Memling, Sąd Ostateczny

Memling, Sąd Ostateczny

Powstał komiks o Hansie Memlingu i jego słynnym obrazie

Udostępnij

Komiks o obrazie "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga i życiu tego artysty wydała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Promocja wydawnictwa z udziałem autora Łukasza Pawlaka odbędzie się we wtorek w Muzeum Narodowym w Gdańsku, gdzie wisi słynne dzieło.

Komiks "Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu" powstał w ramach konkursu ogłoszonego przez WiMBP w Gdańsku z okazji obchodów Roku Memlinga. Wpłynęło 15 prac. Zwycięzcą konkursu został Łukasz Pawlak, który jest autorem zarówno scenariusza, jak i rysunku do komiksu.

Komiks opowiada o wielu faktach z epoki oraz życia Memlinga dowcipnie i lekkim piórem realia i trendy panujące w epoce renesansu. Poza historią słynnego tryptyku, który należy do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, na stronach komiksu poznajemy m.in. legendę o św. Urszuli oraz historię powstania jednego z ostatnich dzieł Memlinga "Relikwiarza św. Urszuli".

Pawlak przyznał w rozmowie z PAP, że praca nad komiksem była bardzo trudna:

Poświęciłem na to sześć miesięcy. Na początku byłem przerażony, bo faktów biograficznych o Memlingu jest niewiele i gdybym chciał zrobić tylko komiks o życiu artysty, to byłoby to bardzo skromne wydawnictwo. Postanowiłem więc dodać opis jego dzieł i realiów historycznych. I nagle okazało się tego tak dużo, że równie dobrze mógłby powstać komiks na 150 stron.

- wyjaśnił.

Kilka słów o auotrze:

Łukasz Pawlak (ur. 1982) pochodzi z Iłży k. Radomia (Mazowieckie). Jest absolwentem Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 10 lat mieszka w Wielkiej Brytanii. "Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu" jest jego komiksowym debiutem.
"Sąd Ostateczny" to, obok znajdującej się w Muzeum Narodowym w Krakowie "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci, jedno z najcenniejszych w polskich zbiorach dzieł malarstwa zachodnioeuropejskiego.

Rok Memlinga ogłosiło w styczniu Muzeum Narodowe w Gdańsku. W tym roku mija bowiem 550 lat od chwili, kiedy niderlandzki malarz zaczął tworzyć "Sąd Ostateczny".


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się