Premiera w Wydawnictwie Ossolineum: Kolekcje prywatne w zbiorach książki dawnej. Studia

Premiera w Wydawnictwie Ossolineum: Kolekcje prywatne w zbiorach książki dawnej. Studia

Premiera w Wydawnictwie Ossolineum: Kolekcje prywatne w zbiorach książki dawnej. Studia

Udostępnij

Styczniowa premiera wydawnicza dwutomowej monografii. "Kolekcje prywatne w zbiorach książki dawnej. Studia", pod redakcją dr Doroty Sidorowicz–Mulak oraz dr Agnieszki Franczyk–Cegły.

 

Król Polski oraz Wielki Książę Wielkiego Księstwa Litewskiego Zygmunt August uważany jest na Litwie za jednego z pierwszych bibliofilów. W Litewskiej Bibliotece Narodowej przechowywane są trzy książki zawarte w jednym klocku pochodzącym z jego biblioteki osobistej. Są to łacińskie tłumaczenia komentarzy greckich filozofów – Simpliciusa i Ammoniusa Hermesa – oraz komentarze rzymskiego filozofa Aniciusa Manliusa Severinusa Boethiusa do dzieł Arystotelesa, wydrukowane w Wenecji w latach 1541-1544. - Viktorija Vaitkevičiūtė, Historyczne biblioteki osobiste w Litewskiej Bibliotece Narodowej im. Martynasa Mažvydasa. 

...] szesnastowieczni czytelnicy, już w trakcie nauki szkolnej zachęcani do notowania w książkach, proces uważnego „wsłuchiwania się w tekst’’ przeobrazili w aktywną lekturę, której fizyczne ślady w postaci rozlicznych jak nigdy przedtem marginaliów personalizowały tekst, dając obraz procesu odbioru lektury i jednocześnie dookreślając książkę jako własność ich autora.- Beata Gryzio, Personalizacja tekstu jako cecha proweniencyjna. O kolekcji i praktykach czytelniczych Giovanniego Bernardina Bonifacia (1517–1597)

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się