Poznaliśmy laureatów konkursu Trójki i ZAiKSu na dramat radiowy.

Poznaliśmy laureatów konkursu Trójki i ZAiKSu na dramat radiowy.

Poznaliśmy laureatów konkursu Trójki i ZAiKSu na dramat radiowy.

Udostępnij

Program 3 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ogłosiły wyniki drugiego konkursu na dramat radiowy „Nasłuchiwanie”, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Gościnność”. Pierwszą nagrodę i 10 tysięcy złotych jury przyznało Szymonowi Bogaczowi za sztukę „Nikos z Chojnowa”. Tekst ten, podobnie jak inne docenione prace zostanie nagrany w Polskim Radiu w formie słuchowiska i wyemitowany w radiowej Trójce jeszcze w tym roku.

Nadsyłane prace (od czerwca br.) oceniało jury w składzie: Dominika Kluźniak – aktorka Teatru Narodowego; Małgorzata Semil – krytyczka teatralna i tłumaczka utworów dramatycznych, przewodnicząca Sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u; Małgorzata Sikorska-Miszczuk – najczęściej wystawiana polska dramatopisarka, wiceprzewodnicząca Sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u; Krzysztof Czeczot – aktor i reżyser nagrodzony Prix Europa 2013 za słuchowisko „Andy”; Wawrzyniec Kostrzewski – reżyser teatralny i twórca telewizyjnego programu „La La Poland”; prof. Jacek Kopciński (przewodniczący) i Mariusz Cieślik – zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia.

– Z satysfakcją stwierdzamy, że temat gościnności zainspirował autorów do podjęcia ważnych problemów współczesności w sposób oryginalny i twórczy. Nagrodzone i wyróżnione teksty opowiadają o stosunku Polaków do emigrantów, mechanizmach wykluczenia i społecznej zależności, trudnych relacjach w rodzinie, sytuacji ludzi odrzuconych, wyalienowanych, niezdolnych do utrzymania związku z innymi osobami. Finałowe sztuki wyróżniają się  oryginalną poetyką i świadczą o wysokiej świadomości tworzywa radiowego ich autorów – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Jury konkursu na dramat radiowy „Nasłuchiwanie: Gościnność” postanowiło przyznać: Pierwszą Nagrodę i 10 tysięcy złotych Szymonowi Bogaczowi za sztukę „Nikos z Chojnowa”; Drugą Nagrodę i 7 tysięcy złotych Agnieszce Charkot za tekst „Stół z powyłamywanymi nogami”; Trzecią Nagrodę i 5 tysięcy złotych Mateuszowi Żaboklickiemu za dramat „Pacierz Nościerz”. Ponadto wyróżniono nagrodami w wysokości 3 tysięcy złotych: Sandrę Staletowicz za sztukę „Listy do niezaproszonych” oraz Natalię Stencel za sztukę „Przyjdź”. Zainteresowanie jurorów wzbudziły także dramaty Macieja Pisarka („Kopciuszek”), Artura Potaczała („Bieszczady”) i Bartosza Zelka („Otworzysz?”).

– Celem konkursu jest rozwój polskiej dramaturgii radiowej, dlatego ważnym kryterium oceny była oryginalna poetyka tekstów przeznaczonych do realizacji dźwiękowej – mówi Mariusz Cieślik

–  ZAiKS wspiera cenne inicjatywy dramatopisarskie. Doskonale wiemy, że autorzy – zarówno ci z dużym dorobkiem, jak i ci, którzy stawiają pierwsze kroki – potrzebują zachęty, pretekstu, motywacji i inspiracji. Inicjowanie procesów twórczych jest ważną misją ZAiKS-u, największego stowarzyszenia autorów w Polsce – dodaje Michał Komar, pisarz i publicysta, wiceprezes ZAiKS-u. 

Nagrodzone słuchowiska zostaną nagrane i zaprezentowane na antenie Trójki, a także udostępnione na stronie polskieradio.pl/trojka – w formie podcastów.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku tematem konkursu była „Niepodległość”.

Więcej na stronie: nasluchiwanie.polskieradio.pl.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się