"Przy stole z papieżem Franciszkiem",  Roberto Alborghetti

"Przy stole z papieżem Franciszkiem", Roberto Alborghetti

Premiera wydawnictwa Jedność: Przy stole z papieżem Franciszkiem

Udostępnij

Śpieszymy z prezentacją wyjątkowej książki wydawnictwa Jedność pt. "Przy stole z papieżem Franciszkiem. Jego historie, jego potrawy, jego goście". Tego jeszcze nie było! Życie Papieża widziane od strony spotkań przy stole. Autor dociera do zapisów spotkań i przepisów na potrawy, jakie w różnych zakątkach świata znalazły się na stole Franciszka.

Nota o książce:

Wiele już powstało książek i opracowań, które przybliżają nam życie i pontyfikat papieża Franciszka. Tym bardziej nie brak na księgarskich półkach książek kulinarnych. Ale proponowana przez nas publikacja jest ze wszech miar wyjątkowa. To piękny i oryginalny album. Przedstawia fakty i wydarzenia z życia Jorge Mario Bergoglio, ale nie jest to zwykła biografia, w luźnych opowieściach poświęconych różnym etapom życia „papieża z dalekiej Argentyny” będziemy mieli okazję poznać tę niezwykłą postać. Zaczynając od historii jego przodków, przez lata młodzieńcze, kapłańskie, posługę biskupią, aż do objęcia stolicy Piotrowej. Nie będzie to jednak faktograficzny opis, a kulinarna, pasjonująca podróż do wielu dawnych i współczesnych miejsc, okazja do poznania niezwykłych ludzi, wreszcie, zaproszenie do spotkań przy stole, do rodzinnych obiadów, świątecznych biesiad i kolacji w gronie przyjaciół, które mogą trwać do brzasku. Czy zatem jest to książka kulinarna? Tak! Możemy określić ją tym mianem. Znajdziemy w niej przecież wiele przepisów na pyszne i proste dania, specjały kuchni włoskiej i argentyńskiej.
Zapraszamy do lektury, do fascynującej uczty dla naszych zmysłów. Niech czarowne fotografie, piękny tekst i przepisy na smakowite i zdrowe dania przeniosą nas do Włoch, Argentyny i Watykanu.  Cóż, jeśli sam papież Franciszek zaprasza nas do stołu, nie wypada nam odmówić…

To jedyna w swoim rodzaju biografia, nieszablonowa i niestandardowa, po prostu nie ma drugiej takiej książki na rynku w Polsce. Książka ma szeroki wymiar kulturowy i informacyjny. To swego rodzaju mieszanka literatury faktu , biografii i książki kucharskiej w jednym tomie. Jej autor, Roberto Alborghetti, zainspirowany faktem, iż papież Franciszek każdą modlitwę Anioł Pański kończy życzeniami: „dobrego obiadu”, postanowił poświęcić książkę tematyce pożywienia widzianego oczami Franciszka. I tak powstała książka „Przy stole z papieżem Franciszkiem” – wydana w Italii przez prestiżowe wydawnictwo Mondadori – stała się od razu wydarzeniem wydawniczym i medialnym. W ciągu paru miesięcy wydano ją w 14 krajach, przetłumaczono ją na 8 języków a artykuły i recenzje ukazały się na szpaltach wielu ważnych gazet i portali. 

Polska premiera książki zbiega się z 6.rocznicą wyboru Franciszka na papieża.


Przy stole z papieżem Franciszkiem to kulinarna, pasjonująca podróż Jorge Bergoglio, a także papieża Franciszka do wielu dawnych i współczesnych miejsc, okazja do poznania niezwykłych ludzi, wreszcie, zaproszenie do spotkań przy stole, do rodzinnych obiadów, świątecznych biesiad i kolacji w gronie przyjaciół, które mogą trwać do brzasku. Czy zatem jest to książka kulinarna? Tak! Możemy określić ją tym mianem. Znajdziemy w niej wiele przepisów na pyszne i proste dania, specjały kuchni włoskiej i argentyńskiej. Zapraszamy do lektury, do fascynującej uczty dla naszych zmysłów. Niech czarowne fotografie, piękny tekst i przepisy na smakowite i zdrowe dania przeniosą nas do Włoch, Argentyny i Watykanu.

Książka wydana już w 14 krajach przez największych Wydawców i przetłumaczona na 8 języków.

Kilka słów o autorze:


Roberto Alborghetti – dziennikarz, reporter, artysta, producent filmowy  i autor około sześćdziesięciu książek (biografie, wywiady, opowiadania).

