Portret Kopernika z epitafium w katedrze fromborskiej na znaczku pocztowym

Portret Kopernika z epitafium w katedrze fromborskiej na znaczku pocztowym

Portret Kopernika z epitafium w katedrze fromborskiej na znaczku pocztowym

Udostępnij

Portret Mikołaja Kopernika, który widnieje na epitafium ufundowanym mu w XVIII w. przez kanoników warmińskich, znalazł się na znaczku pocztowym. Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski zapowiedział, że w 2023 roku poświęconym Kopernikowi zostanie wydany jeszcze jeden okolicznościowy znaczek i karta pocztowa.

Okolicznościowy znaczek z wizerunkiem Mikołaja Kopernika został zaprezentowany w środę na konferencji prasowej w Warszawie, w niedzielę we Fromborku odbędzie się uroczyste wprowadzenie go do obiegu.

"Poczta Polska w sposób szczególny dba o to, by upamiętniać ważne osoby i wydarzenia w historii" - powiedział prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski na prezentacji znaczka i podkreślił, że Kopernik bez wątpienia był jednym z najważniejszych Polaków w dziejach. Falkowski przypomniał, że 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Kopernika i 480. rocznica jego śmierci.

"Znaczek przedstawia wyjątkowy portret Kopernika, który znajduje się w epitafium w bazylice we Fromborku" - przypomniał prezes Poczty Polskiej i zapowiedział, że wprowadzenie go do obiegu odbędzie się w najbliższą niedzielę we Fromborku.

"Oprócz emisji tego znaczka Poczta Polska planuje wydanie jeszcze jednego znaczka poświęconego Mikołajowi Kopernikowi oraz kartę pocztową z wizerunkiem naszego uczonego" - zapowiedział Falkowski.

Rektor bazyliki katedralnej we Fromborku ks. dr Jacek Wojtkowski przypomniał, że w bieżącym roku przypada nie tylko okrągła 550. rocznica urodzin Kopernika i 480. rocznica jego śmierci. "Przypada także 500. rocznica administrowania przez Kopernika diecezją warmińską. Działo się to w 1523 roku po śmierci biskupa Fabiana Luizjańskiego, a przed wyborem Maurycego Ferbera. Kapituła warmińska w tym czasie wyznaczyła na administratora diecezji Kopernika, stało się to 30 stycznia 1523 roku" - powiedział ks. dr Wojtkowski.

Ks. Wojtkowski zapowiedział, że w bieżącym roku we Fromborku odbędzie się wiele imprez poświęconych Kopernikowi - już w dniu urodzin odbędzie się nabożeństwo i event artystyczny "Stół urodzinowy Kopernika". W maju w rocznicę śmierci opera krakowska wystawi prapremierę musicalu "Kopernik". W czerwcu w Lidzbarku Warmińskim i Fromborku będzie obradować Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi mają odwiedzić także Stoczek Klasztorny.

"Latem będziemy kontynuować Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, ponieważ do Fromborka przyjeżdża się ze względu na Kopernika, i ze względu na instrument organowy" - podkreślił ks. Wojtkowski. Dodał, że w sierpniu zaplanowano także trzecią edycję festiwalu Copernicus Open.

Przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego Obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Województwie Warmińsko-Mazurskim i Archidiecezji Warmińskiej ks. dr Tomasz Garwoliński podkreślił, że na Warmii już rozpoczęły się obchody kopernikańskie - zainaugurowano je w miniony weekend. Ks. Garwoliński podkreślił, że nie bez powodu Warmia podkreśla swoje związki z astronomem. "Kopernik prawie 40 lat spędził na Warmii, tu był kanonikiem, tu pracował i zmarł, we Fromborku jest pochowany" - mówił ks. dr Garwoliński i przypomniał, że młodego Kopernika po zakończeniu studiów we Włoszech na Warmię sprowadził wuj - Łukasz Watzenrode, który był biskupem warmińskim. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ dki/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się