Leszek Długosz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Idea”

Leszek Długosz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Idea”

Leszek Długosz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Idea”

Udostępnij

Poeta i piosenkarz Leszek Długosz został w poniedziałek laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Idea”. „Moim celem jest przekonanie, że warto być Polakiem” – powiedział nagrodzony.

Decyzję ogłosił przewodniczący kapituły w kategorii „Idea” prezes zarządu Radia Kraków Mariusz Bartkowski. Kapituła tej nagrody składa się z przedstawicieli siedemnastu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Nagrodę w imieniu laureata odebrał dziennikarz Maciej Zdziarski. Ocenił Leszka Długosza jako wspaniałego artystę mogącego być dla nasz przykładem i symbol idei, aby „radio łączyło nas w wielką wspólnotę ducha”

W nagraniu odtworzonym podczas gali Leszek Długosz podziękował za wyróżnienie. Wspominał, że z Polskim Radiem jest związany od ponad pół wieku jako pieśniarz, kompozytor, felietonista. Powiedział, że jego celem w działalności artystycznej było propagowanie muzyki, która wzmacnia dobre samopoczucie i skłania do stwierdzenia, że dzięki osiągnięciom polskiej kultury „warto być Polakiem”. „Jeśli przyczyniam się do przekonania o tym Polaków, to znaczy, że moje życie było po coś więcej”

Leszek Długosz w 1964 r. ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w latach 1964–66 studiował na Wydziale Aktorskim w PWST w Krakowie. Zadebiutował w 1964 r. w teatrzyku piosenki UJ Hefajstos. W 1965 r. związał się z kabaretem „Piwnica pod Baranami”.

„Był jedną z głównych postaci pierwszego okresu Piwnicy pod Baranami, jako pierwszy śpiewał wiersze Jerzego Lieberta, Stanisława Balińskiego i Andrzeja Bursy. Obok Marka Grechuty i Ewy Demarczyk należał do najbardziej twórczych filarów poetyckiej rewolty w Krakowie. Zasłynął, jako twórca i wykonawca piosenki poetyckiej. Prowadził także programy radiowe i telewizyjne, od lat związany jest z Radiem Kraków” - podano w uzasadnieniu mominacji.

Pierwszy tomik poezji – „Lekcje rytmiki” - wydał w 1973 roku. Kolejne zbiory jego wierszy to m.in. „Na własną rękę”, „Z tego, co jest”. Niektóre tytuły spośród ponad 10 płyt Długosza to: „W Czarnolesie”, „Także i ty – złota kolekcja”, „Dusza na ramieniu”, „Długosz 2011”.

Z własnymi recitalami występował w wielu miastach Polski, a także za granicą (m.in. w Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Francji, Kanadzie, RFN, Szwajcarii, Szwecji, USA i Włoszech). Oprócz działalności estradowej i literackiej publikuje również swoje felietony.

W 2017 roku Leszek Długosz w rozmowie z PAP ocenił, że najpełniej wyrażają go dwie ekspresje - słowo i muzykowanie. Z pisemnych form wypowiedzi najbliższa Długoszowi jest poezja.

Uroczystość wręczenia Nagród Mediów Publicznych odbywa się w gmachu Telewizji Polskiej.

źródło: PAP, Daria Porycka, Michał Szukała

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się