Program 9. MFT Dialog-Wrocław |
Dwa spektakle w reżyserii Alaina Platela, Wróg Ludu Jana Klaty, MDLSX kolektywu Motus oraz Ivo van Hove z Kings of War, adaptacją szekspirowskich kronik historycznych - to tylko część programu głównego 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław. Tegoroczna odsłona jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju odbędzie się w dniach 14-21 października pod hasłem: Naprzód! Ale dokąd? Bilety do sprzedaży trafią 5 września.
W trakcie dziewiątej edycji wydarzenia, zgodnie z hasłem: Naprzód! Ale dokąd?, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dokąd prowadzi marsz, w którym wszyscy, czy tego chcemy czy nie, uczestniczymy. – W świecie, który ogarnia coraz większy chaos, a wartości takie jak wolność, otwartość na innych i empatia wypierane są przez postawy wykluczające i ksenofobiczne, potrzebujemy ponownego namysłu nad tym, jakiego świata pragniemy, jaką wspólnotę chcemy tworzyć – tłumaczy Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy Dialogu.
Przewodnikami w marszu bez jasno określonego celu i kierunku będą wybitni twórcy teatralni. Alain Platel, główny bohater tegorocznego Dialogu, który we Wrocławiu pokaże dwa przedstawienia, szczególnie zainteresowany jest sposobami, w jaki konstytuuje się wspólnota, jakie energie i wartości wytwarza. W En avant, marche! opowiada historię odchodzenia starszego muzyka, zadając również pytanie o to, czy nadzieja trwania w czyjejś pamięci może uczynić śmierć mniej tragiczną. Z kolei w nicht schlafen pokazuje świat po katastrofie i radykalne, często oparte na pierwotnych instynktach próby odbudowywania wspólnoty. Jan Klata we Wrogu ludu, zadając pytanie o to, co trzeba zrobić, aby stać się dzisiaj wrogiem publicznym, pokazuje, jak trudna jest walka o ideały w świecie zdominowanym przez koterie i interesy. MDLSX, zainspirowany powieścią Jeffreya Eugenidesa spektakl włoskiego kolektywu MOTUS, z udziałem Silvi Calderoni, to ważny głos w dyskusji o konieczności zagwarantowania pełnej wolności do stanowienia o własnej tożsamości i seksualności. Jeden gest Wojtka Ziemilskiego to z kolei rozpisana na gesty i głosy opowieść o potrzebie empatii i fundamentalnej dla nas wszystkich potrzebie rozumienia innych i bycia przez nich rozumianym. Marta Górnicka w Hymnie do miłości konfrontuje nas z zagrożeniami, jakie niesie rosnąca fala ksenofobii i nacjonalizmu. I wreszcie Ivo van Hove w swojej genialnej adaptacji Szekspirowskich kronik historycznych obnaża mechanizmy rządzące współczesną polityką, prowokując nas do wzięcia większej odpowiedzialności za świat wokół nas.
Powołany do życia przez Krystynę Meissner festiwal Dialog także w tym roku stanowić więc będzie przestrzeń wolnej wymiany poglądów i dyskusji na tematy związane ze współczesnością. – Spotkajmy się w październiku we Wrocławiu. Jesteśmy sobie potrzebni – apeluje Kireńczuk.
Bilety na festiwal dostępne będą od 5 września w kasie Impartu (Mazowiecka 17), w salonach Media Markt, Saturn i Empik oraz online przez strony: Dialogfestival.pl, Impart.art.pl i Eventim.pl.