Premiera katalogu „New Books From Poland 2023”

Premiera katalogu „New Books From Poland 2023”

Premiera katalogu „New Books From Poland 2023”

Udostępnij

Na Międzynarodowych Targach Książki LIBER w Madrycie, na których Polska pełni rolę gościa honorowego, prezentujemy najnowszy katalog „New Books From Poland”. Przygotowywana przez Instytut Książki publikacja, która co roku ma premierę jesienią, najczęściej na Frankfurter Buchmesse, powstaje z myślą o wydawcach i tłumaczach na całym świecie.

Każdego roku przedstawiamy w niej nasz wybór najlepszych polskich książek z ostatnich lat, wśród których uwzględniamy zarówno najciekawsze zjawiska we współczesnej literaturze polskiej, jak i ponadczasową klasykę.

Tym razem również przygotowaliśmy dla zagranicznych wydawców zbiór najciekawszych nowości na polskim rynku wydawniczym, na który składają się powieści, tomy poetyckie, reportaże, zbiory opowiadań, ale także biografie, kryminały, literatura science-fiction oraz – już niemal tradycyjnie – komiks i książki poświęcone sztukom wizualnym.

W tegorocznej odsłonie katalogu „New Books from Poland” znalazło się miejsce zarówno dla współczesnych klasyków literatury polskiej, takich jak Wiesław Myśliwski i Wisława Szymborska, jak i dla najciekawszych debiutantów, by wspomnieć choćby Jakuba Nowaka i jego powieść „To przez ten wiatr”. Wśród prozaików, których przybliżamy zagranicznym wydawcom i agentom są m.in. tegoroczna laureatka Nagrody Nike Zyta Rudzka, ceniona autorka powieści historycznych Elżbieta Cherezińska, Maciej Hen, Tomasz Różycki, Wojciech Chmielewski i Aleksandra Majdzińska, wyróżniona Nagrodą im. Marka Nowakowskiego.

Nie zapomnieliśmy rzecz jasna o literaturze non-fiction. Z uwagi na duże zainteresowanie Rosją na świecie w tym roku przybliżamy zagranicznym wydawcom prace historyczne i eseistyczne prof. Andrzeja Nowaka, Piotra Skwiecińskiego i prof. Zdzisława Krasnodębskiego. W katalogu nie zabrakło miejsca dla laureatki Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego Anny Goc i jej znakomitej „Głuszy” oraz ważnego reportażu poświęconego wojnie w Ukrainie autorstwa Zbigniewa Parafianowicza („Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie”).

Mocnym punktem „New Books from Poland” jest od kilku lat literatura gatunkowa – tym razem wydawcy będą mogli zapoznać się z kryminałami Jakuba Ćwieka i Anny Kańtoch, a także z głośnym „Cyberpunk 2077: Bez przypadku” Rafała Kosika. Pragniemy także z pomocą pięknie wydanych publikacji przybliżyć za granicą twórczość Jana Marcina Szancera i Jerzego Nowosielskiego.

Nasz katalog ma na celu przedstawienie wydawcom potencjalnie interesujących ich tytułów – za sprawą fragmentów wybranych przez nas książek, a także rekomendacji, które napisali cenieni eksperci: profesorowie uniwersyteccy, krytycy i dziennikarze. Bardzo zależy nam na różnorodności proponowanych przez nas pozycji, bowiem chcemy pokazywać zagranicznym wydawcom, że najnowsza literatura polska tworzy bardzo szerokie spektrum, z którego każdy czytelnik ma szansę wybrać dla siebie coś interesującego.

Katalog „New Books From Poland 2023

 
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się