Powieść nagrodzona National Book Award. "Centrala Europa" Vollmanna wreszcie po polsku!

Powieść nagrodzona National Book Award. "Centrala Europa" Vollmanna wreszcie po polsku!

Powieść nagrodzona National Book Award. "Centrala Europa" Vollmanna wreszcie po polsku!

Udostępnij

Grupa Wydawnicza Foksal poleca arcydzieło Williama T.  Vollmanna pt. "Centralna Europa" słusznie nagrodzone międzymarodową nagrodą literacką National Book Award.

Opinie o książce:

Chcecie wiedzieć, dlaczego Europa zachorowała na totalitaryzm? Tu jest odpowiedź.- Joanna Bator

W 37 historiach, których bohaterami są dyktatorzy, ich generałowie i towarzyszki życia, artyści i rewolucjoniści, Vollmann ukazał piekło fanatyzmu i tragedię XX wieku. Centrala Europa, jedno z najwybitniejszych dokonań nie tylko autora, ale również tłumacza Jędrzeja Polaka, to dzieło monumentalne i wspaniałe, popis pisarskiej wirtuozerii. Cieszy, że po 16 latach od premiery powieść w końcu ukazuje się w Polsce. Czytajmy z niej wszyscy.- Michał Nogaś

Książka, która sprawia, że czytelnikowi może się zakręcić w głowie od ogromu wizji, szalonej erudycji i natężenia opisanego w niej zła. Wielka powieść, ambitne podsumowanie historii XX wieku, obrazoburcza i liryczna równocześnie. Niezwykła.- Wojciech Chmielarz

Powieść Vollmanna w nowatorski sposób traktuje o narodzinach dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i rosyjskiego – ścierających się na polach tytułowej Europy Środkowej. Na stronach Centrali Europy spotykają się m.in. Nadieżda Krupska i Włodzimierz Lenin, Fanny Kapłan, Anna Achmatowa, Roman Karmen, Józef Stalin, Adolf Hitler, marszałek Friedrich Paulus, porucznik Andriej Własow i przede wszystkim genialny kompozytor Dymitr Szostakowicz.

William T. Vollmann kieruje krytyczne spojrzenie na autorytarne, dwudziestowieczne reżimy i czas wojny. Poprzez przenikające się nawzajem narracyjne fabuły i wątki odmalowuje złożony obraz dwóch walczących ze sobą potęg oraz monstrualnie zbrodniczej, zdefiniowanej przez nie epoki. „Centrala Europa” jest chóralnym arcydziełem głosów, rzeczywistych i fikcyjnych, próbujących opisać to, co niewyobrażalne i nadać temu sens.Krytyka literacka uznała Centralę Europę za najwybitniejsze dzieło Vollmanna i porównuje ją m.in. do Wojny i pokoju Lwa Tołstoja.

Krytyka literacka uznała „Centralę Europę” za najwybitniejsze dzieło Vollmanna i porównuje ją m.in. do „Wojny i pokoju” Lwa Tołstoja.

Kilka słów o autorze:

William T. Vollmann jest autorem dziesięciu powieści, w tym „Centrali Europa”, książki, która zdobyła National Book Award. Napisał także cztery zbiory opowiadań, w tym głośne „The Rainbow Stories” o osobach z marginesu w San Francisco: prostytutkach, narkomanach i queers, oparte na rozmowach z ludźmi z tych środowisk, wspomnienia oraz sześć książek z dziedziny literatury faktu, w tym „Rising Up and Rising Down” i „Imperia”, które znalazły się w finale National Book Critics Circle Award. Został nagrodzony Whiting Writers Award i Strauss Living Award przez American Academy of Arts and Letters. Jego publicystyka i opowiadania ukazywały się m.in. w magazynach: „New Yorker”, „Harper’s”, „Esquire”, „Granta” i wielu innych czasopismach. Urodził się 28 lipca 1959 roku, mieszka w Sacramento w Kalifornii z żoną i córką.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się