Powstał komiks o Hansie Memlingu i jego słynnym obrazie
Komiks o obrazie "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga i życiu tego artysty wydała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Promocja wydawnictwa z udziałem autora Łukasza Pawlaka odbędzie się we wtorek w Muzeum Narodowym w Gdańsku, gdzie wisi słynne dzieło.
Komiks "Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu" powstał w ramach konkursu ogłoszonego przez WiMBP w Gdańsku z okazji obchodów Roku Memlinga. Wpłynęło 15 prac. Zwycięzcą konkursu został Łukasz Pawlak, który jest autorem zarówno scenariusza, jak i rysunku do komiksu.
Komiks opowiada o wielu faktach z epoki oraz życia Memlinga dowcipnie i lekkim piórem realia i trendy panujące w epoce renesansu. Poza historią słynnego tryptyku, który należy do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, na stronach komiksu poznajemy m.in. legendę o św. Urszuli oraz historię powstania jednego z ostatnich dzieł Memlinga "Relikwiarza św. Urszuli".
Pawlak przyznał w rozmowie z PAP, że praca nad komiksem była bardzo trudna:
Poświęciłem na to sześć miesięcy. Na początku byłem przerażony, bo faktów biograficznych o Memlingu jest niewiele i gdybym chciał zrobić tylko komiks o życiu artysty, to byłoby to bardzo skromne wydawnictwo. Postanowiłem więc dodać opis jego dzieł i realiów historycznych. I nagle okazało się tego tak dużo, że równie dobrze mógłby powstać komiks na 150 stron.
- wyjaśnił.
Kilka słów o auotrze:
Łukasz Pawlak (ur. 1982) pochodzi z Iłży k. Radomia (Mazowieckie). Jest absolwentem Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 10 lat mieszka w Wielkiej Brytanii. "Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu" jest jego komiksowym debiutem.
"Sąd Ostateczny" to, obok znajdującej się w Muzeum Narodowym w Krakowie "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci, jedno z najcenniejszych w polskich zbiorach dzieł malarstwa zachodnioeuropejskiego.
Rok Memlinga ogłosiło w styczniu Muzeum Narodowe w Gdańsku. W tym roku mija bowiem 550 lat od chwili, kiedy niderlandzki malarz zaczął tworzyć "Sąd Ostateczny".