Roberto Alborghetti: Dla Franciszka nawet jedzenie ma znaczenie religijne i kulturowe (wywiad) - fragment

- Dla Franciszka nawet jedzenie ma znaczenie religijne i kulturowe - mówi Roberto Alborghetti, autor książki „Przy stole z papieżem Franciszkiem”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa „Jedność” z Kielc. To swoista biografia opowiedziana przez pryzmat stosunku Ojca Świętego do żywności. Jak dotąd publikacja została wydana w 14 krajach. W Polsce ukazała się w związku z 6. rocznicą wyboru kard. Bergoglio na Stolicę Piotrową.

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa „Jedność” publikujemy wywiad Ettore Ongis z „Bergamopost” z Roberto Alborghettim, autorem książki „Przy stole z papieżem Franciszkiem”.

- Roberto, ta publikacja nie jest twoją pierwszą książką o papieżu Franciszku?

Roberto Alborghetti: To już szósta. Obok obszernej biografii, jaka ukazała się w wydawnictwie Velar, napisałem też jedną na temat wychowania, potem o godności pracy ludzkiej, następnie o integracji społecznej - przywołując najważniejsze wypowiedzi papieża w tej kwestii, jak na przykład te dotyczące przemytu ludzi. Wszystkie te tematy były obecne u Bergoglio zanim został papieżem. Przedostatnia książka nosi tytuł „La misericordia all’improvviso” („Niespodziewane miłosierdzie”) i opowiada o niespodziewanych i zaskakujących wizytach papieża, jakie miały miejsce w czasie Roku Miłosierdzia. Można więc powiedzieć, że dla Franciszka Watykan wydaje się być za mały.

- Znasz bliżej papieża?

Roberto Alborghetti: Spotkałem się z nim kilka razy, ale zawsze był bardziej zainteresowany poznaniem mojego życia aniżeli opowiadaniem o sobie. Kiedy ukazała się pierwsza moja książka o nim, spędziliśmy razem sporo czasu. Chciał się dowiedzieć więcej o Bergamo, o papieżu Janie XXIII, którego wspomnienie nosi w sercu. Podarowaliśmy mu specjalne wydanie powieści Alessandra Manzoniego „Narzeczeni”, która mu się bardzo podoba.

- Jak ogólnie postrzegasz Franciszka?

Roberto Alborghetti: Papieża Bergoglio jest bardzo trudno wstawić w jakieś ogólne ramy o charakterze politycznym czy ideologicznym, ponieważ wykracza poza nie, jest ponad nimi. To człowiek, który w dalszym ciągu rodzi wiele pytań.

- A jak zrodził się pomysł, aby „usiąść przy jednym stole” z papieżem?

Roberto Alborghetti: To szczególna książka, swoista biografia opowiedziana przez pryzmat jego stosunku do żywności. Napisałem wcześniej tekst o nabożeństwie Franciszka do św. Kajetana z Thieny, patrona poszukujących pracy, którym brakuje powszedniego chleba. Wtedy wszystko się zrodziło i pomyślałem, że warto zgłębić temat jedzenia, który to we Franciszku mieni się tysiącem kolorów.

- W jakim sensie?

Dla papieża Franciszka jedzenie jest ważne nie tylko w sensie pożywienia, ale ze względu na wiele innych znaczeń o charakterze religijnym i kulturowym. Myślę tutaj także o jego ciągłej kampanii przeciwko marnotrawieniu żywności, o jego walce z głodem na świecie, o nieustannym wołaniu o sprawiedliwy podział dóbr - wszystkie te tematy pojawiają się w encyklice „Laudato si”.

- W swoich wystąpieniach papież często używa metafor odnoszących się do pożywienia.

Roberto Alborghetti: Tak, to prawda - na przykład jego mowy na temat soli są przepiękne. W tle jego słów widać wielką tradycję, jego osobiste losy, a nawet jego wykształcenie. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że ukończył technikum o specjalizacji chemia spożywcza.

- Przywołajmy więc kilka historii pokazujących przyszłego papieża przy kuchni.

