Poznaliśmy krakowskie księgarnie roku 2019

Poznaliśmy krakowskie księgarnie roku 2019

Poznaliśmy krakowskie księgarnie roku 2019

Udostępnij

Kraków ponownie wybrał najlepsze księgarnie i antykwariaty! 13 grudnia podczas Gali Księgarni Roku ogłoszone zostały wyniki trzeciej, rekordowej frekwencyjnie edycji plebiscytu organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Triumfatorką głosowania okazała się być księgarnia MOCAK Bookstore, tuż za nią uplasowały się księgarnio-antykwariat Szafa Pełna Książek i Główna Księgarnia Naukowa. Wyróżnienie Antykwariatu Roku uzyskała Szafa Pełna Książek.

5,5 tys. – tyle krakowian i krakowianek wzięło udział w trzecim głosowaniu na księgarnie roku. W organizowanej co roku późną jesienią kampanii wzięło udział aż 37 niesieciowych księgarni i antykwariatów w całym mieście. Cele akcji obejmują promowanie niezależnych księgarń jako ośrodków życia kulturalnego i miejsc o istotnej roli w krzewieniu czytelnictwa oraz wspieranie i ukazywanie różnorodności rynku książki. Podczas uroczystej Gali Księgarni Roku – towarzyszącej obchodom Dnia Księgarza – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury Robert Piaskowski wręczył nagrody trzem księgarniom, które uzyskały najlepsze wyniki w głosowaniu prowadzonym zarówno stacjonarnie, jak i internetowo.

Akcję zakończyła z najwyższym wynikiem księgarnia artystyczna MOCAK Bookstore działająca przy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Za nią znalazła się księgarnio-kawiarnia i antykwariat Szafa Pełna Książek, zlokalizowana w starej części Podgórza, specjalizująca się w sprzedaży i promowaniu książek z szeroko pojętej dziedziny historii. To samo miejsce otrzymało również wyróżnienie specjalne dla Antykwariatu Roku, uzyskując najlepszy wynik spośród krakowskich antykwariatów. Trzecia nagroda przypadła świetnie znanej mieszkańcom i mieszkankom Krakowa Głównej Księgarni Naukowej, która triumfowała w ubiegłorocznym głosowaniu.

Cała zwycięska trójka otrzyma na kolejny rok wyróżnienia Znaku Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO, co wiąże się m.in. z nagrodami finansowymi i kampanią promocyjną w przestrzeni miejskiej.

Gali towarzyszył koncert krakowskiego zespołu folk-rockowego Kirszenbaum.

Plebiscyt na księgarnie roku to jedno z licznych działań na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju rynku książki wpisanego w program Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wsparcie dla księgarń obejmuje m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, z którego korzysta obecnie 13 miejsc w Krakowie, doroczny konkurs na wspieranie działalności kulturalnej w księgarniach organizowany przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Krakowa, działania przy literackich festiwalach oraz plenerowe kiermasze antykwariuszy w przestrzeni publicznej. Organizatorami akcji są Miasto Kraków oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu KMLU.

Więcej na: http://ksiegarnie.miastoliteratury.pl/


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się