Poznaliśmy artystów projektu rezydencyjnego „Czyje głosy są słyszane?”
Wrocławski Instytut Kultury razem z partnerami z Hvitsten Salong oraz Safemuse w Oslo mają świetne wieści na początek wiosny! Poznaliśmy sylwetki 12 osób, które wezmą udział w międzynarodowej wymianie rezydencyjnej „Czyje głosy są słyszane?”.
W 2023 roku, dzięki wsparciu funduszów EOG w ramach Programu Kultura, WIK wspólnie z norweskimi partnerami zorganizuje 12 rezydencji artystycznych: sześć twórczych pobytów po jednej i sześć po drugiej stronie Bałtyku. Program wymiany dla mniejszościowych artystów z Polski i Norwegii „Czyje głosy są słyszane?”, to półtoraroczny projekt, który ma podejmować tematy związane z migracją artystów, praktykami włączania mniejszości w działania kulturalne na równych zasadach i prezentowaniem ich społeczeństwu większościowemu.
„Chcemy, by udział w programie zapewnił twórcom bezpieczną i komfortową przestrzeń do pracy artystycznej, gdzie będzie miejsce na zadawanie pytań, wymianę myśli i inspiracji. Projekt rezydencji skupi się na pielęgnowaniu podstawowych cech sprzyjających rozwojowi, a więc na budowaniu wartości wspólnoty i umiejętności współpracy.” – zwracają uwagę organizatorzy projektu.
W procesie tym artystom w Hvitsten towarzyszyć będzie kurator Jon Lundell, a we Wrocławiu kuratorka, Agata Ciastoń. Intencją kuratorów jest wspierać rezydentów i rezydentki w nowym środowisku, podpowiadać optymalne dla ich pomysłów rozwiązania i razem z nimi szukać możliwości ich rozwijania oraz realizowania. Niemniej istotne będzie również połączenie twórczyń i twórców z publicznością, do czego okazją stanie się udział w lokalnym festiwalu artystyczno-muzycznym Hvitsten Salong 2023 oraz zaplanowana na jesień wystawa, na której językiem wielu mediów opowiedzą oni o swoich doświadczeniach z rezydencyjnego pobytu we Wrocławiu.
Kto był zainteresowany udziałem w programie?
W trakcie miesięcznego naboru aplikacje spływały z dużych ośrodków miejskich takich jak Wrocław, Warszawa, Poznań czy Katowice. Pojawiły się także zgłoszenia z obszaru Dolnego Śląska (pozawrocławsko). Artyści i artystki reprezentowali różne dziedziny sztuki, przede wszystkim sztuki wizualne (rzeźba, malarstwo, ceramika, szkło, sztuka zaangażowana społecznie, ekosztuka), performatywne i fotografia. Pojawiały się także portfolia osób poszukujących swojej drogi twórczej lub dostosowujący je do konkretnej przestrzeni i kontekstu tzw. site specific. Zgłoszenia reprezentowała duża otwartość na eksperyment, elastyczność w działaniu i gotowość współtworzenia bezpiecznej przestrzeni dla sztuki.
Kto wyjedzie do Hvitsten?
Spośród ponad 140 zgłoszeń artystów i artystek mieszkających w Polsce do udziału w programie wymiany artystycznej „Czyje głosy są słyszane?” wybranych zostało pięć twórczyń i jeden twórca reprezentujących różne sztuki wizualne, takie jak fotografia, rzeźba, tekstylia, ilustracja czy nowe media. Wybrani rezydenci wielokrotnie podkreślali chęć tworzenia projektów harmonijnych z naturą, odnoszących się do związku człowieka z naturalnym środowiskiem. Pojawiały się pomysły well-beingowe, mocno osadzone w dobrostanie artystycznym. Uczestniczki i uczestnik rezydencji w Norwegii:
Anastasia Jechorek / Taso Pataridze (Tbilisi, Gruzja), Dawid Puszyński (Poznań, Polska), Kate Ngan Wa Ao (Makau), Saitip Majewska (Nakhon Si Thammarat, Tajlandia), Oleksandra Balytska (Kijów, Ukraina), Ala Savachevich (Stolin, Białoruś).
Kogo będziemy gościć we Wrocławiu?
W wiosenno-letnich rezydencjach w ramach programu „Czyje głosy są słyszane?” weźmie udział sześć artystek pracujących w obszarach kilku dziedziny sztuki (malarstwo, rzeźba, fotografia, muzyka), wywodzących się z różnych kontekstów społeczno-kulturowych, posiadających zróżnicowane doświadczenia biograficzne. Wszystkie one mieszkają obecnie w Norwegii, ale kilka z nich przybyło tam niedawno, szukając schronienia i nowego domu. Uczestniczkami rezydencji we Wrocławiu będą:
Kine Michelle Bruniera (Oslo, Norwegia), Ingrid Frivold (Oslo, Norwegia), Aliona Pazdniakova (Białoruś), Ghawgha Taban (Afganistan), Lill Yildiz Yalcin (Oslo, Norwegia), Yachi Shian-Yuan Yang (Tajwan).
Gratulujemy!
„Czyje głosy są słyszane? Program wymiany dla zagranicznych artystów z Polski i Norwegii” to projekt współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Kultura”.