Słodko kwaśna historia
Lekcja patriotyzmu. W poszukiwaniu Rzeczypospolitej", Andrzej Kępiński

Lekcja patriotyzmu. W poszukiwaniu Rzeczypospolitej", Andrzej Kępiński

Prezentacja ostatniej książki Andrzeja Kępińskiego pt. "Lekcja patriotyzmu. W poszukiwaniu Rzeczypospolitej"

Udostępnij

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zapraszają na prezentację ostatniej książki Andrzeja Kępińskiego pt."Lekcja patriotyzmu. W poszukiwaniu Rzeczypospolitej".

Prowadzenie spotkania Jolanta Stopka (autorka fotografii, wydawca)

Czas: 28 września (czwartek) 2017 roku o godz. 16.00

Miejsce: Klub Muzyki i Literatury, pl. Koścuszki 10, Wrocław
Wstęp wolny

Gdyby nie Rajd Katyński nie byłoby tej książki. Napisana z pasją, pomysłem i odwagą. Bo trzeba mieć nie lada fantazję, by pojechać wraz z motocyklistami komandora Wiktora Węgrzyna w 3 tygodniowy Rajd na dawne ziemie Rzeczypospolitej, trzeba odwagi i pasji, by pisać i spierać się o historię. Autorowi Andrzejowi Kępińskiemu – tych przymiotów nie brakowało. Autor odwiedził i opisał miejsca chwały polskiego oręża ale także miejsca sowieckich i niemieckich zbrodni, zbrodni litewskich Szaulisów i ukraińskiego OUN/UPA – o których do dzisiaj milczą podręczniki. Autor pojechał także do francuskiego Nancy, gdzie czci się pamięć wielkiego Polaka króla Stanisława Leszczyńskiego, choć w Polsce jest on… marginalizowany. Autor wybrał się także do brytyjskiego miasta Newark – on – Trend, gdzie spoczywają mało znani w Polsce żołnierze niezłomni – emigracyjni prezydenci II Rzeczypospolitej. Walorem książki są też unikalne zdjęcia z Katynia, Moskwy, Miednoje, Tweru, Nowogródka, Smoleńska, Nieświeża i wielu innych historycznych miejsc. W ten sposób powstał przewodnik kulturowy i jednocześnie nowoczesna lekcja historii. Książkę poprzedza wstęp dr Lucyny Kulińskiej a kończy post scriptum – wywiad z profesorem Andrzejem Nowakiem. Książka została pozytywnie przyjęta przez środowiska kresowe w tym Stowarzyszenie Upamiętnienia Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów z OUN i UPA we Wrocławiu pod przewodnictwem prezesa Szczepana Siekierki, dobrą opinię dali dr Lucyna Kulińska, Federacja Rodzin Katyńskich i prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN. Część nakładu za pośrednictwem Rajdu Katyńskiego w 2016 roku została przekazana Polakom na Wschodzie. Uroczysta premiera książki odbyła się w Częstochowie na Jasnej Górze podczas rozpoczęcia sezonu Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego

