Poznaliśmy długą listę nominowanych do Nagrody Bookera 2023

Poznaliśmy długą listę nominowanych do Nagrody Bookera 2023

Poznaliśmy długą listę nominowanych do Nagrody Bookera 2023

Udostępnij

Kapituła Bookera ogłosiła długą listę nominowanych do tegorocznej edycji nagród. Jak powiedziała przewodnicząca jury, pisarka Esi Edugyan, wszystkie trzynaście wyróżnionych powieści „rzuca nowe światło na to, co to znaczy żyć w naszych czasach”, a czynią to „w oryginalny i ekscytujący sposób”.

W ciągu siedmiu miesięcy członkowie kapituły przeczytali 163 książki anglojęzycznych autorów, które opublikowano w Wielkiej Brytanii i Irlandii między 1 października 2022 roku a 30 września 2023 roku. Nominację otrzymało 13 tytułów. Jak w liczbach przedstawia się wybór jurorów?

Po raz pierwszy w historii na długiej liście znalazły się aż 4 tytuły irlandzkich twórców. Najgrubsza nominowana w tym roku książka to „The Bee Sting” Paula Murraya, która liczy 656 stron, najcieńszą jest „Western Lane” Chetny Maroo, mająca zaledwie 176 stron. Nominacje otrzymały 4 debiuty, a 7 książek opublikowanych zostało przez niezależnych wydawców.

Aż 10 na 13 autorów otrzymało nominację po raz pierwszy. Wśród pozostałych Bookerowym weteranem możemy określić Sebastiana Barry’ego, który otrzymał 5. nominację w karierze, dołączając tym samym do wąskiego grona 10 pisarek i pisarzy z największą liczbą nominacji. Obecność Barry’ego na liście cieszy z pewnością jego nowego polskiego wydawcę, oficynę Art Rage, która zapowiada na przyszły rok publikację docenionej przez jurorów powieści, „Old God’s Time”, w przekładzie Agi Zano. Wcześniej, bo już we wrześniu, przeczytamy „Tysiąc księżyców” w tłumaczeniu Krzysztofa Cieślika, a także nominowaną w 2011 roku do Bookera „Po stronie Kanaanu” w przekładzie Kaji Makaruk...

Przeczytaj cały artykuł:https://booklips.pl/newsy/poznalismy-dluga-liste-nominowanych-do-nagrody-bookera-2023/

źródło: https://booklips.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się