Ogłoszono program tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego
„Hamlet” w reż. Declana Donellana, „12. noc albo co chcecie” w reż. Grzegorza Jarzyny, postapokaliptyczna wersja „Romea i Julii” w reż. Rostyslava Derzhypilskiego - m.in. te spektakle będzie można obejrzeć podczas 28. Festiwalu Szekspirowskiego, który odbywać się będzie od 25 lipca do 4 sierpnia.
„Spektakle z Peru, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Włoch, Chorwacji oraz Polski będzie można zobaczyć w ramach 28. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. W programie m.in. +Hamlet+ w reż. Declana Donellana, +12. noc albo co chcecie+ w reż. Grzegorza Jarzyny, peruwiański +Hamlet+ Cheli De Ferrari oraz postapokaliptyczna wersja najsmutniejszej tragedii Szekspira +Romeo i Julia+ w reż. Rostyslava Derzhypilskiego” - podała w przesłanym PAP komunikacie Paulina Popiół z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Mottem tegorocznego festiwalu są słowa „A niech się głowy toczą” autorstwa literaturoznawczyni i tłumaczki, wieloletniej członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego Anny Kowalcze-Pawlik.
„Jeden z głównych politycznych rozgrywających w szekspirowskim +Antoniuszu i Kleopatrze+ określa walkę o przywództwo +grą o głowy+. Jak bardzo ta gra bywa brutalna, przekonują się nie tylko kolejni bohaterowie scenicznych konfliktów rozpalających naszą wyobraźnię, ale też przygodne ofiary tych starć. +A niech się głowy toczą+ brzmi niczym cyniczne wezwanie do udziału w brudnych politycznych rozgrywkach, którym możemy się przyglądać niczym szekspirowskie wiedźmy – czerpiąc przyjemność z ludzkiej niedoli. W +grach o głowy+ – i na scenie, i poza nią – stawka jest najwyższa i nie ma od niej ucieczki” – podkreśla Paulina Popiół.
Dodała, że motto nawiązuje również do „gwałtownych zmian społecznych, zawirowań politycznych, kapryśnego koła losu, kręgu dziejów, powtarzalności problemów i mechanizmów, które mielą jednostki i niszczą wspólnoty”.
„Niech się toczą głowy. Niech się toczą wojny i spory polityczne, niech nas mielą żarna historii: takie ich prawidła. Nie znaczy to jednak, że musimy pokornie godzić się na to, co nam daje los. To, jaką postawę przyjmiemy wobec niesprawiedliwości świata, czyni nas ludźmi” – wyjaśniła przedstawicielka teatru.
28. międzynarodowy Festiwal Szekspirowski rozpocznie się 25 lipca prapremierą spektaklu „Burza. Prequel” Maliny Prześlugi w reżyserii Joanny Zdrady. Z kolei 27 i 28 lipca na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zaprezentowany zostanie laureat konkursu ShakeSpheare zorganizowanego przez Europejską Sieć Festiwali Szekspirowskich (ESFN), które zrzesza 12 europejskich festiwali szekspirowskich z 11 krajów.
Na program festiwalu, oprócz spektakli z całego świata, złożą się również konkursy o Złotego Yoricka, SzekspirOFF i o Nowego Yoricka, a także działania artystyczne, edukacyjne, warsztaty oraz spotkania z twórcami.
Szczegółowy program 28. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego dostępny jest na stronie: festiwalszekspirowski.pl.(PAP)
dsok/ dki/
żródło: https://dzieje.pl