Portal MUBI rozpoczął prezentację ekranizacji książek Stanisława Lema

Portal MUBI rozpoczął prezentację ekranizacji książek Stanisława Lema

Portal MUBI rozpoczął prezentację ekranizacji książek Stanisława Lema

Udostępnij

12 września portal streamingowy MUBI zainaugurował serię ekranizacji twórczości Stanisława Lema. Prezentowana pod nazwą „Stanislaw Lem Centennial” zbiega się z 100. rocznicą urodzin pisarza.

Przegląd adaptacji filmowych utworów Lema (1921-2006) obejmuje „Przekładaniec” Andrzeja Wajdy, „Kongres” Ari Folmana, „Test Pilota Pirxa” Marka Piestraka, „Szpital Przemienienia” Edwarda Żebrowskiego, „Głos Pana” Gyorgy Palfi oraz „Maskę” Timothy i Stephena Quay.

„Stanisław Lem jest jednym z moich ulubionych pisarzy i od lat promuję jego postać w USA głównie poprzez popularyzację adaptacji filmowych jego twórczości. W tym roku, 12 września przypada 100–lecie jego urodzin i w związku z tym udało mi się przekonać jeden z najważniejszych na świecie portali streamingowych MUBI, by pokazał filmy nakręcone na podstawie książek Lema” – powiedział PAP inicjator wydarzenia Tomek Smolarski, zajmujący się programem filmowym oraz sztuk performatywnych w Instytucie Kultury Polskiej (IKP) w Nowym Jorku.

Jak wyjaśnił, negocjacje z właścicielami licencji filmowych trwały wiele miesięcy. Rezultatem stało się zgromadzenie bardzo ciekawego program złożonego z sześciu filmów.

Smolarski zwrócił uwagę, że program MUBI wybierają kuratorzy filmowi. Jest skierowany do miłośników ambitnego, autorskiego kina. Dociera do ponad 10 milionów ludzi w 190 krajach.

„Dzięki tej serii filmowej nazwisko Stanisława Lema oraz adaptacje jego twórczości trafią do bardzo szerokiej rzeszy odbiorców na całym świecie. Pracuję teraz z MUBI nad kilkoma innymi seriami filmowymi, które powinny się ukazać na ich portalu w przyszłym roku. Oznacza to, że wybitne osiągnięcia polskiej kinematografii będą się tam pojawiać coraz częściej” – ocenił Smolarski.

MUBI przedstawia serię ekranizacji Lema przy współpracy z IKP.

„Powieści i opowiadania Lema zainspirowały i nadal inspirują wielu filmowców, a filmowe adaptacje wyłaniają się z całego świata, często realizowane przez najważniejszych twórców filmowych przeszłości i teraźniejszości. (…) Od roku 1957 powstało ponad 50 filmowych i telewizyjnych adaptacji dzieł Lema” – wyszczególnił IKP.

MUBI jest globalną platformą streamingu filmów, firmą produkcyjną, a także dystrybutorem filmów. Produkuje i rozprowadza m.in. filmy nowych i uznanych już twórców, dostępne wyłącznie na jej platformie. Publikuje też „Notebook” z tekstami obejmującymi krytykę filmową i informacje na temat kina.

Ukazał się tam właśnie obszerny tekst „Cruel Wonders: The Prescient Centenary of Stanislaw Lem” poświęcony twórczości Lema i ekranizacjom jego dzieł. Autorką jest Ela Bittencourt.

Na liście prezentowanych przez MUBI filmów znajduje się ok. 135 polskich. Reprezentują różne okresy i gatunki filmowe. Najwcześniejszy „Pan Twardowski” Henryka Szaro pochodzi z roku 1936. Szeroko prezentowany jest m.in. dorobek Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. Są filmy Wandy Jakubowskiej, Andrzeja Munka, Jerzego Kawalerowicza, Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego oraz Krzysztofa Zanussiego.

Najnowsze produkcje kina polskiego obejmują m.in. dokonania Agnieszki Holland i Pawła Pawlikowskiego.

źródło: PAP, Andrzej Dobrowolski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się