Prof. Waśko: propozycje zmian w kanonie lektur mają charakter ideologicznej cenzury

Prof. Waśko: propozycje zmian w kanonie lektur mają charakter ideologicznej cenzury

Prof. Waśko: propozycje zmian w kanonie lektur mają charakter ideologicznej cenzury

Udostępnij

Zdaniem prof. Andrzeja Waśki zaproponowane przez ekspertów zmiany w kanonie lektur szkolnych "mają głównie charakter ideologicznej cenzury". Jak przekazał PAP, usuwa się utwory patriotyczne, np. "Hymn do miłości ojczyzny" Ignacego Krasickiego i redukuje się wątki chrześcijańskie.

  • Trwają przekonsultuje propozycji zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
  • Obejmują one zmiany w kanonie lektur.
  • Prof. dr. hab. Andrzej Waśko - literaturoznawca, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania przy Prezydencie RP, a także uczestnika prac nad reformą edukacji w latach 2016-2017 mówi, że usuwa się utwory patriotyczne, radykalnie redukuje się wątki chrześcijańskie, wykreśla pisarzy emigracyjnych i związanych z ruchem "Solidarności".

W lutym br. na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowano przygotowane przez zespoły ekspertów propozycje zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Uwagi do nich każdy mógł zgłosić w prekonsultacjach, które zakończyły się 19 lutego.

Po analizie zgłoszeń mają być przygotowane projekty rozporządzeń ministra edukacji w sprawie podstawy programowej, która będzie obowiązywać od września. MEN przewiduje, że w połowie kwietnia projekty trafią do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a w czerwcu zostaną podpisane przez ministra edukacji.

PAP poprosiła o ocenę propozycji, które trafiły do prekonsultacji, prof. dr. hab. Andrzeja Waśkę - literaturoznawcę, historyka kultury, pracownika naukowego Wydziału Polonistyki UJ, doradcę prezydenta i przewodniczącego Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania przy Prezydencie RP, a także uczestnika prac nad reformą edukacji w latach 2016-2017.

"Pan Tadeusz" - narodowa epopeja przestanie być obowiązkowa?

Uważa on, że wśród proponowanych zmian, "najważniejsze jest usunięcie z listy lektur "Pana Tadeusza". Zwrócił uwagę, że "dotychczas miał on być czytany w całości, jako lektura obowiązkowa w szkole podstawowej". Według prof. Waśki, "usunięcie całości "Pana Tadeusza" ze szkoły podstawowej można by jeszcze zrozumieć, skoro pozostawiono tam jego fragmenty (chociaż nie wskazano, które), ale w takiej sytuacji należało "Pana Tadeusza" (całość!) wpisać do lektur obowiązkowych w szkole ponadpodstawowej".

Ekspert zaznaczył, że "tego jednak nie zrobiono, notując w innym miejscu, że uczeń ma się odwoływać do fragmentów "Pana Tadeusza" poznanych w szkole podstawowej". Jego zdaniem, "wynika z tego, że do matury młodzieży nie będzie już obowiązywała rzeczywista znajomość naszej epopei narodowej". Dodał, że "z taką sytuacją (nie licząc lat 1939-1945) będziemy mieli do czynienia po raz pierwszy od czasu zaborów" - zaznaczył.

Według niego, na liście lektur "zmiany są zasadnicze, mają głównie charakter ideologicznej cenzury: usuwa się utwory patriotyczne (np. "Hymn do miłości ojczyzny" (Ignacego) Krasickiego czy "Syzyfowe prace" (Stefana Żeromskiego), radykalnie redukuje się wątki chrześcijańskie, wykreśla pisarzy emigracyjnych i związanych z ruchem "Solidarności".

W ocenie prof. Waśki, to powoduje, że "lista lektur przestaje być reprezentatywna i traci walory poznawcze". Dodał, że "obcina się romantyków i klasykę, w komentarzach prasowych proponując za to "ciekawe nowości wydawnicze zaproponowane przez uczniów", czyli w praktyce książki z supermarketu".

Prof. Waśko podkreślił, że "kryzys edukacji humanistycznej, w tym kultury literackiej i kultury języka w ostatnim ćwierćwieczu ma wiele przyczyn, ale jedną z nich są negatywne zmiany w metodyce nauczania języka polskiego". Jego zdaniem, propozycje "są powrotem do iluzji i błędów popełnionych w tej dziedzinie przed rokiem 2015".

To jeszcze nie propozycja MEN. Trwa dopiero debata

W połowie lutego minister edukacji Barbara Nowacka zastrzegła, że dokument, który trafił do prekonsultacji, nie jest ostateczną wersją proponowanych zmian. "Też nie zgadzam się ze wszystkimi rzeczami, które zaproponowali eksperci (...). Natomiast trwa debata, można zobaczyć propozycje i się do nich odnieść. I dopiero kiedy będzie to dokument MEN, będziemy mogli przejąć za niego odpowiedzialność" - powiedziała wówczas.

Nowa, zawężona podstawa programowa ma obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową. Całościowa, nowa podstawa programowa ma wejść w życie 2 lata później - od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych.

źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha
Piotr S.
W sumie ja ciąłbym ten kanon lektur jeszcze bardziej, ponieważ zupełnie nie przystaje do dzisiejszego świata.
Mamy dziś GALOPUJĄCY wzrost wiadomości do przyswojenia, więc jak najbardziej trzeba ciąć takie monumenty jak np. "Nad niemnem" czy "Pan Tadeusz". Tego nawet ja nie byłem w stanie dotrwać do końca (ur. w 77 roku). Przymuszanie mnie przez szkołę do czytania treści, z którymi zupełnie nie było mi po drodze spowodowało tylko, ze dziś omijam z daleka wszelkie przejawy tego typu kultury.

Poza tym reforma znowu dotyczy rzeczy najmniej ważnych. Już 30 lat temu powinniśmy uczyć od tzw. pruskiego modelu nauczania. Świat zmienia się na naszych oczach (AI, wszelkie uczenia maszynowe, technologie kwantowe itp.), a edukacja w PL nadal stoi w miejscu (czyli tak naprawdę się cofa).

Można by zażartować, że dzięki takiemu systemowi edukacji na zachodzie (szczególnie w USA) zastanawiają się, jak wynieść człowieka na Marsa, a u nas zastanawiają się, jaką stawkę VAT powinien mieć pączek :)

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się