Poznaliśmy nominacje do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Słowo”

Poznaliśmy nominacje do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Słowo”

Poznaliśmy nominacje do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Słowo”

Udostępnij

Ernest Bryll, Wiesław Helak i Andrzej Zybertowicz zostali nominowani do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Słowo”. Nominowanych ogłoszono podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej.

Jak podano w uzasadnieniu, „Ernest Bryll, podobnie jak Iwaszkiewicz, potwierdza starą tezę, że poeta im starszy, tym lepszy. Pisze prosto, bez patosu, ale spod serca na odwieczne tematy poezji – o relacjach z ludźmi, rodzimym, kartoflanym Mazowszu, naszej tradycji, przeszłości, duchach naszych przodków – po prostu o Polsce i Polakach”. Jak podkreślono, „co się rzadko poetom zdarza, trafił pod strzechy za sprawą tekstów swoich piosenek, które tak naprawdę były poezją, a czasem stawały się naszymi, swego rodzaju hymnami, jak np. legendarny »Psalm stojących w kolejce«”. „Był też autorem ważnych dramatów: »Rzecz listopadowa«, »Kurdesz«, »Wieczernik« – wystawiony przez Wajdę podczas stanu wojennego w podziemiach kościoła na Żytniej, bo tam chroniła się wtedy sztuka” – przypomniano.

W ocenie kapituły Wiesław Helak „w ostatnich dziesięciu lat napisał i wydał siedem książek wpisujących się w kresowy nurt literatury polskiej”. „Zwraca uwagę niezwykła plastyczność powieści Helaka, przez długie lata uprawiającego zawód reżysera filmowego, jak również język tej prozy, ostentacyjnie niedzisiejszy. W swoich książkach porusza autor najbardziej wrażliwe struny polskości i patriotyzmu, trudnej historii Rzeczypospolitej, odnosi się też do zasadniczych współczesnych problemów chrześcijaństwa” – podano w uzasadnieniu.

Socjolog prof. Andrzej Zybertowicz – jak przypomniano – „stał się w ostatnich latach autorem wielu ważnych słów, celnych spostrzeżeń, istotnych diagnoz – zarówno napisanych jak i wypowiedzianych”. W ocenie kapituły, „twórczość Andrzeja Zybertowicza nie jest literaturą zwykłą, ani niezwykłą, tylko literaturą faktu”. „Faktu naukowego dostrzeżonego okiem bystrego socjologa, objaśnionego i zinterpretowanego bez oglądania się na obowiązuje w danym momencie »naukowe« trendy” – podano. „Zybertowicz pokazuje rzeczywistość społeczną i polityczną taką, jaką ona w istocie jest, a nie w wersji zgodnej z polityczną poprawnością” – dodano.

Prezes PAP Wojciech Surmacz podczas konferencji prasowej przypomniał, że w 2019 roku, kiedy Nagrody Mediów Publicznych zostały wznowione, kategorię „Literatura” zastąpiło „Słowo”. Jak wyjaśnił, „słowo” jest dużo bardziej pojemne. „Słowo to nie tylko wiersz, powieść, dramat czy reportaż, ale słowo to także dobra diagnoza polityczna, dobre publiczne wystąpienie, to jest oryginalna praca naukowa, porywająca publicystyka” – powiedział. „To bardzo pojemne szerokie pojęcie. W tym obszarze PAP stara się znaleźć osobowość, która jest wybitna” – podkreślił.

W skład kapituły kategorii „Słowo” wchodzą: Joanna Siedlecka, Krzysztof Masłoń, Wojciech Tomczyk, Andrzej Mastalerz i Radosław Gil. 

źródło: PAP, Olga Łozińska, Katarzyna Krzykowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się