Ogólnopolska Izba Księgarń
Poznaj historię "Dziesięć leków, które ukształtowały medycynę"!

Poznaj historię "Dziesięć leków, które ukształtowały medycynę"!

Poznaj historię "Dziesięć leków, które ukształtowały medycynę"!

Udostępnij

17 września do księgarń trafi "Dziesięć leków", które ukształtowały medycynę! autorstwa Thomasa Hagera. Publikację wydał poznański Dom Wydawniczy REBIS.

Thomas Hager, w swojej najnowszej książce w niezwykle lekki i przystępny sposób opowiada historię leków, które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój medycyny. Z Dziesięciu leków, dowiesz się jak powstało opium, szczepionka na ospę, poznasz wstrząsającą historię odkrycia pierwszej „pigułki” gwałtu oraz leków uspokajających. Bezspornie: „Firmy farmaceutyczne zarabiają gigantyczne pieniądze, a wielu z nas wciąż nie stać na potrzebne nam leki. Ta książka skłoni do zastanowienia, dlaczego tak się dzieje.

Opowieści o lekach, które Thomas Hager zebrał w tej książce, składają się na fascynującą historię ich roli w nowożytnej medycynie, a zarazem ewolucji naszej kultury

Każdy znaczący lek ma swoją historię. Może być owocem geniuszu badacza dziwaka, spowodować przełom w medycynie, a nawet zmienić geopolitykę. Niektóre powstały przypadkowo – na przykład pierwszy lek uspokajający odkryto podczas prac nad penicyliną. Wypuszczony na rynek w 1955 roku pod nazwą Miltown zrobił furorę w Hollywood jako „martini w pigułce” i zmienił nastawienie społeczne do środków poprawiających nastrój.

Począwszy od używanego od tysięcy lat opium, z Dziesięciu leków, które ukształtowały medycynę dowiadujemy się, jak rozliczne medykamenty zmieniły nasze życie. Thomas Hager opowiada między innymi o zapomnianej pionierce szczepień przeciw ospie w Wielkiej Brytanii, o „kropelkach nasennych” służących temu, co obecnie „pigułka gwałtu”, o pierwszym antybiotyku, który ocalił życie milionów ludzi, o pierwszym leku antypsychotycznym, za sprawą którego opustoszały szpitale dla obłąkanych, a także o Viagrze, statynach i otwierających nową epokę medycyny przeciwciałach monoklonalnych.

Kilka słów o autorze:

Thomas Hager jest autorem wielokrotnie nagradzanych książek popularnonaukowych, w tym takich bestsellerów jak The Demon under the Microscope i The Alchemy of Air. Urodził się w 1953 roku w Portland w Oregonie. Ukończył studia medyczne ze specjalnością mikrobiologia lekarska i anestezjologia, studiował też dziennikarstwo. Publikuje m.in. w „Wall Street Journal”, „Time” i „The Atlantic”, a także wykłada dziennikarstwo i komunikację społeczną na University of Oregon. Jego żoną jest pisarka Lauren Kessler, z którą mają troje dzieci.

Tytuł:"Dziesięć leków, które ukształtowały medycynę"
Tytuł oryginału: Ten drugs
Autor: Thomas Hager
Przekład: Aleksander Gomola
Seria: X - Varia
Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
Miejsce i rok wydania: Poznań, premiera: 17 września 2019
Wydanie: I
Objętość: 352 strony
Format: 15.0 x 22.5 cm
Oprawa:broszura klejona ze skrzydełkami
ISBN:978-83-8062-498-6
EAN:9788380624986
Cena katalogowa:

Podoba mi się, kupuję:

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się