100 książek na stulecie niepodległości”, "Solaris”, Stanisław Lem

100 książek na stulecie niepodległości”, "Solaris”, Stanisław Lem

"Solaris” Stanisława Lema zycięzcą plebiscytu Trójki „100 książek na stulecie niepodległości”

Udostępnij

Akcja radiowej Trójki to największa tego rodzaju akcja zorganizowana w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Słuchacze Programu 3 oddali na swoje ulubione tytuły ponad 21 tys. głosów. W plebiscycie zwyciężyło „Solaris”, a na kolejnych miejscach znalazły się „Inny świat” Gustawa  Herlinga-Grudzińskiego i „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. To, zdaniem słuchaczy Trójki, najważniejsze dzieła polskiej literatury opublikowane po 1918 roku. Partnerem plebiscytu był Instytut Książki.

Do przygotowania listy najważniejszych polskich książek napisanych po 1918 roku redakcja radiowej Trójki zaprosiła wybitnych literaturoznawców: Macieja Urbanowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krzysztofa Dybciaka  z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Dariusza Nowackiego z Uniwersytetu Śląskiego, dyrektora warszawskiego Muzeum Literatury i wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego Jarosława Klejnockiego oraz Krzysztofa Koehlera – dyrektora programowego Instytutu Książki. Każdy z zaproszonych podał swoje typy i w ten sposób powstała okrągła setka tytułów, które Trójka przedstawiała na antenie w cyklu „100 książek na stulecie Niepodległości”.

Słuchacze typowali swoje ulubione tytuły od 18 września do 11 listopada. Oddanych zostało ponad 21 tys. głosów, a w pierwszej dziesiątce znalazły się następujące tytuły: „Solaris” Stanisława Lema, „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza, „Pan Cogito” Zbigniewa Herberta, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Wiersze” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Tango” Sławomira Mrożka         , „Medaliony” Zofii Nałkowskiej oraz „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej.

– To, oczywiście, nie jest  żaden nowy kanon tylko zabawa dla słuchaczy. Przede wszystkim cieszy nas, że tak licznie wzięli udział w plebiscycie. Co jest tym cenniejsze, że żyjemy w czasach, gdy ponad 60 procent Polaków w ogóle nie czyta książek – mówi Mariusz Cieślik, zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia i pomysłodawca akcji. – Jeśli uznamy to za swoisty sondaż popularności, to zwycięstwo Lema mnie nie zaskakuje. To pisarz wciąż kochany przez czytelników. Ale już drugie miejsce „Innego świata” Herlinga-Grudzińskiego pokazuje,  że nasi słuchacze rozumieją wagę tego świadectwa. Podobnie jak rangę dorobku Gombrowicza, Schulza czy Herberta.

Wszystkie tytuły i ich prezentacje można znaleźć na stronie: 100ksiazek.polskieradio.pl.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się