Premiera w Wydawnictwie Ossolineum: Kolekcje prywatne w zbiorach książki dawnej. Studia
Styczniowa premiera wydawnicza dwutomowej monografii. "Kolekcje prywatne w zbiorach książki dawnej. Studia", pod redakcją dr Doroty Sidorowicz–Mulak oraz dr Agnieszki Franczyk–Cegły.
Król Polski oraz Wielki Książę Wielkiego Księstwa Litewskiego Zygmunt August uważany jest na Litwie za jednego z pierwszych bibliofilów. W Litewskiej Bibliotece Narodowej przechowywane są trzy książki zawarte w jednym klocku pochodzącym z jego biblioteki osobistej. Są to łacińskie tłumaczenia komentarzy greckich filozofów – Simpliciusa i Ammoniusa Hermesa – oraz komentarze rzymskiego filozofa Aniciusa Manliusa Severinusa Boethiusa do dzieł Arystotelesa, wydrukowane w Wenecji w latach 1541-1544. - Viktorija Vaitkevičiūtė, Historyczne biblioteki osobiste w Litewskiej Bibliotece Narodowej im. Martynasa Mažvydasa.
...] szesnastowieczni czytelnicy, już w trakcie nauki szkolnej zachęcani do notowania w książkach, proces uważnego „wsłuchiwania się w tekst’’ przeobrazili w aktywną lekturę, której fizyczne ślady w postaci rozlicznych jak nigdy przedtem marginaliów personalizowały tekst, dając obraz procesu odbioru lektury i jednocześnie dookreślając książkę jako własność ich autora.- Beata Gryzio, Personalizacja tekstu jako cecha proweniencyjna. O kolekcji i praktykach czytelniczych Giovanniego Bernardina Bonifacia (1517–1597)