Premiera słuchowiska "Spalenie Joanny" w radiowej Dwójce

Premiera słuchowiska "Spalenie Joanny" w radiowej Dwójce

Premiera słuchowiska "Spalenie Joanny" w radiowej Dwójce

Udostępnij

W najbliższą sobotę 26 października Program 2 Polskiego Radia zaprezentuje premierowo dramat „Spalenie Joanny" autorstwa Magdaleny Miecznickiej. Akcja tej poruszającej sztuki nawiązuje do historii tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej – działaczki na rzecz eksmitowanych lokatorów. Początek słuchowiska o godz. 19.00.

Sztuka Magdaleny Miecznickiej nawiązuje do wydarzeń sprzed ośmiu lat, czyli tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej, która doświadczyła eksmisji z mieszkania w kamienicy na ulicy Nabielaka w Warszawie. Kamienica w ramach tzw. dzikiej reprywatyzacji trafiła do nowych, a jak przypominają postaci dramatu – starych właścicieli. Jednak sztuka nie jest historią samej Jolanty Brzeskiej, choć o jej spaleniu w Lasku Kabackim bohaterowie rozmawiają. Za bohaterkę autorka obrała kobietę o podobnym imieniu, Joannę (w tej roli Joanna Jeżewska), którą spotyka podobna sytuacja. Kobieta wierzy, że uda jej się ochronić swój świat, jest niezłomna, chce chronić wartości za wszelką cenę. Z nieco innej perspektywy patrzy na to Babcia (znakomita Stanisława Celińska), dwa pokolenia starsza od Joanny. Żyjąca w komunizmie kobieta pokorą i wycofaniem chce ocalić to, co wydaje jej się istotniejsze niż mury domu, w którym spędziła całe swoje życie – chce ocalić godność...

Magdalena Miecznicka – „Spalenie Joanny";  opracowanie muzyczne, adaptacja i reżyseria: Łukasz Lewandowski; realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska. Obsada: Stanisława Celińska (Babcia), Joanna Jeżewska (Joanna), Paweł Ciołkosz (Mężczyzna w Fularze), Kamil Pruban (Mecenas, elegancki), Zbigniew Konopka (Smutny Pan), Adam Bauman (Urzędnik Ratusza), Monika Pikuła (Młoda Kobieta z Rowerem Miejskim, Pani w Czarnych Koronkach), Waldemar Barwiński (Pracownik Korporacji, Powstaniec Styczniowy), Katarzyna Herman (Kobieta w Garsonce).

Emisja w radiowej Dwójce w sobotę 26 października o godz. 19.00.


Radiowa Dwójka zaplanowała dwie specjalne audycje, które poprzedzą premierę sztuki. W „O wszystkim z kulturą" (środa 23 października, godz. 17.30) Małgorzata Szymankiewicz porozmawia z autorką „Spalenia Joanny" oraz prof. Jackiem Kopcińskim –  teatrologiem, historykiem dramatu, który tak mówi o tekście Miecznickiej: – Uważam go za jeden z najciekawszych tekstów dramatycznych, jakie powstały w Polsce w ostatnich latach. Poetyka absurdu i groteski wynika tu ze zderzenia dwóch poziomów zjawiska reprywatyzacji – na poziomie prawa, przepisów i decyzji urzędników i na poziomie mentalności (...) Autorka stawia tezę, że było to możliwe, bo pomysł reprywatyzacji spotkał się z nową mieszczańską mentalnością Polaków, z pewnymi snobizmami – na historię, na przeszłość, którą chciałoby się mieć jak najbardziej szlachetną".

Z kolei w „Kwadransie bez muzyki" (czwartek, 24 października, godz. 15.00) Kinga Michalska przyjrzy się kulisom powstawania spektaklu. O pracy nad spektaklem opowie reżyser Łukasz Lewandowski oraz grający w nim aktorzy: Stanisława Celińska, Joanna Jeżewska, Paweł Ciołkosz, Adam Bauman, Monika Pikuła, Waldemar Barwiński, Kamil Pruban, Katarzyna Herman.  

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się