Festiwal Teatralny Dialog ,, "Naprzód ale dokąd"

Festiwal Teatralny Dialog ,, "Naprzód ale dokąd"

Program 9. MFT Dialog-Wrocław |

Udostępnij

Dwa spektakle w reżyserii Alaina Platela, Wróg Ludu Jana Klaty, MDLSX kolektywu Motus oraz Ivo van Hove z Kings of War, adaptacją szekspirowskich kronik historycznych - to tylko część programu głównego 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław. Tegoroczna odsłona jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju odbędzie się w dniach 14-21 października pod hasłem: Naprzód! Ale dokąd? Bilety do sprzedaży trafią 5 września.

W trakcie dziewiątej edycji wydarzenia, zgodnie z hasłem: Naprzód! Ale dokąd?, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dokąd prowadzi marsz, w którym wszyscy, czy tego chcemy czy nie, uczestniczymy. – W świecie, który ogarnia coraz większy chaos, a wartości takie jak wolność, otwartość na innych i empatia wypierane są przez postawy wykluczające i ksenofobiczne, potrzebujemy ponownego namysłu nad tym, jakiego świata pragniemy, jaką wspólnotę chcemy tworzyć – tłumaczy Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy Dialogu.

Przewodnikami w marszu bez jasno określonego celu i kierunku będą wybitni twórcy teatralni. Alain Platel, główny bohater tegorocznego Dialogu, który we Wrocławiu pokaże dwa przedstawienia, szczególnie zainteresowany jest sposobami, w jaki konstytuuje się wspólnota, jakie energie i wartości wytwarza. W En avant, marche! opowiada historię odchodzenia starszego muzyka, zadając również pytanie o to, czy nadzieja trwania w czyjejś pamięci może uczynić śmierć mniej tragiczną. Z kolei w nicht schlafen pokazuje świat po katastrofie i radykalne, często oparte na pierwotnych instynktach próby odbudowywania wspólnoty. Jan Klata we Wrogu ludu, zadając pytanie o to, co trzeba zrobić, aby stać się dzisiaj wrogiem publicznym, pokazuje, jak trudna jest walka o ideały w świecie zdominowanym przez koterie i interesy. MDLSX, zainspirowany powieścią Jeffreya Eugenidesa spektakl włoskiego kolektywu MOTUS, z udziałem Silvi Calderoni, to ważny głos w dyskusji o konieczności zagwarantowania pełnej wolności do stanowienia o własnej tożsamości i seksualności. Jeden gest Wojtka Ziemilskiego to z kolei rozpisana na gesty i głosy opowieść o potrzebie empatii i fundamentalnej dla nas wszystkich potrzebie rozumienia innych i bycia przez nich rozumianym. Marta Górnicka w Hymnie do miłości konfrontuje nas z zagrożeniami, jakie niesie rosnąca fala ksenofobii i nacjonalizmu. I wreszcie Ivo van Hove w swojej genialnej adaptacji Szekspirowskich kronik historycznych obnaża mechanizmy rządzące współczesną polityką, prowokując nas do wzięcia większej odpowiedzialności za świat wokół nas.

Powołany do życia przez Krystynę Meissner festiwal Dialog także w tym roku stanowić więc będzie przestrzeń wolnej wymiany poglądów i dyskusji na tematy związane ze współczesnością. – Spotkajmy się w październiku we Wrocławiu. Jesteśmy sobie potrzebni – apeluje Kireńczuk.

Bilety na festiwal dostępne będą od 5 września w kasie Impartu (Mazowiecka 17), w salonach Media Markt, Saturn i Empik oraz online przez strony: Dialogfestival.pl, Impart.art.pl i Eventim.pl.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się