Roberto Alborghetti: Gotować nauczyła go matka, która stała się na wpół sparaliżowana po urodzeniu ostatniego dziecka. Nie mogąc stać przy piecu, instruowała syna Jorge, jak się odnaleźć w kuchni. Natomiast babcia przekazała mu wspaniałą kulturę dań piemonckiej kuchni z jej sztandarowymi daniami, takimi jak bagna cauda czy też risotto alla piemontese. Ponadto charakterystyczną cechą rodzin włoskich imigrantów był szacunek dla resztek pożywienia i umiejętność ich wykorzystania, więc Franciszek z domu wyniósł wiedzę, jak przyrządzić dobry posiłek z tego, co zostało w poprzedniego dnia. Sposób, w jaki traktuje się jedzenie, wskazuje na sposób, w jaki przeżywa się życie. Tak więc musiałem ustawić tę książkę właśnie jako opowieść o życiu i można w niej odkrywać człowieczeństwo Franciszka, które z kolei jest tym, co najbardziej wszystkich urzeka.

- Papież z rad babci i mamy uczynił więc prawdziwy skarbiec?

Roberto Alborghetti: Kiedy był rektorem instytutu jezuitów w San Miguel, w niedzielę, gdy kucharka miała wolne, sam przygotowywał posiłki dla studentów. Ojciec Scannone, jeden z najwybitniejszych teologów argentyńskich, opowiadał, że Bergoglio potrafił przyrządzić faszerowanego prosiaka jak nikt inny. W kolegium zorganizował nawet hodowlę prosiąt i to on był pierwszą osobą, która się tym zajmowała. Żeby sprawdzić, czy student ma w sobie pokorę i jest zdolny do postawy służebnej, wystawiał go na swoistą próbę i powierzał mu troskę o wspomniane świnki.

- Jaki jest stosunek papieża Bergoglio do żywności?

Roberto Alborghetti: Ekstremalnie prosty. Gdy wybiera się w podróż, zawsze zaleca temu, który go zaprosił, aby nie przesadzał z posiłkiem i żeby nie przygotował czegoś, co później miałoby się zmarnowa . Wszystko w duchu prostoty, tego, co najpotrzebniejsze. Także w Domu św. Marty, gdzie mieszka, Franciszek jada to, co wszyscy. Wieczorami, gdy nie ma już personelu, bierze wazę i sam się obsługuje. Często idzie na obiad do mensy pracowników Watykanu, stając w kolejce jak każdy inny.

- Twoja książka została wspaniale przyjęta.

Roberto Alborghetti: Nie przypuszczałem, że wyjdzie taka piękna opowieść, sam byłem zaskoczony. Osoby, które przygotowywały ze mną książkę do druku, także zorientowały się, że mają w rękach coś zaskakującego: z czasem, gdy dopisywałem kolejne strony, książka rosła i projekt graficzny zmieniał się wielokrotnie. Włoski wydawca – wydawnictwo Mondadori – jak tylko zobaczył projekt, natychmiast go przejął i znane domy wydawnicze z całego świata kupiły prawa: we Francji wydawcą jest Bayard, w Ameryce Łacińskiej zaś Larousse.

- Pomysł na książkę zrodził się w Parmie, w redakcji Food Editore.

Roberto Alborghetti: Tak, to oni wymyślili koncepcję książki i zwrócili się do mnie. Na początku byłem zakłopotany: jak można zrobić książkę z tego, co papież mówi na temat pożywienia? Ale z czasem przyszło mi do głowy wszystko to, co tak naprawdę już wcześniej dobrze znałem.

- Jakie są najpiękniejsze strony tej książki?

Roberto Alborghetti: Nie wiem… wszystko zależy od tego, kto ją czyta. Jeśli będzie szukał wymiaru społecznego, to z pewnością uderzy go skromność i prostota papieża.


Oto lista języków i krajów do jakich sprzedano książkę Papieża:

Niemcy ( tj. tłumaczenie na język niemiecki, także Austria i Szwajcaria) - Random House
Hiszpania - Larousse
Węgry- Kossuth Publishing
Holandia - Kosmos Uitgevers
Meksyk i Ameryka Środkowa - Larousse
Francja - Bayard Presse
Kanada francuskojęzyczna – Novalis




Tytuł: Przy stole z papieżem Franciszkiem
Podtytuł:Jego historie, jego potrawy, jego goście
Tytuł oryginału: A tavola con papa Francesco. Il cibo nella vita di Jorge Mario Bergoglio
Autor: Roberto Alborghetti
Przekład z języka włoskiego: Krystyna Kozak, Jan Nowak
Kategoria: Religia i duchowość
Podkategoria: album, kulinaria
Wydawca: Wydawnictwo JEDNOŚĆ
Miejsce i rok wydania, Kielce, premiera 13 marca 2019
Wydanie: I
Objętość: 208 stron
Format: 190 x 245 mm
Oprawa:twarda
ISBN:978-83-8144-144-5
EAN:9788381441445
Cena katalogowa: 59, 00 zł


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się