Poznaliśmy laureatów plebiscytu „Książki bez limitu 2019”

Poznaliśmy laureatów plebiscytu „Książki bez limitu 2019”

Poznaliśmy laureatów plebiscytu „Książki bez limitu 2019”

Udostępnij

Poznaliśmy laureatów premierowej edycji plebiscytu „Książki bez limitu”, organizowanego przez Legimi – serwis udostępniający ebooki i audiobooki w abonamencie. Zwycięskie tytuły i autorów wyróżniono na podstawie zachowań czytelniczych abonentów Legimi w 2019 r.

O ile w tradycyjnych rankingach zwraca się uwagę głównie na liczbę sprzedanych egzemplarzy, o tyle Książki bez limitu to plebiscyt, w którym nagradzane są przede wszystkim najbardziej angażujące książki, czytane i słuchane przez subskrybentów korzystających z Legimi. W 1. edycji poznaliśmy laureatów w następujących kategoriach:

  • Pochłaniacz (najdłużej czytana książka bez wychodzenia z aplikacji)
  • Od deski do deski (największy % ukończeń danego tytułu w stosunku do otwarć)
  • Debiut (pierwsza oficjalna publikacja polskiego autora lub 1. przekład zagranicznego na j. polski)
  • Drugie życie książki (najpopularniejsza spośród wydanych przed 2019 r.)
  • Wybór księgarzy (najlepsze tytuły przeczytane w ub. roku przez ekipę Legimi)

Pochłaniaczem roku okazała się powieść Sarah Lark W krainie białych obłoków (wyd. Sonia Draga), będąca częścią historyczno-obyczajowej Sagi Nowozelandzkiej. W kategorii od deski do deski natomiast już w momencie ogłaszania nominacji znana była laureatka. Wszystkie 3 wyróżnione tytuły są bowiem autorstwa Karoliny Wilczyńskiej. Ostatecznie zwyciężyła Stacja Jagodno. Marzenia szyte ma miarę (wyd. Czwarta Strona). Drugie życie uzyskało w ub. roku wiele tytułów. Tuż za podium znalazły się choćby książki Olgi Tokarczuk. Większą od literackiego Nobla siłę przyciągania mają jak się okazuje ekranizacje, gdyż wszystkie nominowane tomy zyskały ponownie popularność właśnie dzięki serialom. Ostatecznie zwyciężył Andrzej Sapkowski i Ostatnie życzenie, czyli 1. tom opowiadań wiedźmińskich (wyd. NOWA).

O ile w przypadku drugiego życia książki nominowane były wyłącznie tytuły polskich autorów, o tyle w kategorii debiut czytelnicy Legimi zwrócili uwagę przede wszystkim na literaturę zagraniczną. Ostatecznie wygrała Michele Campbell z thrillerem Winny jest zawsze mąż (wyd. Literackie). Ostatnia kategoria, czyli wybór księgarzy jak sama nazwa wskazuje odzwierciedla preferencje ekipy Legimi. Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych Matthew Walkera (wyd. Marginesy) okazała się być najciekawszą, wydaną w 2019 r. i czytaną przez księgarzy pozycją, dostępną w abonamencie.

– Analiza zachowań czytelniczych naszych abonentów pokazuje, jak różnorodne są nasze wybory. Są oczywiście autorzy, którzy stali się gwarantami komercyjnego sukcesu swoich książek. Wiadomo, że najpopularniejsze są powieści Blanki Lipińskiej czy Remigiusza Mroza. Obok nich funkcjonuje jednak świat równoległy, w którym preferencje niepodyktowane wyłącznie potężnymi kampaniami promocyjnymi, osobistą marką autora i cenami są często zupełnie inne. Dlatego właśnie Legimi stało się tak atrakcyjnym miejscem zarówno dla czytelników, jak i wydawców oraz pisarzy – podsumowuje Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi.

Wszyscy nagrodzeniu autorzy otrzymają ufundowane przez partnera plebiscytu, firmę PocketBook, czytniki PocketBook Touch Lux 4, a ich tytuły w najbliższych tygodniach zyskają dodatkową promocję w serwisie Legimi.

[źródło: wirtualnywydawca.pl]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się