym przez Fundację Wisławy Szymborskiej. W salonie został zachowany oryginalny wystrój, a na ścianach umieszczono powiększone wydruki z rękopisami i kolażami Noblistki.
 
Wylicytować można również godzinną medytację w biegu z Joanną Bator. Pisarka zaprasza zwycięzcę do Podkowy Leśnej pod Warszawą i obiecuje, że tempo przebieżki zostanie dostosowane do jego potrzeb i możliwości. Po leśnym biegu pogawędka o życiu i literaturze gwarantowana.
 
Jakub Kornhauser wystawił na aukcję wycieczkę rowerową. Zapewnia, że będzie pełna wrażeń, opowieści, endorfin i miłej jazdy. Pisarz jest zapalonym rowerzystą, który zjeździł na dwóch kółkach pół Europy. Na co dzień porusza temat kolarstwa oraz zwiedzania Małopolski w swoich książkach i esejach w prasie.
 
Ciekawym przedmiotem licytacji jest również studiowanie dzieł Witolda Gombrowicza wraz z Klementyną Suchanow. To propozycja zwłaszcza dla miłośników „Kosmosu", bo właśnie ten manuskrypt zachował się w całości. Pisarka oferuje również oprowadzenie po miejscach Gombrowicza w Warszawie, a miłośnikom podróży może przygotować plan wycieczki szlakiem Gombrowicza po Argentynie.

Dzięki Akcji Literackiej będzie można odwiedzić mieszkanie Czesława Miłosza w Krakowie. To właśnie w nim Noblista spędził ostatnie lata życia, zgromadził pamiątki przypominające o wcześniejszych życiowych postojach i do ostatnich chwil życia pisał. Przewodnikiem po świecie Miłosza i jego mieszkaniu będzie krytyk literacki, Andrzej Franaszek.
 
Grzegorz Piątek zwycięzcę licytacji zabierze na prywatny spacer śladami bohatera swojej kolejnej książki – Bohdana Pniewskiego, który stworzył między innymi gmachy Sejmu i NBP, Sądów i Teatru Wielkiego. Piątek oddaje się do przewodnickich usług, a na pamiątkę spaceru dorzuca książkę z autografem.
 
Na liście licytacji znalazło się również: zwiedzanie zaplecza Teatru Wielkiego-Opery Narodowej z Agnieszką Drotkiewicz, oraz wyjście dla dwóch osób na premierę do Opery Narodowej z Pawłem Potoroczynem.
 
Ludziom książki pomóc można również wykupując symboliczne cegiełki lub wystawiając swój przedmiot na charytatywni.allegro.pl. Zebrane środki w całości zostaną przekazane na zapomogi Stowarzyszenia Unia Literacka. Partnerem akcji są organizatorzy niedawno zakończonych wirtualnych targów książki BookTarg: Allegro, Legimi oraz lubimyczytać.pl.
 
W licytacjach na stronie akcjaliteracka.pl można wziąć udział do 23 czerwca. Warto skorzystać, bo tak wyjątkowe aukcje mogą się już nigdy nie powtórzyć!

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się