Poznaliśmy krakowskie księgarnie roku 2019
Kraków ponownie wybrał najlepsze księgarnie i antykwariaty! 13 grudnia podczas Gali Księgarni Roku ogłoszone zostały wyniki trzeciej, rekordowej frekwencyjnie edycji plebiscytu organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Triumfatorką głosowania okazała się być księgarnia MOCAK Bookstore, tuż za nią uplasowały się księgarnio-antykwariat Szafa Pełna Książek i Główna Księgarnia Naukowa. Wyróżnienie Antykwariatu Roku uzyskała Szafa Pełna Książek.
5,5 tys. – tyle krakowian i krakowianek wzięło udział w trzecim głosowaniu na księgarnie roku. W organizowanej co roku późną jesienią kampanii wzięło udział aż 37 niesieciowych księgarni i antykwariatów w całym mieście. Cele akcji obejmują promowanie niezależnych księgarń jako ośrodków życia kulturalnego i miejsc o istotnej roli w krzewieniu czytelnictwa oraz wspieranie i ukazywanie różnorodności rynku książki. Podczas uroczystej Gali Księgarni Roku – towarzyszącej obchodom Dnia Księgarza – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury Robert Piaskowski wręczył nagrody trzem księgarniom, które uzyskały najlepsze wyniki w głosowaniu prowadzonym zarówno stacjonarnie, jak i internetowo.
Akcję zakończyła z najwyższym wynikiem księgarnia artystyczna MOCAK Bookstore działająca przy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Za nią znalazła się księgarnio-kawiarnia i antykwariat Szafa Pełna Książek, zlokalizowana w starej części Podgórza, specjalizująca się w sprzedaży i promowaniu książek z szeroko pojętej dziedziny historii. To samo miejsce otrzymało również wyróżnienie specjalne dla Antykwariatu Roku, uzyskując najlepszy wynik spośród krakowskich antykwariatów. Trzecia nagroda przypadła świetnie znanej mieszkańcom i mieszkankom Krakowa Głównej Księgarni Naukowej, która triumfowała w ubiegłorocznym głosowaniu.
Cała zwycięska trójka otrzyma na kolejny rok wyróżnienia Znaku Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO, co wiąże się m.in. z nagrodami finansowymi i kampanią promocyjną w przestrzeni miejskiej.
Gali towarzyszył koncert krakowskiego zespołu folk-rockowego Kirszenbaum.
Plebiscyt na księgarnie roku to jedno z licznych działań na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju rynku książki wpisanego w program Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wsparcie dla księgarń obejmuje m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, z którego korzysta obecnie 13 miejsc w Krakowie, doroczny konkurs na wspieranie działalności kulturalnej w księgarniach organizowany przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Krakowa, działania przy literackich festiwalach oraz plenerowe kiermasze antykwariuszy w przestrzeni publicznej. Organizatorami akcji są Miasto Kraków oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu KMLU.
Więcej na: http://ksiegarnie.miastoliteratury.pl/