Poznaliśmy nominacje do Paszportów „Polityki”
Kapituła Nagrody "Paszporty Polityki" nominowała w kategorii "Literatura" następujących pisarzy: Urszulę Honek, Grzegorza Piątka, Ishbel Szatrawską do 30. edycji tej cenionej nagrody dla wybijających się młodych artystów.
Nominowani w kategorii literatura:
- Urszula Honek
Urodziła się w 1987 r., pochodzi z Racławic koło Gorlic, a Beskid Niski opisuje w nominowanych „Białych nocach” (Wydawnictwo Czarne). Zaczyna się je czytać jak zbiór opowiadań, ale w pewnym momencie okazuje się, że te historie są ze sobą powiązane. Honek tworzy świat, w którym jawa miesza się ze snem i wyobraźnią, a opisuje go z wyczuciem zdania i rytmu. To jej debiut prozatorski, wcześniej ukazały się trzy książki poetyckie: „Sporysz” (2015 r.), „Pod wezwaniem” (2018 r.) i „Zimowanie” (2022 r.). Była laureatką m.in. Nagrody im. Adama Włodka oraz Nagrody im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Była też nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Za „Białe noce” otrzymała już nominację do międzynarodowej nagrody Premio Grand Continent 2022.
- Grzegorz Piątek
Urodził się w 1980 r. w Warszawie i ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Pisze, wykłada, opowiada i oprowadza. Był kuratorem wielu wystaw, pracował jako redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”, pisał felietony w „Gazecie Stołecznej” oraz artykuły o architekturze, designie i mieście. Jego książki „Sanator: kariera Stefana Starzyńskiego” (2016 r.) i „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” (2020 r.) zostały uhonorowane Nagrodą Literacką m. st. Warszawy, „Najlepsze miasto świata” znalazło się w finale nagrody Nike. Najnowsza to „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939” (Wydawnictwo WAB). Autor mierzy się tym razem z mitem „miasta z morza i marzeń”, w kolejnym polskim mieście odnajdując fascynującego bohatera.
- Ishbel Szatrawska
Urodziła się w 1981 r. w Olsztynie, a obecnie mieszka w Krakowie. Jest dramatopisarką i teatrolożką. Zadebiutowała dramatem „Objects in Mirror Are Closer Than They Appear” w e-antologii „Nasz głos” wydanej przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie. I również za dramat, „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” (Wydawnictwo Cyranka), otrzymała nominację. Ze swobodą i odwagą gra tu konwencjami, zmienia tonacje, miesza współczesność i przeszłość. Korzysta z tradycji dramatów Hanocha Levina, teatru Warlikowskiego i Krall, ale idzie dalej, a wszystko po to, żeby przyszpilić pojedynczy żydowski los – Hersha Libkina, który z łódzkiego getta i z Auschwitz trafia po wojnie do Hollywood – i jednocześnie podważyć rozmaite stereotypy.
Nominowali: Małgorzata Bugaj – RMF Classic, Eliza Kącka – Uniwersytet Warszawski, Piotr Kofta – krytyk niezależny, Zofia Król – Dwutygodnik.com, Juliusz Kurkiewicz – „Gazeta Wyborcza”, „Książki. Magazyn do czytania”, Maciej Libich – Magazyn „Wizje”, Uniwersytet Warszawski, Paulina Małochleb – Uniwersytet Jagielloński, blog „Książki na ostro”, Anna Marchewka – literaturoznawczyni i krytyczka, Michał Nogaś – „Gazeta Wyborcza”, Radio Książki, Wojciech Szot – blog „Zdaniem Szota”.
Ponadto zgłoszeni zostali: Wiktoria Bieżuńska, Maciej Bobula, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Urszula Chylaszek, Marcin Gaczkowski, Sabina Jakubowska, Aneta Kamińska, Maria Karpińska, Andrzej Muszyński, Sebastian Nowak, Agata Romaniuk, Patryk Pufelski, Radek Rak, Katarzyna Szaulińska, Wit Szostak, Filip Zawada.
Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 17 stycznia.