Ponad dwa miliony czytelników na Międzynarodowych Targach Książki w Szardży
Międzynarodowe Targi Książki w Szardży, będące świętem czytelnictwa i kultury, przyciągnęły w tym roku 2,23 mln odwiedzających. Podczas 37. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Szardży (SIBF), trzeciej co do wielkości imprezy poświęconej celebracji słowa pisanego na świecie, ustanowiono także kolejny rekord. Tegoroczna impreza, której hasłem przewodnim była "Opowieść w listach", była prawdziwą gratką dla miłośników książek, którzy mieli dostęp do 20 mln książek w jednym miejscu.
Organizatorem targów jest Urząd ds. czytelnictwa Emiratu Szardża (SBA), a sam Emirat Szardży jest kulturową stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Tegoroczna edycja SIBF przyciągnęła 2,23 mln odwiedzających w ciągu 11 dni trwania imprezy, w tym 230 000 uczniów, którzy przybywali na targi z całego kraju.
Na Międzynarodowych Targach Książki w Szardży zaprezentowano 1874 wydawnictw z 77 krajów oraz 1,6 mln tytułów, z czego 80 000 miało swoje premiery na targach. W trakcie wydarzenia odbyło się 1800 imprez towarzyszących, w tym przemowy znanych pisarzy, seminaria, podpisywanie książek, recytacje poezji oraz opowiadania historii, występy teatralne, pokazy sztuk, występy rozrywkowe oraz wiele innych atrakcji.
Wydarzenia te przyciągnęły rekordowe zainteresowanie użytkowników mediów społecznościowych, a informacje na temat imprezy osiągnęły zawrotną liczbę 2,7 mld wyświetleń. Hashtag imprezy #SIBF18 dotarł do 300 mln użytkowników za pośrednictwem 70 000 wpisów na oficjalnych kontach imprezy w serwisach społecznościowych.
W ramach programu gościa honorowego SIBF, którego celem jest budowanie relacji pomiędzy ZEA i przedstawicielami innych kultur, szczególna uwaga była poświęcona Japonii.
Targi były również gospodarzem piątej edycji corocznej Konferencji Bibliotek SIBF/ALA. Wydarzenie to jest organizowane przez SBA we współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotek Amerykańskich (ALA). W konferencji uczestniczyło ponad 400 bibliotekarzy i naukowców z kraju i zagranicy, którzy wzięli udział w ponad 25 panelach dyskusyjnych oraz imprezach służących nawiązywaniu kontaktów, aby omówić zmieniającą się rolę bibliotek w epoce cyfryzacji.
W trzydniowej Konferencji Wydawniczej SIBF, która poprzedzała jedenastodniowe targi, udział wzięło 486 wydawców. W trakcie tej imprezy odbyły się panele dyskusyjne oraz ponad 3000 „spotkań Matchmakingowych”. W wyniku tych spotkań podpisano 2884 umowy dotyczące praw do tłumaczenia książek.