Premiery tygodnia w PIW-ie: Dom kłamczuchów
Państwowy Instytut Wydawniczy poleca Państwa uwadze zbiór opowiadań węgierskiego pisarza Dezső Kosztolányiego pt." Dom kłamczuchów" opublikowany w serii Prozy Światowej.
Nieuchwytny, wielobarwny niczym tęcza” Dezső Kosztolányi, węgierski mistrz nowelistyki - o którym Sándor Márai pisał w 1958 roku: „Niektóre z nowel wstrząsające. Wielkość Kosztolányiego przewyższa wszystko, co do tej pory czytałem z literatury amerykańskiej. A tu nigdy nie opublikowano ani jednej linijki” - opowiada o zwykłych ludziach, których znamy, choć w istocie nie znamy. Ich historie rozgrywają się przed blisko stu laty, opowiedziane są jednak tak nowocześnie, bez zbędnych słów, że czytamy je tak, jakby się działy dziś. Motywem spajającym tom opowiadań jest ukazana na wiele sposobów kwestia naszego niełatwego stosunku do prawdy.
Znawca ukrytych zakątków ludzkiej duszy. Z drobnych spostrzeżeń wysnuwa głębokie refleksje, a prawdziwe tragedie zagęszcza w codzienne, opowiedziane lekkim, czystym i jasnym stylem historie. Zabiegani, zajęci powszednimi obowiązkami bohaterowie niczego nie podejrzewają, gdy nagle otwiera im się pod stopami głębia, mała prywatna otchłań, w której widzą samych siebie innymi, nieznanymi, nieoczekiwanymi i która ukazuje całą złożoność i nierozwiązywalność najzwyklejszych spraw.
W 1958 roku Sándor Márai zapisał w dzienniku: „Nowele Kosztolányiego. Tom wydano w pięćdziesiątym czwartym roku w kraju. Wstęp jest przyzwoity. Niektóre z nowel wstrząsające. Chiński wazon to arcydzieło. Wielkość pisarska Kosztolányiego przewyższa wszystko, co do tej pory czytałem z literatury amerykańskiej. A tu nigdy nie opublikowano ani jednej jego linijki”.