12.edycja, Nagroda Literacka m. st. Warszawy

12.edycja, Nagroda Literacka m. st. Warszawy

Poznaliśmy laureatów Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Kazimierz Orłoś z tytułem Warszawskiego Twórcy

Udostępnij

Wiesław Myśliwski, Krystyna Dąbrowska, Cezary Harasimowicz i Andrzej Żor zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Tytułem Warszawski Twórca został uhonorowany Kazimierz Orłoś - ogłoszono w niedzielę wieczorem.

Nazwiska laureatów ogłoszono w niedzielę podczas uroczystej gali w Nowym Teatrze. Nagrodę przyznano w tym roku po raz 12. Tegoroczna edycja okazała się rekordowa - ponad 1100 zgłoszeń napłynęło w formularzach, ponad 2700 egzemplarzy przesłały wydawnictwa. Laureatów w pięciu kategoriach wyłoniło jury w składzie: Janusz Drzewucki (przewodniczący), Anna Maria Czernow, Grażyna Borkowska, Krzysztof Masłoń, Karolina Głowacka, Anna Romaniuk i Rafał Skąpski.

W kategorii prozatorskiej nagrodę otrzymał Wiesław Myśliwski za powieść „Ucho igielne” (Znak), w poetyckiej - Krystyna Dąbrowska za „Ścieżki dźwiękowe” (wyd. a5). Cezary Harasimowicz został  nagrodzony za „Mirabelkę” (Zielona Sowa) w kategorii „literatura dziecięca”, a Andrzej Żor za książkę „Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego” opublikowaną przez Przytułek św. Franciszka Salezego w Warszawie - w kategorii „edycja warszawska”. Książka Andrzeja Żora została wydana dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Literatura.

Tytułem Warszawski Twórca przyznawanym za całokształt twórczości został uhonorowany Kazimierz Orłoś.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy w obecnej formie jest przyznawana od 2008 roku, kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie.

Nagrody w konkursie przyznawane są w pięciu kategoriach. Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł „warszawski twórca”, przeznaczony dla wybitnych pisarzy, w szczególny sposób związanych z Warszawą. Pierwszym, w 2008 roku, uhonorowanym tym tytułem był Tadeusz Konwicki, o którym w laudacji napisano "za wszystko, co stworzył o Warszawie, dla Warszawy i w Warszawie". W kolejnych latach tytuł warszawskiego twórcy otrzymali: Józef Hen (2009), Marek Nowakowski (2010), Janusz Głowacki (2011), Janusz Tazbir (2012), Joanna Kulmowa (2013), Wiesław Myśliwski (2014), Jarosław Marek Rymkiewicz (2015), Eustachy Rylski (2016), Hanna Krall (2017) i Ernest Bryll (2018).

Kandydatów do nagrody zgłaszają wydawcy, księgarze, bibliotekarze oraz czytelnicy. Nominowani autorzy są ogłaszani w kwietniu, a laureatów wyłonionych przez jury poznajemy podczas uroczystej gali, która odbywa się w czerwcu. Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa.

[źródło: PAP, Agata Szwedowicz]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się