Prace najwybitniejszych polskich twórców komiksów w Berlinie

Prace najwybitniejszych polskich twórców komiksów w Berlinie

Prace najwybitniejszych polskich twórców komiksów w Berlinie

Udostępnij

Od 27 czerwca na wystawie „100-lecie komiksu w Polsce ukazane w pracach ikon popkultury” w Galerii Instytutu Polskiego w Berlinie przez dwa miesiące będzie można oglądać prace najwybitniejszych polskich twórców komiksów: Grzegorza Rosińskiego, Janusza Christy, Papcia Chmiela.

Na wystawie „100-lecie komiksu w Polsce ukazane w pracach ikon popkultury” będzie można obejrzeć oryginalne plansze komiksowe z najbardziej popularnych polskich komiksów, m.in. z serii „Kajko i Kokosz”, „Thorgal”, „Tytus, Romek i A'Tomek”.

Ekspozycja przypomni również przedwojenne komiksy. To właśnie w 1918 roku, po odzyskaniu niepodległości, w gazetach pojawiły się pierwsze popularne historyjki obrazkowe: „Ogniem i mieczem, czyli przygody Szalonego Grzesia”, opowiadające o wojennych trudach polskiego żołnierza walczącego o niepodległość i osadzone na Śląsku „Przygody bezrobotnego Froncka”.

Po wojnie polski komiks odżył m.in. za sprawą czasopisma „Świat Młodych”. W tej młodzieżowej gazecie ukazywały się plansze komiksowe Henryka Jerzego Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela. Ich bohaterami byli Romek, A'Tomek i uczłowieczony szympans Tytus de Zoo.

W „Świecie Młodych” swoje komiksy drukowała również inna bohaterka wystawy, Szarlota Pawel, autorka opowieści o Jonku, Jonce i Kleksie.

W Berlinie będzie można zobaczyć również prace Tadeusza Baranowskiego (autora m.in. „Antresolki profesorka Nerwosolka”, „Skąd się bierze woda sodowa?” i „Podróży smokiem Diplodokiem”), Marka Szyszko (seria „Pilot śmigłowca”), Bogusława Polcha („Kapitan Żbik”, „Funky Koval”) i Janusza Christy. Ten ostatni pod koniec lat 50. XX w. zaczął rysować przygody marynarzy Kajtka i Koka, a w 1972 r. wojów Kajko i Kokosza.

Na wystawie „100-lecie komiksu w Polsce ukazane w pracach ikon popkultury” nie zabraknie także przykładów komiksów rysowanych przez Grzegorza Rosińskiego.

W 1968 roku Rosiński zaczął rysować komiksy z serii „Kapitan Żbik”, w latach 1976-78 był dyrektorem artystycznym komiksowego magazynu „Relax”. Najbardziej znaną serią Rosińskiego jest „Thorgal”, cykl opowieści, który polski artysta wymyślił wraz z belgijskim scenarzystą Jeanem Van Hammem.

Wystawa będzie trwać od 27 czerwca do 27 sierpnia w Galerii Instytutu Polskiego w Berlinie przy ul. Burgstrasse 27.

Jej organizatorami są Galeria Polishcomicart.pl oraz Instytut Polski w Berlinie.

[źródło: PAP, Wojciech Przylipiak]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się