Andrzej Kępiński
Ur. 31 maja 1953 w Głuszycy, zm. 6 lutego 2015 w Jeleniej Górze – polski dziennikarz, magister socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1972 dziennikarz, aktywny działacz Klubu Dziennikarzy Studenckich (KDS) i Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, m.in. laureat „Czerwonej Róży” – nagrody w środowisku studenckim lat siedemdziesiątych. Członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (1976–1989) i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Od 1989 bezpartyjny. Dziennikarz „Nowin Jeleniogórskich”, „Wiadomości Elbląskich” (zastępca redaktora naczelnego), publicysta tygodnika „Wprost”. Od 1984 „wolny strzelec” – jako niezależny dziennikarz m.in. współpracownik „Sztandaru Młodych”, „Rzeczypospolitej”, TVP1 i TVP3. Autor książek: ''Kto jest kim w Polsce – inaczej'' (tom I w 1985, a tom II w 1986 – SW Czytelnik), ''Inaczej – kto jest kim w Polsce'' (AP Czas – 1989) Biznesmen, fundator i prezes zarządu Fundacji im. Generała Władysława Sikorskiego – Kultura i Kosmos (1991). Promotor „Globalnego Systemu Telekomunikacji Satelitarnej” dla Polski, projektu którego realizacja uzyskała gwarancje rządu Rosji udzielone Fundacji im. Generała Władysława Sikorskiego – Kultura i Kosmos. Współzałożyciel i prezes zarządu dwóch spółek akcyjnych Slavia SA i PAS Orbita SA – specjalizujących się w doradztwie i marketingu, inwestycjach na rynku nieruchomości. Producent wideoklipów i muzyki – płyt Wojciecha Jasińskiego Pt. „Apokalipsa” i „Krzyżtopór” oraz „Pod włos” grupy Guliwer. Od 1991 producent, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych. W 2011 roku powołał Polsko Ukraiński Wędrujący Festiwal Filmowy Bo! W Radzie Programowej Festiwalu Bo! znaleźli się m.in. Michaiło Illienko reżyser ukraiński, Juryj Andruchowycz poeta i pisarz ukraiński, Wlada Karolkowa z kijowskiej wytwórni filmowej „Batyskaf”, Dmytro Ivanow producent festiwalu w Kijowie oraz Stanisław Panteluk redaktor naczelny polskiego „Dziennika Kijowskiego”, Piotr Żukowski producent festiwalu „Happy End”. W latach 2011 i 2012 prezentował polskie filmy dokumentalne i fabularne na Ukrainie organizując pokazy na uniwersytetach, w domach kultury i kinach.Festiwalowi towarzyszyły spotkania z reżyserami oraz wystawy fotograficzne redaktor Jolanty Stopki „I co dalej? Tropami Rzeczypospolitej Trojga Narodów Pawła Jasienicy” (2011) i „Lekcja patriotyzmu” (2012). Festiwal Bo! gościł m.in. we Lwowie, Łucku, Tarnopolu, Żytomierzu i Kijowie. W 2009 roku na Jasnej Górze w Częstochowie został osobiście inwestowany na Kawalera Orderu Świętego Stanisława przez Juliusza Nowinę Sokolnickiego VIII Wielkiego Mistrza Orderu i byłego Prezydenta RP na Uchodźstwie. Andrzej Kępiński od 2012 roku był członkiem władz i zasiadał w prezydium Kongresu Mediów Niezależnych.
Dodatkowe informacje: https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_K%C4%99pi%C5%84ski_%28dziennikarz%29
Źródło: Wikipedia

 

Jolanta Stopka
Polska dziennikarka i fotoreporterka, politolog. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Universite Sorbonne Nouvelle w Paryżu. Pracowała etatowo w „Gazecie Wrocławskiej”, „Nowinach Jeleniogórskich”, „Tygodniku Zamojskim”, „Ziemi Gorzowskiej” i „Gazecie Wojewódzkiej Nowe Łużyce”. Jako free lancer współpracowała m.in. z redakcjami „Sprawy i Ludzie”, „Poznaniak”, „Superexpress”, „Cogito”, „Kulisy”, „Kurier Galicyjski”, „Dziennik Kijowski”. W latach 2001 – 2015 redaktor naczelna www.Bo!Tutaj. Dokumentowała życie i działalność polityczną prezydenta Julisza Sokolnickiego na Emigracji i przemiany społeczno-polityczne na Ukrainie. Zebrane prace zostały opublikowane w 5 książkach Andrzeja. Kępińskiego. Uczestniczyła w wielu ważnych wydarzeniach w Polsce i Europie. W 1989 r. relacjonowała strajki chłopskie w Piaskach koło Zamościa, w 1997 r. powódz 1000-lecia na Dolnym Śląsku, w 2001 r. pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Lwowa, w 2009 r. uczestniczyła w pogrzebie Konstytucyjnego Prezydenta RP Juliusza Nowiny Sokolnickiego w Kałkowie Godowie, w 2012 r. dokumentowała XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Od 2011 r. uczestniczy w Polsko Ukraińskim Wędrującym Festiwalu Filmowym Bo! i jest w jego Radzie Programowej. Jest autorką dwóch wystaw fotograficznych: „I co dalej? – Tropami Rzeczypospolitej Trojga Narodów Pawła Jasienicy” oraz „Lekcja patriotyzmu”, prezentowanej podczas Festiwalu Filmowego Bo! na Ukrainie w Łucku, Lwowie, Kijowie, Żytomierzu i Tarnopolu a także w Polsce w Krakowie (Pałac Sztuki Towarzystwa Sztuk Pieknych) oraz w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. W 2012 r. przystąpiła do Kongresu Mediów Niezależych.

 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się