Prezydent Andrzej Duda zaprasza na Narodowe Czytanie "Kordiana"

Prezydent Andrzej Duda zaprasza na Narodowe Czytanie "Kordiana"

Prezydent Andrzej Duda zaprasza na Narodowe Czytanie "Kordiana"

Udostępnij

"Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do udziału w akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą będzie "Kordian" Juliusza Słowackiego.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył w liście opublikowanym w czwartek na internetowej stronie prezydenta, że chciałby, by lekturze "Kordiana" towarzyszył namysł nad aktualnością dramatu Słowackiego, który "opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności".

"O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia - do klęski" - napisał prezydent i zaprosił do przesyłania zgłoszeń uczestnictwa w Narodowym Czytaniu.

Opublikowany w 1834 r. w Paryżu "Kordian" odnosi się do powstania listopadowego, przygotowań do zamachu na cara i kwestii narodowowyzwoleńczej. "Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara" - czytamy na stronie prezydenta. Główny temat - zaznaczono - odnosi się do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków niepowodzenia niepodległościowego zrywu.

"Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze" - podkreślił prezydent. Finał tegorocznej akcji zapowiedziano na 7 września 2024 r.

Akcja Narodowego Czytania zainicjowana została w 2012 r. wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach odbywało się wspólne czytanie m.in. dzieł Aleksandra Fredry, "Trylogii" i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalki" Bolesława Prusa, "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, "Balladyny" Juliusza Słowackiego, "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza czy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. (PAP)

pj/ miś/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się