W radiowej Trójce listy Leopolda Tyrmanda i Sławomira Mrożka

W radiowej Trójce listy Leopolda Tyrmanda i Sławomira Mrożka

Piotr Machalica i Przemysław Bluszcz czytają w radiowej Trójce listy Leopolda Tyrmanda i Sławomira Mrożka

Udostępnij

O tym, że wybitny dramaturg Sławomir Mrożek znał się i wymieniał listy z Leopoldem Tyrmandem, autorem powieści „Zły”, do niedawna wiedzieli tylko nieliczni. Tymczasem korespondencja ta trwała niemal dwadzieścia lat – od 1965 do 1982 roku. Program 3 Polskiego Radia przypomni ją, by upamiętnić setną rocznicę urodzin Tyrmanda (16 maja) i dziewięćdziesiątą Mrożka (29 czerwca). W tytułowych rolach będzie można usłyszeć wybitnych aktorów: Piotra Machalicę i Przemysława Bluszcza. Emisja w radiowej Trójce od poniedziałku 22 czerwca.

Książka „W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982” ukazała się w 2017 roku i po raz pierwszy rzuciła światło na nieznaną powszechnie znajomość Leopolda Tyrmanda i Sławomira Mrożka. – Szukając godnej jubileuszu Tyrmanda książki, trafiliśmy właśnie na ten tom – mówi Barbara Marcinik z Trójki, współautorka radiowej adaptacji korespondencji dwóch nieprzeciętnych artystów, których dzieliło znacznie więcej, niż jedno pokolenie, a połączyły emigracja oraz krytyczny, prześmiewczy stosunek do rzeczywistości.

W udokumentowanym listami okresie Mrożek i Tyrmand z emigracyjnej perspektywy obserwują i komentują bieżące wydarzenia. Mimo oddalenia bardzo często wędrują w swych listach do Polski, zastanawiając się, jak może się rozwinąć sytuacja w ojczyźnie. Sporo miejsca poświęcają też podróżom po świecie, kontaktom towarzyskim i życiu prywatnemu. Najczęściej jednak piszą o literaturze, dzieląc się między sobą informacjami na temat powstających właśnie utworów.

– Rolę Tyrmanda powierzyliśmy ekspresyjnemu jak zawsze Przemysławowi Bluszczowi. Mrożka zgodził się zagrać Piotr Machalica – melancholijny, wręcz na granicy depresji. Tan duet ma spory potencjał dramatyczny: żywiołowość Bluszcza kontrastuje z wyciszeniem Machalicy. Trzecim bohaterem naszego serialu jest twórca muzyki – Łukasz Borowiecki – wyjaśnia Barbara Marcinik, którą w przygotowaniu radiowej adaptacji wsparli: Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Jakub Sadowski.

Emisja wybranych fragmentów książki „Sławomir Mrożek/Leopold Tyrmand: W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982” w radiowej Trójce od 22 czerwca codziennie, od poniedziałku do czwartku, około godz. 20.45.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się