,  XVII Poznańskie Targi Książki "Pegazik"

, XVII Poznańskie Targi Książki "Pegazik"

Poznań: Nowa odsłona targów książki dla dzieci i młodzieży

Udostępnij

Pod nową nazwą odbędą się w Poznaniu tegoroczne targi książki dla dzieci i młodzieży. Wydarzenie odbędzie się między 23 a 25 marca jako XVII Poznańskie Targi Książki "Pegazik".

Do tej pory to promowane jako największe w kraju wydarzenie poświęcone książkom dla najmłodszych i dla dorastających czytelników znane było jako Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców.

W tym roku organizatorzy w sposób szczególny chcą upamiętnić twórczość zmarłej w ubiegłym roku Wandy Chotomskiej – poetki, pisarki, autorki ponad dwustu książek i tysięcy wierszy dla dzieci. Wśród laureatów tegorocznej nagrody Pegazika znalazł się twórca Tytusa, Romka i A’Tomka Henryk Jerzy Chmielewski.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że odbywająca się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich impreza łączy zabawę z popularyzacją czytelnictwa. Zaznaczają też, że czytanie książek kształtuje wyobraźnię i wrażliwość dzieci już od najmłodszych lat. Impreza ma uczyć szacunku dla książki i przyzwyczajać najmłodszych do obcowania z dobrze napisanymi, zilustrowanymi i wydanymi dziełami.

W programie wydarzenia znalazły się liczne spotkania z autorami książek i ilustratorami, warsztaty literackie, teatralne i plastyczne. Z miłośnikami książek spotkają się m.in. Wojciech Widłak, Łukasz Wierzbicki i ilustratorka Krystyna Michałowska. W Poznaniu pojawić się ma także podróżnik Aleksander Doba.

Jak podali organizatorzy imprezy, przygotowane przede wszystkim z myślą o młodych czytelnikach targi są także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń dla pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, pedagogów i psychologów.

Oficjalne otwarcie targów w piątek, 23 marca poprzedzi poświęcony Wandzie Chotomskiej "Czwartek literacki" z udziałem prof. Joanny Papuzińskiej, Ewy Chotomskiej i Ewy Grudy – szefowej Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie.

Twórczości Wandy Chotomskiej, autorki "Dzieci pana Astronoma", "Tadka Niejadka" czy pierwszej polskiej dobranocki "Jacek i Agatka" poświęcony będzie również jeden z targowych dni. W sobotę 24 września zaplanowano warsztaty, spotkania, a także spektakle Teatru Łejery i Teatru Wariate, inspirowane jej wierszami. W niedzielę planowane są wydarzenia inspirowane kryminałem dla dzieci. Zaplanowano prezentacje książek z tego nurtu, spotkania z policyjnymi detektywami i psami tropiącymi oraz konferencję poświęconą fenomenowi literatury kryminalnej dla dzieci.

Podobnie jak w poprzednich latach imprezę uświetni wystawa "Mistrza ilustracji". W tym roku pokazane zostaną prace Krystyny Michałowskiej – graficzki i malarki, uczennicy Jana Marcina Szancera.

Tradycją targów są także przyznawane co roku nagrody Pegazika. W kategorii "twórca książki dla dzieci” uhonorowany zostanie Henryk Jerzy Chmielewski. W kategorii "przyjaciel książki dla dzieci" nagrodę odbierze Małgorzata Swędrowska, autorka koncepcji czytania wrażeniowego, słuchania tekstów literackich z dziećmi.

Honorowy patronat nad imprezą sprawuje pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Patronem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się